Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Regióny

Dobrovoľníci zachraňujú Katarínku už 20 rokov

Divadelné predstavenie na DOD na Katarínke pri Dechticiach v sobotu 5. júla 2014. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, familiárne nazývanej Katarínka, sa nachádza v CHKO Malé Karpaty medzi obcami Dechtice a Naháč.

Dechtice 6. júla (TASR) – Na "Katarínke" neďaleko obce Dechtice v okrese Trnava sa včera začala 20. družinová sezóna dobrovoľníkov. Už tradične ju počas sviatku sv. Cyrila a Metoda otvoril Deň otvorených dverí. Pri zrúcanine kostola s kláštorom sa stretlo niekoľko stoviek ľudí. Súčasťou programu boli tvorivé dielne. Záujemcovia mohli absolvovať archeologický i rybársky cech, včelárstvo, maľovanie na plátené tašky i drevo, rezbársku dielňu či dostavníkový a ovocinársky cech. Nechýbalo ani turistické sprevádzanie po ruinách kláštora s výkladom.

"Rok 2014 je pre Katarínku výnimočný, oslavujeme 20. výročie, odkedy sa ruiny kláštora začali konzervovať a zveľaďovať do dnešnej podoby," povedal hlavný organizátor Michal Novomeský. Projekt Katarínka organizujú Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže a Občianske združenie Katarínka.

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, familiárne nazývanej Katarínka, sa nachádza v CHKO Malé Karpaty medzi obcami Dechtice a Naháč. Dobrovoľníci sa počas letných táborov aktívne venujú záchrane kultúrnej pamiatky či zveľaďovaniu blízkeho okolia. Za 20 rokov sa tu vystriedalo takmer 1300 dobrovoľníkov. Na záchranu ruín využívajú tradičné techniky miešania vápennej malty, murovania, škárovania či kresania dubových trámov.

Kláštor, ktorý patril františkánskemu rádu, bol založený v roku 1618 na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Komplex bol postavený v ranobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami talianskym staviteľom Pietrom Spazzom. Katarínka bola miestom rušného života mníchov a cieľom mnohých pútí pospolitého ľudu. V 17. storočí bola niekoľkokrát poškodená tureckými vpádmi či cisárskymi vojskami, no vždy bola opravená a život v nej koloval ďalej. Čo nedokázali vojská, to sa podarilo politike. V júli 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi museli toto miesto opustiť, inventár bol porozdávaný okolitým kláštorom i obciam, kláštor začal pustnúť a meniť sa v ruiny. Dnes možno vidieť ešte dobre zachované kostolné ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy.

Fotogaléria: DOD v kostole Katarínka