Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Regióny

V Šoporni oslávia deň matiek

Pri príležitosti Dňa matiek pozýva obecný úrad v Šoporni všetky matky a staré matky v nedeľu 12. mája o 15.30 hod. do kinosály Kultúrneho domu.

Bratislava 10. mája (Teraz.sk) - Deň matiek si v nedeľu pripomíname na celom Slovensku a inak to nebude ani v Šoporni. „Naše mamy sú tým najväčším pokladom v našom živote. A hoci im prejavujeme svoju lásku a úctu každodenne, chceme sa im poďakovať aj verejne,“ povedal starosta Šoporne Milan Vlček.

Pri príležitosti Dňa matiek pozýva obecný úrad v Šoporni všetky matky a staré matky v nedeľu 12. mája o 15.30 hod. do kinosály Kultúrneho domu. Svojím vystúpením ich potešia deti z materskej a základnej školy, mažoretky, šopornianske ľudové súbory Važina, Muzička, hudobná skupina Veselí starci a milý darček.

Deň matiek sa na Slovensku oslavuje druhú májovú nedeľu. Tento sviatok má svoje prapočiatky až v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey - matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne tri dni - od 15. do 18. marca. Nemali však charakter verejných osláv fenoménu materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.

V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Zásluhu na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Lobizmus dám spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete.

Na európsku pôdu sa sviatok dostal prostredníctvom Švajčiarok v roku 1917. V Ruskej federácii ho oslavujú v novembri, v Španielsku a v Portugalsku až v decembri. Na Slovensku sa Deň matiek začal sláviť až po roku 1989. Krajiny bývalého socialistického bloku venovali zvýšenú pozornosť skôr Medzinárodnému dňu žien, pripadajúcemu na 8. marec.