Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Regióny

Do zoznamu pamätihodností v Bratislave pribudne 37 nových položiek

Ilustračné foto. Foto: TASR Marko Erd

Celomestská evidencia má v súčasnosti viac ako 620 položiek.

Bratislava 21. novembra (TASR) - Celomestský zoznam pamätihodností Bratislavy sa rozšíri o 37 nových položiek, z toho 32 cintorínskych, štyri výtvarné diela a jednu historickú stavbu. Jeho aktualizáciu schválilo vo štvrtok bratislavské mestské zastupiteľstvo (MsZ). Do zoznamu pamätihodností navrhuje Mestský ústav ochrany pamiatok (MÚOP) každoročne položky podľa kritérií významu pre hlavné mesto i jedinečnosti v rámci svojej skupiny.

"Okrem hodnoty, jedinečnosti a významu má štatút pamätihodnosti ten význam, že napríklad pri cintorínoch chráni hrob významných osobností pred zrušením. V prípade výtvarných diel zvýhodňuje žiadosť o dotáciu pri obnove diela," priblížil riaditeľ MÚOP Ivo Štassel.

Tohtoročná aktualizácia obsahuje stavbu, budovu starej fary pri kostole sv. Margity v Lamači a štyri výtvarné diela v Petržalke vrátane pomníka Antona Bernoláka a Štefana Moyzesa. Zvyšok tvoria pamätné hroby s náhrobkom na cintoríne Slávičie údolie (sektor Park), na Martinskom cintoríne či v Krematóriu (urnový háj). Ide o spisovateľov, básnikov, maliarov, sochárov, architektov, hokejistu, slovenského jazykovedca či politikov.

Je medzi nimi napríklad politik a hlavný predstaviteľ Pražskej jari v roku 1968 Alexander Dubček, hokejový brankár Vlado Dzurilla či bývalý hlavný architekt mesta Bratislava Štefan Šlachta. Ale tiež spisovateľ Emo Bohúň, letci Ján Ambruš a Otto Smik, spisovatelia Ján Poničan a Dominik Tatarka, básnici Andrej Plávka, Rudolf Fabry, Emil Boleslav Lukáč či Ján Kostra, prozaik a politický pracovník Vladimír Mináč, herec a režisér Andrej Bagar, maliar Janko Alexy, sochár Vincent Hložník či záhradný architekt Alfonz Torma.

Celomestská evidencia má v súčasnosti viac ako 620 položiek.