Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Regióny

Dobrovoľnícke centrum Košického kraja bude koordinovať dobrovoľníkov

Na archívnej snímke zo 6. marca 2022 utečenec z Ukrajiny so svojím psom v záchytnom stanovom tábore na slovenskej strane pri hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom. Foto: TASR - Roman Hanc

Dostali sme veľkú úlohu, ktorú sa spolu s krajským dobrovoľníckym centrom budeme snažiť zvládnuť čo najlepšie, uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Košice 18. marca (TASR) – Dobrovoľnícke centrum Košického kraja (DCKK) sa z poverenia Okresného úradu v Košiciach stalo koordinátorom dobrovoľníkov. Zosúladiť má všetky aktivity v kraji v rámci pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny. Informoval o tom v piatok Košický samosprávny kraj (KSK).

Pôjde najmä o pomoc v Košiciach, ktoré sú významným dopravným uzlom prepravy ľudí z Ukrajiny. V rámci krajského mesta je kontajnerové mestečko vybudované aj pri kúpalisku Červená hviezda, dobrovoľníkov na tomto mieste však bude naďalej usmerňovať mesto Košice.

"Dostali sme veľkú úlohu, ktorú sa spolu s krajským dobrovoľníckym centrom budeme snažiť zvládnuť čo najlepšie. Od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine sme mali v teréne či na krajskej infolinke denne približne 100 dobrovoľníkov. Všetkých už teraz spája snaha pomôcť a dostať do bezpečia ľudí, ktorí tento pocit vo vlastnej krajine nemajú," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Okrem krajských dobrovoľníkov sa to týka aj dobrovoľníkov z charitatívnych, cirkevných či iných organizácií. "Stačí, ak sa prihlásia do jednotného systému, zadajú svoje kontaktné údaje a termín, kedy sú ochotní pomôcť," dodal Trnka.

Utečenci z Ukrajiny prechádzajú cez hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom, vpravo im pomáha príslušník finančnej správy. Vyšné Nemecké, 25. februára 2022.
Foto: TASR - Milan Kapusta


Dobrovoľníkom sa môže stať každý, kto má vôľu pomôcť ľuďom z Ukrajiny. Prihlasovací formulár je na webovej stránke http://ukrajinaksk.sk/. Dobrovoľnícka služba funguje nonstop, jeden dobrovoľník nastupuje na šesťhodinovú pracovnú zmenu. Na konkrétnom mieste je vždy prítomný aj vedúci zmeny, na ktorého sa môžu dobrovoľníci obrátiť s otázkami. Informácie pre verejnosť sú aj na webstránke DCKK.

"Systém prihlasovania dobrovoľníkov sa bude postupne rozširovať. Človek, ktorý má záujem pomôcť, si bude môcť vybrať napríklad preferované miesto a podobne. Chcem povzbudiť všetkých, ktorí ešte váhajú, staňte sa dobrovoľníkom, budeme vás potrebovať," uviedla predsedníčka DCKK Miroslava Langerová. Pomoc sa podľa nej postupne rozšíri z infopointov aj o intervenčné tímy, ktoré budú pomáhať priamo v ubytovacích zariadeniach. "Nároky sú jednoduché, mať otvorené srdce pre ľudí, ktorí hľadajú pomoc, snažiť sa ich upokojiť, povzbudiť, usmiať sa - proste byť pre nich blížnym človekom," skonštatovala.