Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Regióny

Hladina Dunaja v Bratislave je 981 cm a klesá

Na snímke pohľad z Mosta Apollo na stav rieky Dunaj pri nákupnom centre Eurovea v Bratislave v piatok 7. júna 2013. Foto: TASR/ Michal Svítok
Na snímke pohľad z Mosta SNP na situáciu na rieke Dunaj po kulminácii na Rázusovom nábreží v Bratislave v piatok 7. júna 2013. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Napriek tomu ostáva Devín odrezaný od mesta a kyvadlovú dopravu zabezpečujú vojaci.

Bratislava 7. júna (TASR) - Hladina rozvodneného Dunaja dnes krátko po 20.00 hodine dosiahla v Bratislave 981 cm a ďalej klesá. Oproti štvrtkovému (6.6.) maximu tak Dunaj klesol približne o pol metra. Stále je však na úrovni najvyššieho stupňa povodňovej aktivity. Na svojej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Podľa údajov SHMÚ naďalej klesá Dunaj aj v Devíne (909 cm) a vo Vysokej pri Morave (587 cm). Napriek tomu ostáva Devín odrezaný od mesta a kyvadlovú dopravu zabezpečujú vojaci.

Veľtok podľa očakávaní stúpa na juhu Slovenska, v Komárne dosiahol 868 cm a v Štúrove 769 cm. V oboch lokalitách dosahuje tretí stupeň povodňovej aktivity.


Ministri vnútra Robert Kaliňák, životného prostredia Peter Žiga a obrany Martin Glváč dnes vyjadrili presvedčenie, že Komárno nápor vody zvládne a ľudia sa nemajú čoho obávať.



V Bratislavskom kraji je stále viacero dopravných obmedzení

Vodiči a chodci v Bratislavskom kraji musia pre povodňovú situáciu stále počítať s viacerými obmedzeniami. Tie prijalo bratislavské Krajské riaditeľstvo v posledných dňoch.

V hlavnom meste je naďalej uzatvorená a neprejazdná Viedenská cesta od vjazdu na parkovisko Incheba po Starý most a rovnako aj Tyršovo nábrežie. Uzatvorené je aj Fajnorovo nábrežie od Starého mosta po Most SNP ako aj Starý most, na ktorý nie je možný vstup ani z mestskej časti Bratislava Staré mesto, ani z mestskej časti Petržalka.

Dopravné obmedzenia platia na celej Panónskej a Dolnozemskej ceste, kde z dôvodu pohybu lesnej zvery je najvyššia dovolená rýchlosť obmedzená na 50 km/h. V Devíne je naďalej uzatvorené Slovanské nábrežie. Dopravné obmedzenia v súčasnosti pretrvávajú aj na Devínskej ceste a účelovej komunikácii medzi Devínskym jazerom a Vysokou pri Morave, ktoré sú neprejazdné.

Naďalej je neprejazdná aj Matejkova ulica v smere na Dlhé diely, ako i v smere z Dlhých dielov. Uzatvorená je od štvrtka (6. 6.) aj účelová komunikácia od Čunova po Gabčíkovo.

Polícia opätovne žiada účastníkov cestnej premávky, aby rešpektovali dopravné obmedzenia, dočasné dopravné značenia a pokyny policajtov. O aktuálnych obmedzeniach v doprave a opatreniach prijímaných políciou bude polícia verejnosť priebežne informovať prostredníctvom médií.

TASR dnes informovala Karina Považanová z Krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave.

Mesto trápia najmä priesaky

Hladina rozvodneného Dunaja v Bratislave už klesá a mesto v noci na dnes nemuselo prijímať žiadne mimoriadne opatrenia. Napriek tomu je mimoriadna situácia v meste vyhlásená aj naďalej, lebo hladina toku je stále vysoká. Pre TASR to uviedol vedúci krízového štábu Ľubomír Andrassy.

V noci podľa Andrassyho nevznikli žiadne nové kritické udalosti a stále sú v pohotovosti všetky bezpečnostné zložky. Tvrdí, že dnes však mesto najviac trápia priesaky. Najkritickejšia situácia s priesakmi je podľa Andrassyho na Slovanskom nábreží, pri Botanickej záhrade a v Karloveskej zátoke. Tam na ne doplatila lodenica. "Monitorujeme tiež priesaky na Pečnianskej hrádzi v dotyku s Einsteinovou ulicou kvôli tomu, aby sa voda na Einsteinovu nedostala. Tým by bola ohrozená tranzitná aj mestská doprava," upozornil Andrassy. Rovnako stále krízový štáb podľa jeho slov sleduje presakovanie vody do kanála Malého Dunaja pri Slovnafte.

Dnes naďalej platia bezpečnostné opatrenia, ktoré boli zavedené v predchádzajúcich dňoch. Je teda zakázaný vstup k protipovodňovému múru aj na Starý most.

Podľa meraní Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) dosahovala o 9.30 h výška hladiny Dunaja v Bratislave úroveň 1010 centimetrov. "Stále sme teda nad úrovňou desiatich metrov, teda na vyššej vode, aká bola v roku 2002," dodal Andrassy.


Devínčanov stále vozí armáda, evakuovaní sú vraj nahnevaní

Bratislavský Devín je stále odrezaný od zvyšku mesta, prístupové cesty sú uzatvorené a ľudí vozí do centra armáda. Evakuovaní z domu kultúry sa už rozišli k svojim známym, sú však podľa starostky Ľubice Kolkovej nahnevaní, že ich z domovov sťahovať nemuseli. Mestskú časť tiež začínajú trápiť komáre.

Devínska cesta je stále pod vodou. Kyvadlová doprava premáva od 06.00 h a armáda vozí ľudí z Devína smerom do mesta a späť. Každú párnu hodinu štartuje z mestskej časti od cintorína a zastavuje pri kostole i škole, každú nepárnu zase z Riviéry. "Momentálne riešime posilnenie dopravy, v teréne sú teraz dve vozidlá, veľa ľudí ide zrejme do práce a do vojenských áut sa ich toľko nevojde, chodia plné," priblížila pre TASR situáciu v mestskej časti starostka. Tých, ktorí dnes nemusia ísť do Devína prosí, aby si cestu ušetrili. "Komplikuje nám to situáciu."

Ak aj voda klesne, starostka pripomína, že cesta určite nebude obratom prejazdná. "Je otázne, ako bude vôbec vyzerať. Je tam naplavené všetko možné, čo priniesol so sebou Dunaj, aj čo ľuďom vyplavilo z domovov," vraví. Vedúci bratislavského krízového štábu Ľubomír Andrassy vysvetľuje, že cesta nebude prístupná ešte niekoľko dní po opade vody. "Budeme najprv musieť skontrolovať, či nebola narušená a je bezpečná pre účastníkov cestnej premávky," pripomenul s tým, že dnes mesto nevie, v akom stave je. "Keď bude voda z cesty odchádzať, môže komunikáciu podmyť," upozornil.

Kolková upozorňuje, že v Devíne stúpa počet komárov a situácia začína byť kritická. Mestu už avizovala, že je potrebné ju riešiť aj s hygienikmi. "Ak bude voda opadať, nával komárov bude ešte väčší," vystríha s tým, že radnica teraz potrebuje najmä repelenty.

Keď voda opadne, určite budeme potrebovať ale aj pomocnú ruku dobrovoľníkov, pokračuje Kolková. "Už sa nám ponúkajú ľudia zo všetkých možných strán, za čo im veľmi ďakujeme," dodáva. Starostka preto prosí, aby ľudia na seba nechávali kontakt, buď zavolali na miestny úrad či poslali mail na jej adresu starostka@devin.sk. "Určite sa budeme ozývať, keď sa začnú odpratávacie práce."

Samospráva v stredu v noci evakuovala 22 ľudí z lokality Devínskej cesty a umiestňovala ich do devínskeho Domu kultúry. "Teraz sú nahnevaní, vraj sme ich zbytočne sťahovali, nerozumiem tomu," vraví starostka. Pripomína však, že museli urobiť prevenciu a že sú za ľudí zodpovední. "Každý to vníma tak, že u nás evakuácia možno nebola potrebná. Ale nemôžeme individuálne skúmať, že niekto býva o meter vyššie či nižšie," podotkla. V dome kultúry už ľudia podľa jej slov nie sú, porozchádzali sa k rodinám a známym. Jedna Devínčanka však v noci na dnes podľa starostky nocovala na miestnom úrade. "Lekár odporučil, aby bola pod dohľadom," dodala starostka.

Jedna Devínčanka však v noci na dnes podľa starostky nocovala na miestnom úrade. "Lekár odporučil, aby bola pod dohľadom," dodala starostka. Na miestnom úrade dnes zriadili aj dočasnú stanicu rýchlej zdravotníckej pomoci. V prípade, že bude mať niekto vážne zdravotné problémy, mal by telefonovať na číslo 155, informuje mestská časť.

Hladina Dunaja v Devíne klesá, o 12.15 h dosahovala výšku 931 centimetrov.


Linka 901 už premáva po pôvodnej trase, inde platia obmedzenia

Z Devínskej ani Petržalky problémy nehlásia

V bratislavských mestských častiach, ktoré sú v dotyku s rozvodneným Dunajom či Moravou, je situácia stabilizovaná. Okrem Devína, ktorý je stále odrezaný od zvyšku mesta pre neprejazdnú Devínsku cestu a ľudí vozí armáda, problémy z ostatných mestských častí nehlásia. Situáciu však monitorujú.

V bratislavskej Petržalke sú v teréne okrem policajných hliadok aj inšpektori z miestneho úradu. "Kontrolujú situáciu najmä na Tyršovom nábreží a pri Einsteinovej ulici pre priesaky vody. Nemáme však hlásené žiadne výnimočné stavy," opísala situáciu v mestskej časti Michaela Platznerová z miestneho úradu.

Obyvatelia Kočánkovej, Klokočovej a Májovej ulice, ktorým tento týždeň zamestnanci miestneho úradu spolu s políciou vysvetľovali, ako sa nachystať a čo si zbaliť v prípade, že by ich museli evakuovať, sú podľa Platznerovej stále v pohotovosti. "Na uliciach je to zatiaľ v poriadku, situáciu tam monitorujeme, no pripravenosť sme ešte nezrušili," zdôraznila.

V Starom Meste rovnako stále platia bezpečnostné opatrenia z predchádzajúcich dní. "Vajanského a Fajnorovo nábrežie aj Múzejná ulica sú uzatvorené pre automobilovú dopravu aj pre peších, a to až do odvolania, kým polícia a záchranné zložky nevyhodnotia, že situácia je bezpečná," povedal pre TASR staromestský hovorca Tomáš Halán.

Staromešťania z priľahlých ulíc v blízkosti Dunaja dosiaľ podľa Halána nehlásili žiadne väčšie problémy s priesakmi. "Mali sme len tri prípady presakovania do výťahových šácht. No väčšina domov má izoláciu v spodnej časti a pomohla aj injektáž, ktorá bola počas budovania protipovodňovej hrádze daná do zeme," uviedol Halán s tým, že ani Filozofická fakulta Univerzity Komenského na Gondovej ulici nehlásila žiadne priesaky do pivničných priestorov.

V Devínskej Novej Vsi je podľa starostu Milana Jambora rovnako stabilizovaná situácia. "Voda postupne opadáva aj na ulici Na mýte. Tam, kde majú ľudia v pivniciach vodu, sa odčerpáva," priblížil. V mestskej časti sa však už pomaly pripravujú na to, že budú čoskoro riešiť kalamitný stav komárov.

Situáciu monitorujú aj v Karlovej Vsi, výrazné problémy však nehlásia ani odtiaľ. Pre priesaky vody je stále zatopená lodenica v Karloveskom ramene, voda však postupne opadáva, uviedol prednosta miestneho úrad Rastislav Velček.
Autobusová linka č. 901 od dnešného rána už premáva po svojej pôvodnej trase. Pri ostatných spojoch naďalej platia obmedzenia v súvislosti s aktuálnou hladinou Dunaja. Linky č. 28 a 128 premávajú po odklonených a skrátených trasách a linka č. 29 bola zrušená. Linka č. 128, ktorá z dôvodu vysokej hladiny Dunaja premávala po odklonenej trase, nemohla mať nástupište pre presakujúcu vodu na zastávke Na hriadkach, ale priamo na výstupišti. Ostatné linky premávali a premávajú podľa platných cestovných poriadkov.

Od rozhodnutia predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Ľubomíra Belfiho, ktorý v utorok 4. júna stanovil krízový plán v súvislosti so stúpajúcou hladinou Dunaja, sú všetky zložky DPB v nepretržitej pohotovosti. "Počas všetkých zasadnutí Krízového štábu DPB dôsledne dbáme na kontrolu a dodržiavanie všetkých prijatých opatrení, ktoré potrvajú až do odvolania mimoriadneho stavu. Vďaka súčinnosti všetkých našich zložiek sa darí situáciu zvládať a sme pripravení poskytnúť pomoc v prípade ohrozenia obyvateľov našimi dostupnými prostriedkami. Nielen Krízový štáb DPB, ale aj všetci zamestnanci vyčlenení na zásah v prípade krízovej situácie sú stále v maximálnom nasadení," deklaroval Belfi.

Dispečing dopravného podniku okamžite po stanovení krízového plánu zabezpečil dostatočný počet vozidiel a vodičov na prípadnú evakuáciu obyvateľstva v ohrozených zónach Bratislavy. Počas mimoriadneho stavu je k dispozícii 15 vozidiel pripravených na výjazd spolu s vodičmi v zálohe a v prípade potreby je dispečing k dispozícii poskytnúť a operatívne uvoľniť na prepravu občanov aj ďalšie vozidlá.

Okrem štandardných každodenných výjazdov či riešení mimoriadnych udalostí zamestnanci dispečingu neustále monitorujú oblasti, kde bol predpoklad presmerovania MHD, prípadne výluka a zabezpečujú informovanie verejnosti priamo na mieste. "Pravidelne komunikujeme so zodpovedným pracovníkom Krízového štábu hlavného mesta SR Bratislavy, Policajným zborom SR a ďalšími pracovníkmi Ministerstva vnútra SR. Zabezpečujeme aj nepretržitú pohotovosť odťahovej služby DPB na výzvu krízového štábu, zároveň kontaktujeme operačné stredisko polície v súvislosti s prípadnou potrebou poskytnutia dopravy v krízovej situácii," uviedol vedúci dispečingu Peter Pipíš.

Dispečeri informujú a usmerňujú počas týchto dní cestujúcu verejnosť v súvislosti so zrušenými a odklonenými linkami a zároveň upozorňovali na možný vývoj ďalších obchádzkových trás. Informácie cestujúcim každodenne poskytujú aj pracovníčky call centra, ktoré majú aktuálne správy o MHD priamo z dopravného dispečingu a z terénu, kde dispečeri monitorujú situáciu. Všetky aktuálne obmedzenia v MHD majú cestujúci k dispozícii aj na webe www.dpb.sk.

Odbor krízového riadenia počas mimoriadneho stavu zabezpečil nepretržitú komunikáciu s ministerstvom dopravy a Obvodným úradom Bratislava z dôvodu možnej spolupráce pri vyhlásení evakuácie. Všetky zložky odboru DPB sú v neustálej pohotovosti a pripravené v prípade potreby zasiahnuť a koordinovať postup v rámci DPB. Odbor krízového riadenia zároveň zabezpečil komplexnú informovanosť zamestnancov DPB pre prípad ohrozenia objektov a majetku podniku.

TASR dnes informovala hovorkyňa DPB Agáta Staneková.

Povodne po búrkach vytopili domy v niekoľkých obciach BBSK

Lokálne povodne z búrok, keď voda v priebehu niekoľkých minút vytopila časti dedín, boli v týchto dňoch v niektorých častiach okresu Krupina a Zvolen.

V utorok popoludní a večer sa búrka s prívalom dažďa a následnými lokálnymi povodňami vyskytla v obciach Čabraďský Vrbovok, Bzovík, Dolný i Horný Badín.

V Dolnom Badíne vyhlásili dokonca III. stupeň povodňovej aktivity. Voda, ktorá tiekla z okolitých kopcov a polí zobrala časti miestnych ciest, na niektorých miestach narušila aj asfalt.

Podľa starostky Márie Jaďuďovej voda zaplavila stred obce až do výšky trištvrte metra. Zatopené boli pivnice, dvory a záhrady niekoľkých domov.

Vo štvrtok večer zatopilo po asi polhodinovej búrke domy na ulici Jána Poničana, Lesnej, Partizánskej v Očovej. Pod vodou zostal futbalový štadión aj tenisové kurty. Len popri hlavnej ceste bolo zatopených asi dvadsať rodinných domov, povedal starosta Očovej Jaroslav Dominik.

Obec do odstraňovania následkov povolala svojich hasičov, starosta ešte večer vyhlásil v obci tretí povodňový stupeň.

Dobrovoľníci idú v Bratislavskom kraji pomáhať pri odstraňovaní následkov po povodniach
V oblastiach zasiahnutých povodňami inicioval Bratislavský samosprávny kraj (BSK) už počas tohto víkendu dobrovoľnícku pomoc pri odstraňovaní škôd. Spolupracuje pritom s dobrovoľnými hasičmi zo Stupavy, dopravcom Slovak Lines, ktorý zabezpečí dopravu pre dobrovoľníkov, i s Prijímacím informačným a podporným centrom mimovládnych organizácií.

Prihlásili sa nám desiatky ľudí aj kolektívy z viacerých firiem. Dobrovoľnícke práce budeme robiť tento víkend, pričom dobrovoľníci majú zabezpečenú dopravu aj občerstvenie. Autobusy budú spod Mosta SNP odchádzať v sobotu (8. 6.) aj nedeľu (9. 6.) o 11.30 h,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.

Pri odstraňovaní následkov povodní budú nápomocné aj školy v pôsobnosti BSK. Spojená škola v Ivanke pri Dunaji, SOŠ záhradnícka G. Čejku v Malinove a SOŠ na Ivanskej ceste poskytnú pracovné náradie - lopaty, hrable, motyky, krompáče aj fúriky. Pre dobrovoľníkov bude pripravené občerstvenie, guláš a kapustnicu uvaria SOŠ hotelových služieb a obchodu Na pántoch, SOŠ Farského a Hotelová akadémia Mikovíniho.