Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Regióny

Európska Fuggerovská cesta zviditeľňuje Banskú Bystricu aj v zahraničí

Na snímke Thurzov dom. Foto: TASR- Ján Krošlák

Od čias okolo roku 1490 vznikal ich celoeurópsky banský koncern s rudnými baňami a hutami v Tirolsku, Korutánsku a v Banskej Bystrici.

Banská Bystrica 25. augusta (TASR) - Európska Fuggerovská cesta, ktorej projekt vznikol pred piatimi rokmi, zviditeľňuje Banskú Bystricu aj v zahraničí. Koncom apríla navštívili mesto partneri tohto projektu z Nemecka. Na ceste po mestách, kde zanechal nemecký bankársky a neskôr šľachtický rod stopy svojho pôsobenia, sa zúčastnili aj zahraniční novinári. O Banskej Bystrici a jej spojitosti s Fuggerovcami tak informovali viaceré nemecké periodiká.

"Medzinárodný projekt, fungujúci od roku 2019, spája a mapuje najvýznamnejšie lokality, v ktorých rod z nemeckého Augsburgu postupne zveľadil svoj majetok a prispel k rozvoju daných miest. Teší ma, že aj vďaka zahraničným partnerom sa o našom meste dozvedia ľudia za hranicami Slovenska," konštatoval primátor Ján Nosko.

Ako dodal, je presvedčený, že všetky miesta zapojené do Európskej Fuggerovskej cesty vrátane Banskej Bystrice sa stanú cieľom mnohých turistov. Sprístupnené banské štôlne, múzeá, expozície, náučné chodníky a technické pamiatky ponúkajú podľa Noska historické spojenia, ktoré začali písať naše spoločné dejiny. "Verím, že medzinárodný projekt, ktorého sme súčasťou, sa stane lákadlom pre čo najviac zahraničných návštevníkov," podotkol primátor.

Miroslav Strelec z kancelárie primátora priblížil, že bohatstvo nadobudli Fuggerovci v Augsburgu nielen vďaka obchodu s bavlnou a úvermi pre pápežov, cisárov či kráľov, ale hlavne kvôli banskému priemyslu. Od čias okolo roku 1490 vznikal ich celoeurópsky banský koncern s rudnými baňami a hutami v Tirolsku, Korutánsku a v Banskej Bystrici.

"S ťažbou nerastného bohatstva, najmä však medi a ortuti, písala rodina Fuggerovcov napínavú kapitolu európskych hospodárskych a sociálnych dejín. Na medenej rude z mesta pod Urpínom, v minulosti nazývanom aj Neusohl, získali obrovský majetok," dodal Strelec.