Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Regióny

Evanjelici si pripomenuli 190. výročie úmrtia Jána Pavla Valaského

Zástupcovia troch cirkevných zborov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) si v sobotu 20. septembra 2014 v Jelšave pripomenuli 190. výročie úmrtia Jána Pavla Valaského. Na snímke evanjelický kostol, ktorý sa postavil v meste Jelšava zásluhou Pavla Valaského, hoci svoju súčasnú podobu dostal až po dostavbe veže v 19. storočí. Foto: TASR/Ján Siman

Gemerský seniorát ocenil osobnosť Jána Pavla Valaského tým, že ho zvolili za prvého konseniora.

Jelšava 20. septembra (TASR) - Zástupcovia troch cirkevných zborov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) si dnes v Jelšave pripomenuli 190. výročie úmrtia Jána Pavla Valaského. Ako pre TASR povedal generálny biskup ECAV Miloš Klátik, gemerský senior, historik, bol na svoju dobu mimoriadne vzdelaný a jeho zásluhou postavili v 18. storočí aj jelšavský evanjelický chrám boží.

Do Jelšavy dnes pricestovali zástupcovia cirkevného zboru z Baďana v okrese Banská Štiavnica, kde sa Ján Pavol Valaský 29. januára 1742 narodil. Pridali sa k nim slovenskí evanjelici z maďarského mesta Tótkomlós, kde senior Valaský pôsobil desať rokov. "Bola to osobnosť, ktorá bola na tú dobu nesmierne vzdelaná. Študoval v rodisku reformácie vo Wittenbergu, Lipsku, ale aj Berlíne. Ovládal slovenský jazyk, nemčinu, latinčinu, ale aj maďarský jazyk. Bol členom Učenej spoločnosti malohontskej, historikom, ale aj literárne činný. Okrem iného sa venoval ovocinárstvu, ale zasadil sa aj za budovanie školy, v ktorej sa učilo po slovensky. Z cirkevného hľadiska je zaujímavý aj tým, že sa ako člen v roku 1791 zúčastnil na Peštianskej synode," povedal Klátik.

Počas spomienkových služieb božích v Jelšave sa hovorilo aj o zásluhách Jána Pavla Valaského pri stavbe tamojšieho evanjelického chrámu božieho. "Po vydaní Tolerančného patentu, čo je dokument z 13. októbra 1781, ktorým cisár Jozef II. vyhlásil obmedzenú náboženskú slobodu a občiansku rovnoprávnosť pre stúpencov evanjelického, augsburského, reformovaného helvétskeho a pravoslávneho vyznania s rímskymi katolíkmi, sa Ján Pavol Valaský pustil do stavby tohto kostola. Dva roky po vydaní patentu to bol dôkaz jeho nesmiernej viery, hoci kostol, ako ho poznáme dnes, ešte nestál. Bola tu loď bez veže a jej priestory dodnes poukazujú na to, že bol presvedčený, že sa tu bude schádzať množstvo ľudí. Až v 19. storočí pribudla ku kostolu veža, ktorá je dnes dominantou mesta," doplnil generálny biskup ECAV.

Gemerský seniorát ocenil osobnosť Jána Pavla Valaského tým, že ho zvolili za prvého konseniora. V roku 1813 sa stal gemerským seniorom. Z jeho literárno-historických prác je známe dielo Conspectus Republicae Litterariae in Hungaria. Niektoré uchované dokumenty si návštevníci v týchto dňoch môžu pozrieť aj na výstave v Mestskom múzeu v Jelšave.