Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Regióny

Festival Slovákov žijúcich v zahraničí roztancoval obec

Festival zahraničných Slovákov Tokaj v Európe a Dedovizeň 2013 sa uskutočnil 1. mája 2013 v obci Slovenské Nové Mesto v okrese Trebišov. Na snímke členky folklórneho súboru Novomeščanka v tzv. Slovenskej izbe. Foto: TASR/Roman Hanc

Dedovizeň - festival Slovákov žijúcich v zahraničí ponúka možnosť prezentovať zvyky Slovákov, ktorí sa za hranicami hrdo hlásia ku krajine svojich predkov.

Slovenské Nové Mesto 1. mája (TASR) – Už do roku 2005 patrí 1. máj v Slovenskom Novom Meste v okrese Trebišov podujatiu Tokaj v Európe a Dedovizeň -  festival Slovákov žijúcich v zahraničí.

Program festivalu začal Tokajskou kvapkou krvi, darovaním krvi dobrovoľnými darcami. Pokračoval slávnostnou svätou omšou v rímskokatolíckom kostole sv. Cyrila a Metoda a ekumenickou bohoslužbou slova v parku sv. Cyrila a Metoda, ktoré boli venované 1150. výročiu príchodu byzantských vierozvestcov.

„Som rád, že sa nám podujatie v spolupráci s Vyšším územným celkom podarilo zorganizovať, aj napriek kríze. Ale o čo bolo menej peňazí, o to viac bolo úsilia a nadšenia,“ povedal pre TASR starosta obce Ján Kalinič. V programovom bloku Tokaj v Európe sa predstavili Furmaňe z Trebišova, domáce súbory Mladosť, Novomestský strapček a Novomeščanka. Z Piešťan prišlafolklórna ženská spevácka skupina Povoja.

Dedovizeň - festival Slovákov žijúcich v zahraničí ponúka možnosť prezentovať zvyky Slovákov, ktorí sa za hranicami hrdo hlásia ku krajine svojich predkov. Pozvanie prijali súbory Holubička zo Srbska, Zeleny Javor z Poľska a z Maďarska citarová skupina Žlté drozdy, Rozmaring a Nemzetiségi Asszonykórus.

Hudobné a tanečné bohatstvo Rusínov žijúcich na Východnom Slovensku predstavuje Poddukliansky umelecký ľudový súbor z Prešova. „V množstve sprievodných podujatí sú pripravené tradičné zemplínske špeciality, špeciality zahraničných Slovákov a keďžes na Tokaji, aj naše tokajské vína. Jarmok tradičných ľudových remesiel je príležitosťou vidieť remeselníkov pri práci, ale aj vyskúšať si pletenie lana na stroji zo 16. storočia,“ dodal Kalinič.