Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Regióny

Fontáne na Hlavnom námestí v Bratislave vrátili jej renesančný vzhľad

Na archívnej snímke Maximiliánova fontána na Hlavnom námestí v Bratislave. Foto: TASR/Dano Veselský

Cena za práce sa mala pohybovať vo výške približne 180.000 eur. Všetky práce boli pod dozorom Krajského pamiatkového úradu Bratislava.

Bratislava 2. júla (TASR) – Na bratislavskom Hlavnom námestí ukončili rekonštrukciu i reštaurovanie Maximiliánovej fontány, známej tiež ako Rolandova, a vrátili jej pôvodný renesančný vzhľad.

"Odstránili sa moderné prstence, ktoré boli proti vôli odborníkov pridané v roku 2005, pribudli pôvodné schodíky a soche sa vrátili cikajúci chlapci," priblížil na sociálnej sieti primátor Bratislavy Matúš Vallo. Maximiliánovu fontánu začalo hlavné mesto rekonštruovať a reštaurovať na jeseň minulého roka prostredníctvom svojej organizácie Generálny investor Bratislavy. Samospráva tak konala na základe podnetu Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Cieľom obnovy jednej z najzaujímavejších fontán v Bratislave bolo prinavrátenie jej pôvodného vzhľadu z roku 1572. Cena za práce sa mala pohybovať vo výške približne 180.000 eur. Všetky práce boli pod dozorom Krajského pamiatkového úradu Bratislava.

Maximiliánova fontána na Hlavnom námestí bola postavená v roku 1572 ako pripomienka korunovácie Maximiliána II. za uhorského kráľa v bývalom Prešporku. Počas korunovačných osláv došlo k požiaru, ktorý poškodil veľa mestských budov, a fontána mala byť formou cisárovho odškodnenia za túto nepríjemnú udalosť. Fontána stála na svojom mieste od roku 1572 bez väčších zmien až do roku 1794, keď došlo k zásahu do stvárnenia fontány výmenou hornej nádrže. Namiesto prvku cikajúcich chlapcov, ktorí vďaka renesančnému motívu robili fontánu jedinečnou a unikátnou, bol osadený prvok s delfínmi.

Ďalší zásah bol realizovaný v roku 2005, keď v rámci celkovej rekonštrukcie Hlavného námestia došlo k dotvoreniu fontány o nový prvok po obvode dolnej nádrže, a tým bol prstenec s vodným prvkom. Tento zásah, ktorý bol odôvodnený zvýšením turistickej atraktivity fontány, si podľa mesta vyslúžil negatívny postoj pamiatkarov aj odbornej verejnosti a dielo stratilo svoju historickú vertikálnu výstavbu.