Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Regióny

VIDEO: Hlavné mesto upozorňuje na zanedbaný stav Horského parku

Na snímke vstup do mestského Horského parku v Bratislave v stredu 17. mája 2017. Foto: TASR - Pavol Zachar

Horský park bol založený v druhej polovici 19. storočia mešťanostom Henrichom Justim na území s pôvodnými karpatskými dubovo – hrabovými porastmi.

Bratislava 17. mája (TASR) – V bratislavskom Horskom parku aktuálne hrozí pád viacerých stromov. Upozornil na to dnes magistrát hlavného mesta s tým, že na nebezpečenstvo v obľúbenej oddychovej zóne už upozorňujú osadené tabule. "Po poslednej zime je stav Horského parku alarmujúci. Začiatkom apríla sme vykonali obhliadku a zistili sme, že sú tu stovky stromov, ktoré bezprostredne ohrozujú život a zdravie občanov," povedal na dnešnej tlačovej besede primátor Ivo Nesrovnal s tým, že po samotnej obhliadke sa zrútilo na lavičky, chodníky či cestu ďalších 50 stromov.

Situácia je vážna aj podľa starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka, ktorý upozorňuje, že pre aktuálny stav majú učitelia a vychovávatelia zvoliť na prechádzky iné lokality. "Situácia je natoľko vážna, že po skúsenosti z Karlovej Vsi spred dvoch rokov, keď došlo k úmrtiu pádom stromu, respektíve konára, chápem, že bezpečnosť detí a ľudí je na prvom mieste," skonštatoval Števčík.



Primátor hlavného mesta hovorí, že súčasný stav je dôsledkom zanedbania starostlivosti o Horský park v minulých rokov. Riešenie by sa podľa neho malo nájsť v súčinnosti s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR a Štátnou ochranou prírody SR. Zároveň avizuje, že bude žiadať výnimku zo zákona o ochrane prírody, a to v takom rozsahu, aby mesto mohlo Horský park, ktorý je v súčasnosti vo 4. stupni ochrany, držiavať a zaručiť návštevníkom bezpečnosť.

V "hre" je podľa neho viacero variantov. „Samozrejme, môže to byť preradenie do nižšej kategórie, do tretieho stupňa ochrany. To v danej chvíli Štátna ochrana prírody nechce,“ zdôraznil primátor. Podľa neho sú pre tento vzácny biotop tiež možné výnimky, ktoré by hlavnému mestu ako správcovi a majiteľovi areálu umožňovali jednak šetrné zasahovanie do areálu Horský park, ako aj zabezpečenie bezpečnosti návštevníkov. "Chceme, aby Horský park zostal chráneným areálom, aby sme mali na území Bratislavy takýto prírodný klenot, ale zároveň chceme, aby ho ľudia užívali bezpečne," doplnil Nesrovnal.

Horský park bol založený v druhej polovici 19. storočia mešťanostom Henrichom Justim na území s pôvodnými karpatskými dubovo – hrabovými porastmi. V roku 1986 bol vyhlásený za chránený park, neskôr v roku 1994 za chránený areál so 4. stupňom ochrany prírody.