Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Regióny

V Hnúšti chcú poslanci zachrániť historický kamenný most

Na snímke kamenný klenbový most, ktorý sa zachoval v mestskej časti Maša v Hnúšti Foto: TASR/Branislav Caban

Historický kamenný most, ktorý doteraz nemal majiteľa, sa samospráva pokúsi zachrániť.

Hnúšťa 1. november (TASR) – Historický kamenný most v Hnúšti v okrese Rimavská Sobota, ktorý doteraz nemal majiteľa, sa samospráva pokúsi zachrániť. Hnúšťanskí mestskí poslanci na svojom októbrovom zasadnutí odsúhlasili návrh viceprimátora a predsedu občianskeho združenia Horná Rimava (OZ HR) Romana Lebedu, na základe ktorého mesto podnikne kroky za účelom získania mosta súdnou cestou do svojho vlastníctva.

„Podľa informácií, ktoré doteraz máme, by to nemal byť problém. Most totiž nemá vlastníka a už sa stalo niekoľko podobných precedensov. Veríme teda, že súd rozhodne o pridelení mosta do vlastníctva mesta Hnúšťa a my budeme môcť chátrajúci historický objekt zachrániť,“ priblížil viceprimátor s tým, že už poverili príslušných úradníkov mesta, aby začali vo veci konať.

Rozhodnutie poslancov podľa vlastných slov oceňuje, keďže v Hnúšti sa nezachovalo veľa historických pamiatok a most je spolu s Petrivaldského vilou zrejme najzaujímavejšou a zároveň jednou z najstarších. „Musím sa priznať, že som si nebol istý, či poslanci tento návrh schvália. Rozhodovanie bolo ťažké a odzneli aj názory, že ak na obnovu mosta nezískame prostriedky a ten v budúcnosti spadne, tak čo s tým budeme robiť? Podporil to však statický posudok, ktorý sme ako OZ HR dali vypracovať. Statik v ňom uvádza významnú poruchu, objekt však podľa neho nie je po stránke bezpečnosti ohrozený," konštatoval Lebeda.

Ako ďalej zdôraznil, záchrana mosta by pre mesto nemala byť veľkou finančnou záťažou. „Uvedomujem si, že máme aj iné oblasti, kde musíme investovať. Po získaní mosta do majetku dáme najprv vyhotoviť jeho stavebné zameranie a vypracovať projektovú dokumentáciu,“ avizoval viceprimátor, podľa ktorého sú na tieto účely odhadované náklady vo výške maximálne 5000 eur. „Následne budeme čakať na vhodné grantové výzvy a pokúsime sa získať z rôznych zdrojov, napríklad z ministerstva kultúry, financie na rekonštrukciu,“ dodal.

V budúcnosti by okolie kamenného mosta mohlo byť využívané aj ako oddychová zóna a nová atrakcia pre rozvíjajúci sa cestovný ruch v meste. „Ak by sa v nasledujúcom období podarilo realizovať cyklotrasu do neďalekej obce Klenovec, pretínal by práve túto historickú pamiatku. Bola by to zaujímavá zastávka pre domácich aj turistov,“ povedal Lebeda.

Kamenný most sa nachádza v Maši, ktorá je miestnou časťou Hnúšte, a ľudovo je nazývaný, podobne ako aj iné klenbové mosty v regióne, tureckým. Pochádza však zrejme z mladšieho obdobia, keďže na mape z prvého uhorského vojenského prieskumu, ktorý vykonávali v rokoch 1763 – 1787, ešte nie je zaznačený.

V ďalšom vymeriavaní, ktoré prebiehalo v rokoch 1806-1869, je už na mapách jasne viditeľný. Preto je pravdepodobné, že bol postavený až po roku 1780 v súvislosti so začiatkom banskej činnosti na úpätí vrchu Ostrá, nakoľko vyťaženú rudu bolo treba prepraviť do hámrov, ktoré vznikli koncom 18. storočia v časti Maša, avšak na opačnej strane rieky.


bra von