Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Regióny

Na Zelenej hore v Slovenskom raji vznikol interaktívny chodník

Na snímke smerovník na novom náučnom chodníku na Zelenej hore v blízkosti obce Hrabušice v pondelok 19. júna 2023. Foto: TASR Adriána Hudecová

V blízkosti sa nachádza aj včelí areál, kde turisti nájdu unikátnu ekovčelnicu s voľným chovom včiel a apidomčekom.

Hrabušice 19. júna (TASR) - V Slovenskom raji v oblasti zvanej Zelená hora vznikol nový interaktívny chodník s množstvom prvkov pre športovcov, milovníkov histórie, ale aj netradičného umenia. Projekt s názvom "Cesta bojovníka v čarovnom lese" vznikol neďaleko Hrabušíc vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja (KSK) vo výške 40.000 eur. Počas pondelkového sprístupnenia chodníka to uviedol predseda občianskeho združenia (OZ) Zelená hora Ladislav Novotný s tým, že ďalších 3000 eur na tento zámer získali od obce.

Cieľom projektu je podľa neho znovu oživiť magické a pritom zabudnuté miesto s bohatou historickou hodnotou a zároveň sprístupniť menej náročnú trasu v Slovenskom raji pre rodiny s deťmi. Na Zelenej hore stálo významné hradisko i nedokončený Marcelov hrad, ktorý bol útočiskom bratríkov, povstalcov a rebelov. Na tomto mieste sa zachovali základy bašty s priemerom ôsmich metrov. Teraz si jej monumentálnosť môžu návštevníci predstaviť vďaka projekcii na interaktívnej tabuli. "Interaktívne a tematické chodníky sú aktuálne žiadanou atrakciou a táto je určená naozaj pre široké spektrum návštevníkov - od športovcov, cez lovcov hradov, milovníkov histórie až po vyznávačov netradičných diel," skonštatoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Na snímke lokalita Zelená hora v blízkosti obce Hrabušice v pondelok 19. júna 2023.
Foto: TASR Adriána Hudecová


Počas uplynulých mesiacov spevnili vyše 70 metrov náročného terénu na východe Zelenej hory, prečistili plochu hradiska od náletových drevín, vybudovali kondičný vytrvalostný okruh a tiež priestor na oddych. Súčasťou projektu bol aj archeologický výskum a čiastočná sanácia zostávajúcich hradieb. Novotný dodal, že súčasťou areálu sú i land-artové objekty a turistický prístrešok v stredovekom štýle s multimediálnym zariadením, ktoré prehráva zhudobnené príbehy, povesti a legendy viažuce sa k lokalite.

"Strategicky výnimočne umiestnený kopec Zelená hora bol obývaný tisícky rokov a len veľmi opatrne odhaľuje svoje tajomstvá. Z niekdajšieho miesta plného života sa postupom času stalo už len vojenské obranné miesto - Marcelov hrad. Mnohí Zelenú horu spájajú práve s ním, ale to, čo tu bolo pred hradom, je z veľkej časti zahalené tajomstvom, ktoré sprístupniť verejnosti sa stalo naším cieľom," ozrejmil Novotný s tým, že okruh má z turistického centra na Podlesku približne päť kilometrov s minimálnym prevýšením približne 100 metrov.

V blízkosti sa nachádza aj včelí areál, kde turisti nájdu unikátnu ekovčelnicu s voľným chovom včiel a apidomčekom. Aj vďaka tomu si podľa výkonnej riaditeľky organizácie Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej táto lokalita získava stále viac nových priaznivcov.