Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Regióny

Integračné centrum Košického kraja poskytne mesačne 275 konzultácií

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku je IC KK v prípade pomoci jednou z prvých volieb pre ľudí z Ukrajiny.

Košice 16. augusta (TASR) - Integračné centrum Košického kraja (IC KK) naďalej pomáha ľuďom v núdzi, ktorí sú po ruskej invázii na Ukrajine nútení opustiť svoje domovy. Počet klientov sa za dva roky fungovania centra vyšplhal na vyše 1400, jeho personál poskytne mesačne v priemere 275 konzultácií. Informuje o tom Košický samosprávny kraj (KSK) na svojej webovej stránke.

Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku je IC KK v prípade pomoci jednou z prvých volieb pre ľudí z Ukrajiny. "Tesne pred letom sa jeho návštevnosť pohybovala na úrovni 115 klientov za mesiac, pričom takmer polovicu tvorili noví klienti," povedal.

Centrum sídli na Strojárenskej ulici 3 v Košiciach, pracujú v ňom ľudia z neziskových organizácií Človek v ohrození, Liga za ľudské práva a Mareena. V spolupráci s KSK poskytujú komplexné služby, ktoré majú odídencom pomôcť začleniť sa do spoločnosti a stať sa plnohodnotnou súčasťou Košického kraja. Konkrétne ide o právne služby, sociálne poradenstvo aj pomoc pri zorientovaní sa na trhu práce. Medzi žiadané oblasti pomoci patrí tiež podpora pri umiestňovaní detí do škôl, príprava právnych dokumentov či asistencia pri verifikácii diplomov.

"Súčasťou našich aktivít je aj organizovanie webinárov a workshopov pre ľudí z Ukrajiny. V uplynulých mesiacoch sme v komunite zvyšovali povedomie o zmenách v poskytovaní príspevkov za ubytovanie odídencov, opatrovníctve na Slovensku alebo možnostiach kúpy nehnuteľnosti na hypotéku," povedala právnička Ligy za ľudské práva Vladyslava Kryvoshei. Okrem klientov sa v centre snažia pomáhať aj zamestnávateľom v Košickom kraji zlepšovať podmienky pre zamestnávanie cudzincov.

IC KK vzniklo v júni 2022 s cieľom dlhodobo podporovať ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny. "Od svojho vzniku prispelo k zlepšeniu právneho postavenia a ochrany práv ľudí s cudzineckým pôvodom a zvýšilo mieru sociálnej súdržnosti a inklúzie," dodáva KSK.