Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Regióny

Integračné centrum v R. Sobote pomohlo už stovkám ľudí

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Upozorňovať na negatívne sociálne javy chcú pracovníci ASRPO i organizovaním vedeckých konferencií.

Rimavská Sobota 20. decembra (TASR) – Dovedna 569 ľudí využilo doteraz pomoc odborníkov z Integračného centra sociálnej pomoci v Rimavskej Sobote, ktoré v minulom roku zriadila a prevádzkuje Asociácia pre sociálny rozvoj a podporu občanov (ASRPO) SR. Ako TASR informovala jej prezidentka Andrea Gállová, klientom radili pri širokom spektre rozličných sociálno-patologických javov a nežiaducich sociálno-ekonomických stavov.

„V tomto regióne patrí medzi najčastejšie alkoholizmus, nadmerné fajčenie a v neposlednom rade gamblerstvo. Stretávame sa s prípadmi, keď celá dávka sociálnej pomoci či dávka v hmotnej núdzi, ktorú rodina dostane, poputuje do herných automatov,“ špecifikovala Gállová s tým, že nedostatok financií potom môže byť spúšťačom ďalších problémov. „Napríklad, zanedbávanie školskej dochádzky, pretože deti v takto postihnutých rodinách nemajú financie na cestovné do školy či stravu,“ dodala.

Dobrú spoluprácu má ASRPO podľa jej slov so starostami viacerých obcí v regióne, z ktorých spomenula napríklad Hostice, Šimonovce, Uzovskú Panicu, Drňu a Pavlovce. „Mnohé problémy s nimi riešime priamo v obciach na komunitnej úrovni. Klientom pomáhame vypisovať žiadosti o prijatie do pracovného pomeru, učíme ich, ako vypĺňať tlačivá či písať životopis,“ priblížila prezidentka ASRPO, ktorá podľa vlastných slov považuje práve prácu v teréne za veľmi dôležitú. „Nestačí len sedieť pri zelenom stole, ale treba byť priamo medzi ľuďmi a vidieť ich problémy v ich prirodzenom rodinnom a sociálnom prostredí,“ vysvetlila.

Upozorňovať na negatívne sociálne javy chcú pracovníci ASRPO i organizovaním vedeckých konferencií. „Zatiaľ posledná sa konala koncom novembra v Banskej Bystrici a jej cieľom bola odborná diskusia na tému migrácia a jej zdravotné a sociálne aspekty, dodržiavanie ľudských práv a rešpektovanie ľudskej dôstojnosti človeka, ale aj nezamestnanosť, chudoba či zadlženosť jednotlivcov, skupín i komunít ako fenomén súčasnej spoločnosti,“ načrtla Gállová.

Doplnila, že konferencie sa zúčastnili vysokoškolskí pedagógovia zo SR a z ČR a jej výstupom bude domáca i zahraničná publikácia. „Vydaná bude v spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Budapešti, s ktorou sme nadviazali aktívnu spoluprácu v oblasti vysokoškolského vzdelávania,“ zakončila.