Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Regióny

Jasovská jaskyňa očakáva pokles návštevníkov, najmä zahraničných

Jasovská jaskyňa, archívna snímka. Foto: TASR/František Iván

Jasovská jaskyňa je na Slovensku najstaršie sprístupnenou, už od roku 1846. Nachádza sa v nej historický bratrícky nápis Jána Jiskru z Brandýsa z roku 1452 i významné zimovisko netopierov.

Jasov 19. júna (TASR) – Jasovská jaskyňa v okrese Košice–okolie očakáva v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu pokles návštevnosti. Predpokladá sa, že zahraničných turistov príde menej o viac než tretinu. Pre TASR to uviedol správca jaskyne Jozef Menda.

Ročná návštevnosť tejto jaskyne sa podľa jeho slov v posledných rokoch stabilizovala na úrovni zhruba 20.000 – 22.000 ľudí. Za mesiace apríl, máj a jún ju zvykne navštíviť približne 7000 až 8000 turistov. Jaskyňa mala byť pôvodne otvorená od 1. apríla. V dôsledku opatrení prijatých na zamedzenie šírenia nového koronavírusu ju podobne ako ostatné jaskyne sprístupnili až 16. júna. „Počas uzatvorenia jaskyne na prevádzke prebiehali hlavne údržbárske práce realizované v maximálnej možnej miere vo vlastnej réžii,“ spresnil Menda.

Dodal, že opatrenia zavedené po znovuotvorení prevádzky jaskýň vo vzťahu k návštevníkom sa týkajú najmä povinnosti nosiť ochranné rúško v jaskyni i vo vstupnom areáli jaskyne a nutná je tiež dezinfekcia rúk. „Vo vzťahu k prevádzke je to povinnosť zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu dotykových plôch,“ doplnil.

Jasovská jaskyňa je na Slovensku najstaršie sprístupnenou, už od roku 1846. Nachádza sa v nej historický bratrícky nápis Jána Jiskru z Brandýsa z roku 1452 i významné zimovisko netopierov. Od roku 1995 je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Štátna ochrana prírody SR - Správa slovenských jaskýň na svojej webovej stránke uvádza, že Jasovská jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras. Známa je aj výskytom kalcitovej sintrovej výplne, skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov.