Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Regióny

Nový turistický chodník v obci Kalonda zvýšil počet turistov

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Starostka Kalondy Alžbeta Erdélyiová hodnotí po prvej sezóne fungovania chodníka jeho prínos k turistickému ruchu v regióne pozitívne.

Kalonda 13. septembra (TASR) – Historické pamiatky, prírodné krásy a ďalšie zaujímavosti regiónu Novohrad spája nový turistický chodník na juhu Lučeneckého okresu, ktorý bol dokončený začiatkom tohto roka. Vedie z obce Kalonda do Šiatorskej Bukovinky, meria 25 kilometrov a vedie priamo po slovensko-maďarskej hranici. Nemá asfaltový povrch, na potrebných miestach bol však jeho povrch vyrovnaný a spevnený, takže ho okrem peších turistov môžu využiť aj cyklisti.

„Na trase tohto turistického chodníka sa nachádza 46 stanovíšť s lavičkami, približne 50 informačných tabúľ v slovenčine, maďarčine i angličtine a lákadlom je 20-metrová vyhliadková veža. Pre oddych sú na trase zriadené altánky a nechýbajú ani preliezačky a hojdačky pre deti,“ informoval Milan Spodniak, predseda občianskeho združenia Centrum pre rozvoj regiónov a predseda Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie. Dôležitou súčasťou chodníka sú podľa jeho slov aj odbočky k ďalším atrakciám - Mučínskej jaskyni, Lipovianskym pieskovcom, Čakanovskému profilu a prírodnej rezervácii v maďarskom Ipolytarnóci.

Starostka Kalondy Alžbeta Erdélyiová hodnotí po prvej sezóne fungovania chodníka jeho prínos k turistickému ruchu v regióne pozitívne. „Počet turistov, ktorí sem prichádzajú, sa v každom prípade zvýšil. Prichádza hlavne viac cyklistov, rovnako zo Slovenska, ako aj z Maďarska,“ uviedla.

Podľa slov starostu Šiatorskej Bukovinky Juraja Badinku bude tento nový chodník potrebovať väčšiu propagáciu. „Zatiaľ ho pozná len málo ľudí, verejnosť s jeho zriadením ešte nie je dostatočne oboznámená,“ podotkol. Ako však dodal, je presvedčený, že počet jeho návštevníkov bude časom rásť.

„Keď sme u nás zriadili náučný chodník na hrad Šomoška, prvý rok prišlo len nejakých 2000 až 3000 ľudí. Každým rokom ich však bolo stále viac,“ povedal starosta, podľa ktorého každá z takýchto aktivít pre obce v okolí niečo prináša.