Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Regióny

Knihu o cechu kožušníkov v Moldave nad Bodvou zreštaurovali

Na snímke z 10. marca 2025 v Košiciach rukopis z zreštaurovanej knihy cechu kožušníkov v Moldave nad Bodvou, ktorá zachytáva dejiny cechu v rozmedzí rokov 1643 až 1875. Foto: TASR - Diana Semanová

Kniha je ohraničená rokmi 1643 až 1875. Má 141 strán.

Moldava nad Bodvou/Košice 22. marca (TASR) - Knihu zachytávajúcu viac ako 200 rokov dejín cechu kožušníkov v Moldave nad Bodvou zreštaurovali. Ako pre TASR uviedla Diana Kunderová zo Štátneho archívu v Košiciach, významná je najmä z hľadiska poznávania hospodárskych remeselných dejín v regióne.

Kniha je ohraničená rokmi 1643 až 1875. Má 141 strán. Text na ručnom papieri je písaný v dobovej maďarčine s občasnými latinskými výrazmi. Úvod patrí poďakovaniu odkazujúcemu na vieru. Nasledujú úradné zápisy vrátane mien najstarších členov cechu - majstrov, ale aj prijímaných učňov. "Ide o veľmi hodnotný archívny dokument. Zachytáva vývoj remesla od raného novoveku vo vtedajšej Moldave, ktorá mala svojho času aj privilégiá slobodného kráľovského mesta a jej postavenie bolo v stredoveku významné. Sú tu prepísané aj najdôležitejšie atribúty cechu, teda artikuly, čo je inými slovami vnútorný poriadok alebo štatút cechu. Obsahom sú aj rôzne zápisy o zaobstarávaní predmetov pre cech," spresnila s tým, že obsah knihy môže byť predmetom historického bádania.

Podľa jej slov väzba knihy na prvý pohľad nepúta príliš veľkú pozornosť. Samotný rukopis má však niekoľko zvláštností. "Hneď v úvode je mylne datovaný. Zápisy zároveň nerešpektujú časové poradie, ide o chronologickú anomáliu," povedala. Súčasťou knihy bola s najväčšou pravdepodobnosťou aj pečať cechu kožušníkov. "Má clonu, ktorá ochraňovala pečatný obraz. Kruhopis aj obraz sú značne ošúchané. Z pohľadu sfragistiky by mohla byť predmetom ďalšieho výskumu. V centrálnej evidencii pečatí a pečatidiel totiž doposiaľ nie je zaevidovaná," doplnila Kunderová.

Knihu reštaurovali v Slovenskom národnom archíve v Bratislave. Ako spresnila vedúca oddelenia ochrany archívnych dokumentov Laura Pacherová, bola v havarijnom stave. Zreštaurovali a ošetrili všetky jej časti. "Vidieť rukopisné záznamy starostlivo vedené po generácie a sledovať, ako sa menil štýl písma či spôsob zápisov, bolo ako nahliadnuť do histórie cechu z prvej ruky. To, že si každý pisár miešal sám železogalový atrament, bolo pozorovateľné najmä na rôznorodosti jeho degradácie, ktorej sa prispôsobil aj postup samotného reštaurovania. Pri reštaurovaní som objavila aj drobné odtlačky prstov či stopy po pôvodnej farbe oriezky, ktorá sa v plnej kráse ukázala až po zásahu," priblížila reštaurátorka Kristína Šimunová.

Knihu tiež fotograficky zdokumentovali a na ňu, ako aj na fragmenty, vyhotovili ochranný obal. Komplexné reštaurovanie trvalo päť mesiacov. Náklady predstavovali okolo 600 eur.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.