Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 28. apríl 2025Meniny má Jarmila
< sekcia Regióny

Košice sa pripojili k ČSR až dva mesiace po jeho vyhlásení

Dominanta Košíc - Dóm svätej Alžbety. Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Proces začlenenia mesta do ČSR bol fakticky zavŕšený vstupom československého vojska na územie Košíc bez boja nasledujúci deň – 29. decembra 1918.

Košice 30. decembra (TASR) - Druhé najväčšie mesto na Slovensku sa pred sto rokmi – v nedeľu 29. decembra 1918 – začlenilo do novovytvorenej Československej republiky (ČSR). „Stalo sa tak teda až dva mesiace po vyhlásení nového štátu, 28. októbra 1918, ktorý vznikol na troskách zaniknutého Rakúsko-Uhorska ako jeden z dôsledkov prvej svetovej vojny,“ uviedol Marián Gladiš z Filozofickej fakulty Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach.

Vláda Maďarskej republiky pod vedením Mihálya Károlyiho vyvinula značné politické, diplomatické a vojenské úsilie, aby udržala čo najväčšie územie bývalej monarchie v rámci novovzniknutého Maďarska. To sa týkalo aj väčšiny územia dnešného Slovenska a osobitne mesta Košice, ktoré patrilo k najvýznamnejším centrám dovtedajšieho Uhorského kráľovstva. „Obsadzovanie Slovenska československým vojskom postupovalo od západu na východ. Vláda Károlyiho zatiaľ intenzívne pracovala na tom, aby aspoň východ Slovenska – 'najväčšmi' zasiahnutý násilnou maďarizáciou – zotrval v Maďarsku,“ ozrejmil Gladiš s tým, že súčasťou plánu bolo aj vyhlásenie „slovjackej“ republiky, tzv. Slovenskej ľudovej republiky, na území východného Slovenska, nezávislej od Prahy a úzko spojenej s Budapešťou, k čomu napokon došlo 11. decembra 1918 v Košiciach.

„Košice ako významné uhorské kráľovské mesto boli po rozpade monarchie vnímané ako prirodzená súčasť Maďarska nielen tamojšou vládou, ale aj verejnosťou. Vedomie štátnej kontinuity upevňovali pokyny z maďarských úradov a ministerstiev, ktoré aj po vzniku ČSR denne prichádzali na košický magistrát a župný úrad v snahe „stabilizovať situáciu“ v meste, župe a napokon aj v celej krajine,“ vysvetľuje Gladiš. Dodáva, že odhodlanie postaviť sa na odpor blížiacemu sa vojsku ČSR a brániť mesto proti jeho začleneniu do Československa, prejavili príslušníci občianskej stráže Maďarskej národnej rady, podporovaní Ligou na ochranu územnej celistvosti Maďarska.

Perspektívu na zotrvanie Košíc ako územnej súčasti Maďarskej republiky čiastočne dávali aj pokračujúce rokovania o demarkačnej línii. To sa však podľa Gladiša zásadne zmenilo 23. decembra 1918, keď bola schválená demarkačná čiara oddeľujúca Maďarsko a Československo vrátane mesta Košice. „Vedúci vojenskej misie dohodových mocností, francúzsky podplukovník Fernand Vix nasledujúci deň odovzdal vláde Károlyiho požiadavku na urýchlené uvoľnenie územia, ktoré pripadlo Československu,“ doplnil s tým, že dohoda o odovzdaní Košíc pod československú správu bola podpísaná 28. decembra 1918 a proces začlenenia mesta do ČSR bol fakticky zavŕšený vstupom československého vojska na územie Košíc bez boja nasledujúci deň – 29. decembra 1918.

Prezident prijal v Prezidentskom paláci maďarského premiéra V. Orbána

Témou ich rozhovorov bol rozvoj vzájomných vzťahov na politickej, hospodárskej i kultúrnej úrovni.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti sa predstavia počas dvoch prípravných zápasov proti Francúzsku vo Zvolene v špeciálnej edícii retro svetrov. V nich absolvujú rozkorčuľovanie, svetre s podpismi hráčov následne zamieria do dražby.

- Prezident SR Peter Pellegrini v pondelok v Prezidentskom paláci prijal predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána počas jeho oficiálnej návštevy Slovenska. Témou ich rozhovorov bol rozvoj vzájomných vzťahov na politickej, hospodárskej i kultúrnej úrovni.

- Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR od pondelka začína spolu s Ozbrojenými silami SR monitoring výskytu medveďov vo Vysokých a Nízkych Tatrách. O dva dni prejdú na Podpoľanie a potom budú nasledovať ďalšie lokality, v ktorých je vyhlásená mimoriadna situácia.

- Ruský prezident Vladimir Putin nariadil štvordňové prímerie s Ukrajinou, ktoré bude trvať od polnoci 8. mája do 11. mája pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom, uviedol v pondelok Kremeľ.

- Konkláve, voľba nového pápeža, sa začne 7. mája. Vatikánske múzeá preto už v pondelok na neurčito uzavreli Sixtínsku kaplnku, kde budú kardináli zasadať.

- Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) spolu s ďalšími organizáciami a v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) v pondelok odštartoval kampaň Športová kvapka krvi.

- Rekonštrukciu bývalého internátu Hviezda, takzvanej Kukurice, v areáli Ministerstva obrany SR podľa opozičného hnutia Slovensko preveruje Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý o tom informuje vo vestníku. ÚVO tak podľa predstaviteľov hnutia robí z vlastného podnetu.

- Európsky vírusový archív (EVA), ktorého zakladajúcim členom je aj Biomedicínske centrum (BMC) Slovenskej akadémie vied (SAV), získal oficiálny štatút medzinárodnej neziskovej organizácie podľa belgického práva.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok v nadväznosti na výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa zložiť zbrane vyhlásil, že Rusko je pripravené začať mierové rokovania s Ukrajinou bez akýchkoľvek predbežných podmienok.

- Na pozíciu generálneho riaditeľa STVR kandiduje pätica uchádzačov - Martina Flašíková, Martin Jakubec, Peter Janků, Norbert Majer a Igor Slanina.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odcestuje v utorok (29. 4.) na neformálnu návštevu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. TASR o tom informoval Úrad vlády (ÚV) SR.

- Nemeckí kresťanskí demokrati (CDU), ktorí budú pravdepodobne viesť budúcu spolkovú vládu, v pondelok zverejnili mená svojich kandidátov na ministerské posty.

- Opozičná SaS odovzdá na Úrad vlády SR odkazy určené pre ruského prezidenta Vladimira Putina, verejnosť má možnosť napísať ich. SaS chce, aby si ich predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) prečítal, keď pôjde do Moskvy na oslavy 80.výročia konca druhej svetovej vojny.

- Americká ministerka spravodlivosti Pam Bondiová v nedeľu prostredníctvom sociálnej siete X oznámila, že Úrad pre kontrolu drog (DEA) zatkol viac ako 100 nelegálnych migrantov počas razie v nočnom klube v meste Colorado Springs v štáte Colorado.

- V Paríži sa v pondelok začne súdne pojednávanie s desiatimi podozrivými v kauze lúpeže šperkov v hodnote približne deväť miliónov eur z parížskej rezidencie Kim Kardashianovej.

- Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok poďakoval severokórejským vojakom za podporu v boji proti Kyjevu a v znovuzískaní Kurskej oblasti,ktorú obsadili ukrajinské sily. Len niekoľko hodín predtým Pchjongjang po prvý raz potvrdil, že do Ruska vyslal svojich vojakov.

- Vodiči musia v pondelok ráno, najmä na príjazdových trasách do väčších miest, rátať s výraznejším zdržaním. Informujú o tom zdroje dopravných informácií.

- Národná diaľničná spoločnosť (NDS) začína s opravou štyroch mostných záverov na mostoch na ceste I/11A pri Oščadnici. Práce sa uskutočnia na dvoch mostoch nad potokom a miestnou komunikáciou a potrvajú dva mesiace.

- Najmenej deväť vojakov zahynulo a desať ďalších uniesli pri zrážkach s predpokladanými povstalcami v juhozápadnej Kolumbii.

- Dnes bude slnečno. Teploty vystúpia na 16 až 21 stupňov Celzia.