Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Regióny

Košické zariadenie SČK ponúka komplexné služby pre postihnuté deti

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavol Remiaš

DSS na Moyzesovej ulici 19 je zariadením rodinného typu s veľkým športovo-relaxačným nádvorím a záhradou.

Košice 22. novembra (TASR) - Komplexný systém sociálnej starostlivosti pre postihnuté deti a mladistvých zaviedli v Domove sociálnych služieb (DSS) Slovenského Červeného kríža (SČK) v Košiciach. Náklady na prebiehajúci projekt s týmto cieľom tvoria vyše milión eur, finančnú pomoc poskytlo Švajčiarsko.

"Projekt nám umožnil zabezpečiť komplexný systém starostlivosti o deti a mladistvých s najvyšším stupňom postihnutia v jednom objekte, pod jednou strechou. Ide o sociálne a rehabilitačné služby, vzdelávanie, stravovanie a záujmovú činnosť," uviedla pre TASR riaditeľka Územného spolku SČK Košice–mesto Lucia Cangárová. Súčasťou poskytovaných služieb je od októbra aj bezplatné špecializované sociálne poradenstvo pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Vďaka projektu Cesta pre postihnuté deti a mladistvých došlo už k rekonštrukcii objektu DSS, rozšíreniu kapacity zariadenia, bezbariérových priestorov a poskytovaných služieb, ako aj zavedeniu inovatívnych metód. V zariadení pribudla jedáleň, nové vybavenie, rozširujú sa možnosti rehabilitácie vrátane metodiky TheraSuit. Pracovníci a dobrovoľníci, ktorí sa postihnutým deťom venujú, absolvovali rôzne vzdelávacie kurzy a semináre. V minulosti mali v domove 15 klientov, teraz ich je 18, celkovo bude nová kapacita približne 25 osôb, podľa počtu hodín v týždni, ktoré v domove strávia.

DSS na Moyzesovej ulici 19 je zariadením rodinného typu s veľkým športovo-relaxačným nádvorím a záhradou. Priestory umožňujú umiestniť klientov podľa veku, zdravotného stavu a rozvoja schopností tak, aby sa navzájom nerušili. V dvoch elokovaných triedach Spojenej školy môžu absolvovať špeciálnu základnú školu a po jej absolvovaní aj Praktickú školu priamo v zariadení.

V DSS sa venujú klientom s kombinovaným postihnutím, aj s autizmom. Uplatňujú sa individuálne rozvojové plány, ktoré klienti akceptujú a zlepšujú nielen ich kvalitu života, ale aj ich rodín. "Čo sa týka výsledkov, ktoré sme dosiahli, napríklad máme štyroch klientov, ktorých sme naučili jesť, pretože pred tým prijímali iba tekutú alebo kašovitú stravu. Nevedeli odhryznúť, požuť či prehltnúť. Ďalšieho klienta sme naučili používať ruky, lebo používal len nožičky," priblížila Cangárová.

Realizácia trojročného projektu trvá do 30. júna 2015, rozpočet je 1,02 milióna eur. Finančná podpora je z Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce, deväť percent tvorí spolufinancovanie zo strany SČK. "Naozaj ide o komplexné, kvalitné služby s garantovanou odbornosťou. Dôležité bude udržať tieto služby do budúcna, preto napríklad nová jedáleň bude aj pre verejnosť," konštatovala riaditeľka.

Partnermi projektu sú košická Spojená škola na Vojenskej ulici a švajčiarska Nadácia pre bývanie mladých ľudí so zdravotným postihnutím.