Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Regióny

V Košickom múzeu otvorili výstavu fotografií Tibora Kováča

Na snímke výstava fotografií 21. august 1968 očami fotografa Tibora Kováča v budove Slovenského technického múzea v Košiciach 21. augusta 2024. Foto: TASR - František Iván

Výstava zbierky fotografií nesie názov "21. august 1968 očami Tibora Kováča".

Košice 21. augusta (TASR) - Výstavu o tragickom svedectve dokumentaristu okupácie Košíc v roku 1968 v stredu otvorili v Slovenskom technickom múzeu (STM) na Hlavnej ulici v Košiciach. Na fasáde budovy STM zároveň fotografovi Tiborovi Kováčovi odhalili pamätnú tabuľu in memoriam. Pre TASR to za organizátorov uviedol predseda občianskeho združenia Res Cassovia Peter Neuwirth.

Výstava zbierky fotografií nesie názov "21. august 1968 očami Tibora Kováča". Vtedy 31-ročný Kováč bol zamestnancom múzea. "Od rána dokumentoval príchod vojsk Varšavskej zmluvy. Večer, keď sa vracal domov, na zastávke Námestie osloboditeľov čakal na električku a zasiahla ho guľka pravdepodobne ostreľovača sovietskej armády," pripomenul Neuwirth.

Ako spomína Kováčova manželka Anežka, bolo okolo 20.00 h. "Po celodennom hučaní ťažkej techniky, tankov, obrnených transportérov a ťažkých nákladných áut bolo na námestí pomerne ticho. Zrazu zazneli výstrely a guľka ostreľovača trafila Tibora do hlavy, druhá kamaráta do nohy," priblížila s tým, že jej manžel po zásahu ochrnul.

Podľa Neuwirtha Kováča prenasledovala Štátna bezpečnosť, pretože chcela dokumentárne fotografie utajiť. To sa jej však nepodarilo. Negatívy s fotografiami z osudného dňa ukrýval roky, pokiaľ sa dostali na verejnosť. "Svetlo sveta uzreli až v roku 1990. Priniesol ich k nám, do miestnosti na rohu Hlavnej a Alžbetinej ulice, kde sídlilo hnutie Verejnosť proti násiliu. Vtedy sme sa dozvedeli celý jeho príbeh," dodal.

Slovensko si 21. augusta pripomína 56 rokov od začiatku okupácie bývalej Československej socialistickej republiky, ide o pamätný deň. Reformný a demokratizačný proces v Československu z roku 1968 ukončila invázia armád piatich štátov Varšavskej zmluvy - Sovietskeho zväzu, Bulharska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky a Poľska.

- Slovenskú hokejovú reprezentáciu by mal na MS vo Švédsku posilniť aj Pavol Regenda. Asistent trénera Ján Pardavý uviedol, že pracujú na čo najskoršom príchode 25-ročného útočníka.

- Herec a prezident Medzinárodného festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška vo štvrtok vo veku 78 rokov zomrel, uviedla hovorkyňa festivalu Uljana Donátová.

- Poslanci Európskeho parlamentu (EP) hlasovali za zmenu statusu ochrany vlkov v Európskej únii (EÚ) z prísne chránený na chránený, aby ho zosúladili s Bernským dohovorom.

- Celoslovenské oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom doposiaľ navštívilo 21.000 ľudí, situácia je pokojná.

- Na južnej železničnej trati Košice - Zvolen - Bratislava pribudnú ďalšie výluky, dôvodom sú rekonštrukčné práce na dvoch úsekoch.

- Slovenské národné povstanie (SNP) nám dáva príkaz, že nemôžeme zostať pri oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny neutrálni. Pretože SNP nám prikazuje, že sme národ, ktorý je jasne protifašisticky orientovaný. Skonštatoval to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Z komína nad Sixtínskou kaplnkou vo Vatikáne stúpa čierny dym po dvoch kolách hlasovania, kardináli si dopoludnia v druhý deň konkláve nezvolili nového pápeža.

- Ôsmy máj má byť spomienkou na hrdinov, ktorí nám vybojovali našu budúcnosť a vďaka ktorým tu dnes môžeme stáť ako slobodní ľudia. Po položení venca k Pamätníku padlých to povedal minister vnútra a predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Dvojdňové podujatie venované 80. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny pokračuje v Múzeu SNP v Banskej Bystrici programom pre širokú verejnosť.

- Slovenskí hokejisti nastúpia vo svojom prvom dueli na MS v Štokholme proti jednému z favoritov na celkový triumf.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde budú v druhý deň konkláve voliť nástupcu zosnulého pápeža Františka.

- Druhá svetová vojna je tragickým dôkazom absolútneho zlyhania diplomacie, rešpektu a porozumenia medzi štátmi. Pri príležitosti 80. výročia víťazstva nad fašizmom a ukončenia druhej svetovej vojny v Európe na to upozornil Juraj Blanár.

- Slovenská televízia a rozhlas (STVR) uvedie výnimočný galavečer venovaný 80. výročiu víťazstva nad fašizmom.

- Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečný trend, tzv. SkinnyTok. Podnecuje extrémne chudnutie, hladovanie a poruchy príjmu potravy.

- Ukrajinské vzdušné sily tvrdia, že Rusko pár hodín po tom, čo údajne začalo uplatňovať trojdňové jednostranné prímerie vyhlásené prezidentom Vladimirom Putinom, niekoľkokrát zhodilo kĺzavé bomby na ukrajinskú Sumskú oblasť.

- Severná Kórea (KĽDR) vypálila najmenej jednu balistickú strelu smerom do vôd pri svojom východnom pobreží.

- Vplyvný americký politológ a teoretik medzinárodných vzťahov Joseph S. Nye, ktorý zaviedol pojem mäkká sila, zomrel vo veku 88 rokov.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Paríži vyzval svojho sýrskeho náprotivka Ahmadu Šaru, aby zabezpečil ochranu všetkých Sýrčanov bez výnimky.

- Trojdňové prímerie, ktoré jednostranne vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, vstúpilo do platnosti vo štvrtok o polnoci moskovského času (v stredu o 23.00 h SELČ), informovali podľa agentúry AFP ruské štátne médiá.

- Sýrsky prezident Ahmad Šara počas návštevy Paríža potvrdil, že Sýria vedie nepriame rokovania s Izraelom, ktorých cieľom je zmierniť napätie medzi krajinami.