Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Regióny

V Košiciach sa začala obnova Urbanovej veže, obklopilo ju lešenie

Na snímke Urbanova veža v Košiciach počas rekonštrukcie, ktorú organizuje nezisková organizácia Perly Gotickej cesty. Rekonštrukcia zahŕňa obnovu strechy a fasády. Urbanova veža je zvonica Dómu sv. Alžbety zasvätená sv. Urbanovi. V roku 1970 s Dómom sv. Alžbety a Kaplnkou sv. Michala bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Veža bola postavená na prelome 14. a 15. storočia. Košice, 28. februára 2020. Foto: TASR - František Iván

Po obnove Dómu sv. Alžbety sa stala prioritou práve susedná stredoveká stavba, ktorá slúžila ako zvonica.

Košice 28. februára (TASR) – Historickú Urbanovu vežu v centre Košíc obnovia. V týchto dňoch sa začali práce na oprave jej strechy a fasády, pričom ju obklopilo postavené lešenie. Obnovu exteriéru veže s celkovými nákladmi 595.000 eur realizuje nezisková organizácia Perly Gotickej cesty v rámci cezhraničného projektu s podporou eurofondov.

Po obnove Dómu sv. Alžbety sa stala prioritou práve susedná stredoveká stavba, ktorá slúžila ako zvonica. V minulosti z nej padali škridly, čo ohrozovalo okoloidúcich. "Dané finančné prostriedky stačia na obnovu dvoch tretín veže, od strechy až po striešku nad ochodzou. Na obnovu striešky sa použije dotácia Košického samosprávneho kraja v sume 10.000 eur," uviedla manažérka organizácie Perly Gotickej cesty Mária Bartková. Predpokladané ukončenie prác je vo februári 2021.



Aktuálny projekt s podporou EÚ sa realizuje v spolupráci s ukrajinským partnerom, ktorým je gréckokatolícka eparchia v Mukačeve. Z celkového rozpočtu zhruba milión eur ide menšia časť na obnovu katedrály v Užhorode.

"Musíme hľadať ďalšie zdroje, ako ukončiť celkovú obnovu veže. V týchto dňoch sme podali opäť projekt z programu cezhraničnej spolupráce a ak by sme boli úspešní, tak by sme ukončili reštaurovanie vzácnych náhrobných kameňov, ktoré sú v tej ochodzi," dodala Bartková.

Urbanovu vežu postavili na prelome 14. a 15. storočia ako zvonicu v tom čase rozostavaného dómu. Najprv bola v gotickom štýle, neskôr získala renesančnú podobu. Spolu s Dómom sv. Alžbety a Kaplnkou sv. Michala ju v roku 1970 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

Organizáciu Perly Gotickej cesty založili v roku 2004 mesto Košice a rímskokatolícka farnosť sv. Alžbety.