Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Regióny

Košický kraj chce zvýšiť povedomie o pamiatkach UNESCO v regióne

Na archívnej snímke Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Východné Slovensko je podľa výkonnej riaditeľky KOCR Košický kraj Lenky Vargovej Jurkovej špecifické práve vysokou koncentráciou pamiatok na jednom mieste. Prilákať chce najmä turistov zo zahraničia.

Košice 31. októbra (TASR) – Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Košický kraj chce zvýšiť povedomie o pamiatkach UNESCO v Košickom kraji. Prilákať chce najmä turistov zo zahraničia. Východné Slovensko je podľa výkonnej riaditeľky KOCR Košický kraj Lenky Vargovej Jurkovej špecifické práve vysokou koncentráciou pamiatok na jednom mieste.

V Austrálii, ktorá je podľa nej 150-krát väčšia než Slovensko, je na Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísaných 19 lokalít. "U nás je to 21. Do 100 minút autom je z metropoly východného Slovenska dostupných až 16 z nich, z toho desať sa nachádza priamo v Košickom kraji," uviedla pre TASR Vargová Jurková.

Ako povedala, za zmienku určite stojí návšteva Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. "V Jasovskej jaskyni zimuje až 19 druhov netopierov. Domica zas púta vzácnymi archeologickými nálezmi. Gombasecká jaskyňa v minulosti slúžila ako sanatórium na speleoterapiu, no a nemôžeme vynechať ani aragonitovú výzdobu, ktorú návštevníci nájdu v Ochtinskej aragonitovej jaskyni," priblížila výkonná riaditeľka.

Medzi najväčšie pamiatky Košického kraja i Slovenska bezpochyby podľa nej patrí Spišský hrad.

Ako vysvetlila, propagujú ich rôznymi spôsobmi. "Máme pripravenú publikáciu Tipy na výlety pre návštevníkov, ktoré sú veľmi pekne spracované, odkrokované tak, aby sa v nich návštevník veľmi jednoducho zorientoval. Máme informácie aj v našom Regionálnom informačnom bode a na webstránke www.kosiceregion.com," vysvetlila Vargová Jurková s tým, že v budúcnosti sa plánujú zamerať širšou propagačnou a marketingovou kampaňou na UNESCO pamiatky.

"Rokujeme a spolupracujeme aj s Prešovským samosprávnym krajom a ja pevne verím, že spojíme sily a budeme na tieto UNESCO pamiatky pozývať návštevníkov spoločne," tvrdí Vargová Jurková.

Problém nie je podľa jej slov v tom, že ľudia o jednotlivých pamiatkach nevedia, ale je potrebné pripomínať to, že ich nájdu na východnom Slovensku a zvlášť to, že sú ľahko dostupné autom.

Za najväčší problém rozvoja turizmu v regióne považuje infraštruktúru. "Či sú to cesty, alebo je to oprava pamiatok. Je potrebné na tom pracovať ďalej. Pomáhajú tomu štrukturálne fondy, ako i Košický samosprávny kraj. Vo veľkej miere sa rokuje aj so starostami miest a obcí, aby sa posilnila infraštruktúra a dopravná dostupnosť," zdôraznila Vargová Jurková.

Ako prezradila, v uplynulých dňoch rokovali v Spišskej Novej Vsi s oblastnou organizáciou cestovného ruchu práve o tom, ako zabezpečiť lepšiu a ľahšiu dopravu na jednotlivé atraktivity v Slovenskom raji. "Návštevníci tam radi chodia, ale ešte stále sa stáva, že sa dostanú na niektoré miesto, a potom nevedia, ako sa dostať späť. To je práve taký cieľ, posilniť dopravnú infraštruktúru, kde sa návštevnosť zvyšuje," dodal Vargová Jurková.