Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Regióny

Liptáci vyhnali ovce na pašu, odštartovali tak nový poznávací projekt

Na snímke ovečky na paši. V Bobrovci, 29. apríla 2021. Foto: EASYFOTO TASR - Miroslava Mlynárová

Projekt financuje OOCR Región Liptov aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 15.500 eur.

Bobrovec 29. apríla (TASR) – Vyháňaním ovečiek na pašu odštartoval vo štvrtok na Liptove nový projekt zameraný na spoznávanie regiónu. Nasledujúce mesiace Liptáci online formou postupne predstavia salašníctvo, horské pramene a vodopády, liptovské remeslá, ale aj menej známe prírodné zákutia a túry.

"Liptov je väčšine Slovákov dobre známy, no ako región pre agro a prírodný turizmus už menej. Pandémia prinútila Liptákov pozrieť sa na región aj inými očami a odkryť niečo, čo je menej známe alebo nepoznané," priblížila manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov Katarína Šarafínová.



Súčasťou projektu nie sú letáky alebo plagáty, záujemcovia všetko nájdu online. O témach si prečítajú cez web visitliptov.sk a sociálne siete, pozrieť si môžu dokumentárne videá a vypočuť podcasty. Úvodnou témou je salašníctvo. "Kto hľadá odpovede na otázky, prečo je najlepšia práve májová bryndza, či bačom široký opasok skutočne dával silu, koľko je v košiari ovečiek a koľko baranov, či v súčasnosti na salašoch nájdeme aj ženy, ako je možné, že valaška je vlastne ovca, aj pre neho je tu projekt Nepoznaný Liptov," načrtla Šarafínová.

Spolu s vyháňaním oviec téma poodhalí i históriu a pastiersku kultúru, predstaví tradičnú ovečku valašku, ktorá zvláda aj náročné horské terény, a ukáže salašníctvo očami mladého baču. Celú tému verejnosti zhmotní podujatie Ovčiarska nedeľa v skanzene Pribylina.

"Liptov asi nie je v hlavách verejnosti spájaný s agro a prírodným turizmom, ale prírodný turizmus tu je a vždy aj bol, a práve salaše sú jeho dokonalým zhmotnením. Liptov má nádhernú prírodu, miesta, ktoré stoja za objavenie, a my ich budeme postupne odkrývať," doplnila koordinátorka projektu Katarína Guothová.

Projekt financuje OOCR Región Liptov aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 15.500 eur.