Vlani tu spracovali vyše 2180 ton odpadu, o kompost je podľa mesta zo strany obyvateľov veľký záujem.
Na zakúpenie novej techniky a výstavbu biodomu získalo mesto Lučenec z európskych zdrojov vyše 720.000 eur. Z dotácie samospráva obstarala vozidlo na zvoz kuchynského odpadu s umývačkou nádob, traktor s čelným nakladačom využívaný v areáli kompostárne na manipuláciu s odpadom či odsáčkovač k linke na spracovanie kuchynského odpadu. Postavený bol tiež takzvaný biodom, ktorý slúži na spracovanie zeleného a kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu.
"Nová technika výrazne skvalitní poskytované služby v oblasti zberu a spracovania biologicky rozložiteľného odpadu. Cieľom mesta je zvyšovať mieru separácie odpadu, čomu kvalitne a efektívne vykonaný zber separovaných zložiek pomáha. Samozrejme, zvyšovanie miery separácie odpadu je dôležité nielen z ekonomických dôvodov, ale aj environmentálnych," uviedla primátorka mesta Alexandra Pivková.
Mestská kompostáreň v Dolnej Slatinke vznikla v roku 2012, mesto na ňu získalo viac ako dva milióny eur. V nasledujúcich rokoch samospráva získala ďalšie dotácie na nákup rôzneho technického vybavenia. V kompostárni sa spracováva zelený a kuchynský odpad vyzbieraný od obyvateľov mesta a zelený odpad z cintorínov, parkov a verejných plôch v Lučenci. Vlani kompostáreň spracovala približne 2183,5 tony odpadu, vzniknutý kompost je zadarmo prístupný obyvateľom mesta.
"Vďaka tomu, že mesto Lučenec úspešne získavalo dotácie a zabezpečilo technické vybavenie kompostárne, mohlo začať v roku 2023 zbierať a zhodnocovať biologicky rozložiteľný kuchynský odpad z domácností a zelený odpad zo záhrad obyvateľov vlastnou činnosťou. Vlastnou činnosťou zabezpečuje aj zber objemného odpadu. Mesto začalo tieto služby poskytovať vo vlastnej réžii s cieľom optimalizovať náklady," dodala Baboľová.