Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Regióny

Mesto Prešov systematicky reaguje na klimatickú zmenu

Prešov, foto z archívu. Foto: TASR - Veronika Mihaliková

Máme spracovanú Základnú stratégiu adaptácie na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy na území mesta Prešov z roku 2019, povedal Tomek.

Prešov 16. septembra (TASR) - Mesto Prešov je pilotným územím, na ktorom sa riešia dva medzinárodné projekty zamerané na hodnotenie miest na dopady zmeny klímy a klimaticky odolné plánovanie a manažment mesta. Pre TASR to uviedol hovorca Prešova Vladimír Tomek.

"Ako signatár Dohovoru primátorov a starostov sa mesto Prešov aktívne a systémovo zaoberá problematikou reakcie na zmenu klímy už dlhodobejšie. Máme spracovanú Základnú stratégiu adaptácie na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy na území mesta Prešov z roku 2019," povedal Tomek.

Mesto je zároveň pilotným územím pre implementáciu dvoch spomenutých medzinárodných projektov. Ide o projekt Life Tree Check, ktorý je zameraný na znižovanie nepriaznivých dôsledkov zmeny klímy, predovšetkým mestského ostrova tepla (UHI) v európskych mestách.

"Prešov je jedným z ôsmich pilotných stredoeurópskych miest, ktoré vďaka projektu budú mať k dispozícii špecifické hodnotenie zraniteľnosti svojho územia na horúčavy," priblížil Tomek.

Druhým je projekt Life Deliver, ktorého cieľom je zvyšovať odolnosť sídlisk na dopady klimatickej zmeny a to za pomoci realizácie vyváženého spektra adaptačných a mitigačných opatrení.

"Týmto sa zároveň aj docieli zníženie takzvanej uhlíkovej stopy, zlepšenie kvality života obyvateľov, zvýšená ochrana zdravia, ako aj zníženie finančných nákladov na správu a údržbu majetku obyvateľov aj mestskej časti, ako aj podporu biodiverzity," doplnil Tomek.

Od roku 2016 radnica zrealizovala podľa jeho slov mnohé projekty zamerané na elimináciu nepriaznivých dopadov klimatických zmien, znižovanie emisií skleníkových plynov v ovzduší, zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, využívanie obnoviteľných zdrojov energie a podobne.

"K riešeniu problémov v oblasti klímy a energetiky sa snaží mesto Prešov pristupovať koncepčne. V úvodnej fáze boli vypracované strategické dokumenty. Nosným je Akčný plán pre udržateľnú energiu a zmenu klímy mesta Prešov a druhým Stratégia udržateľného rozvoja dopravy mesta Prešov - Masterplán," vysvetlil hovorca mesta.

Radnica sa systematicky venuje problematike inteligentných riešení, primárne sa zameriava na nasledovné oblasti, ako je nabíjacia infraštruktúra pre elektromobily, elektrobicykle, e-kolobežky, kúpa ekologicky priaznivých trolejbusov, preferencia MHD a podobne.

Mesto podľa Tomeka realizuje a pripravuje modernizáciu niekoľkých kilometrov trolejbusových tratí a výstavbu úplne nových úsekov. Vďaka schváleniu Akčného plánu pre zlepšenie podmienok cyklistickej infraštruktúry v Prešove pomocou organizačných opatrení pribudne v meste celkovo 4,3 kilometra novovybudovaných cyklistických chodníkov, automatické sčítače a cyklostojany.