Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Regióny

Bratislavský kraj využíva mobilnú očkovaciu jednotku v DSS

Na snímke pracovníci mobilnej očkovacej jednotky počas očkovania klientov proti ochoreniu Covid-19 v Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov v bratislavskej mestskej časti Rača 17. mája 2021. Foto: TASR - Pavol Zachar

Kraj pracuje i na spustení mobilného očkovania aj v mestách a obciach na jeho území.

Bratislava 17. mája (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) využíva v rámci očkovania proti ochoreniu COVID-19 aj mobilnú očkovaciu jednotku. Výjazdový tím očkuje v súčasnosti v domovoch sociálnych služieb a v zariadeniach pre seniorov, v ďalšej fáze sa chce kraj zamerať aj na ďalšie špecializované a marginalizované skupiny obyvateľstva. Takéto očkovanie by sa malo čoskoro spustiť v Senci a okolí. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda BSK Juraj Droba.

„V prvom rade je potrebné pokryť veľkú masu ľudí, ktorých očkujeme vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne. Paralelne je ale dôležité, aby sme sa starali aj o ležiacich pacientov a o tých, ktorí nemôžu prísť na očkovanie,“ skonštatoval Droba.



Mobilná očkovacia jednotka sa preto zamerala v prvom rade na zariadenia sociálnych služieb a domovy seniorov, keďže v nich zostali stále takí klienti, ktorí neboli z rôznych dôvodov zaočkovaní. Dôvodom mohla byť karanténa či zdravotné komplikácie, ale aj to, že mohlo ísť o ležiacich či imobilných pacientov. „Veľký význam to má aj pre tých, ktorí majú iné zdravotné postihnutia, napríklad sa boja ísť do neznámych budov. Ide napríklad o ľudí s autizmom, s mentálnym postihnutím alebo psychiatrickými diagnózami,“ priblížila Marica Šiková, riaditeľka odboru sociálnych vecí Úradu BSK.



Bratislavský kraj pracuje i na spustení mobilného očkovania aj v mestách a obciach na jeho území. „Budeme zbierať dopyty zo strany starostov a primátorov a zároveň budeme mať aj vlastný formulár,“ poznamenal Droba. Čoskoro by sa výjazdové očkovanie špecializovaných skupín malo spustiť v meste Senec a jeho okolí. Šéf kraja síce pripúšťa, že očkovanie v domácich podmienkach je veľmi náročné a z hľadiska efektívnosti veľmi neefektívne, keďže jedna sanitka vie zaočkovať denne okolo 15 pacientov, je však presvedčený, že je ich povinnosťou poskytovať aj takúto službu.

Podľa generálneho riaditeľa Záchrannej zdravotnej služby SR Ernesta Cabana sa stretávajú s pozitívnym vnímaním vakcinácie, či už v DSS, ale aj u pacientov doma. „Ak by takéto očkovanie nebolo, mnohí by sa nedali zaočkovať vôbec. Pre pacientov pripútaných na lôžku, ťažké zdravotné stavy či pacientov s domácou oxygenoterapiou je to jediná možnosť, ako sa k vakcíne dostať,“ podotkol Caban.