
Ide napríklad o Kristínu Royovú, ktorá je podľa múzea najprekladanejšou slovenskou literárnou autorkou a taktiež priekopníčkou v sociálnej a duchovnej oblasti.
"O ženách, ktoré sa napriek nepriaznivým okolnostiam stali priekopníčkami vo sférach kultúry, umenia, vedy či iných oblastí, bude rozprávať hosť Peter Macho z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied," priblížil. Macho sa v posledných rokoch zaoberá významnými slovenskými ženami 19. a 20. storočia, ich postavením, prínosom a úlohou v emancipačnom procese. Jadrom jeho výskumu sú osobnosti spojené s podjavorinským regiónom.
Ide napríklad o Kristínu Royovú, ktorá je podľa múzea najprekladanejšou slovenskou literárnou autorkou a taktiež priekopníčkou v sociálnej a duchovnej oblasti. Mária Rázusová-Martáková bola učiteľkou, spisovateľkou, redaktorkou i prekladateľkou z francúzštiny, španielčiny a ruštiny. Ľudmila Podjavorinská určovala kurz literatúre pre deti a mládež. Túto trojicu dopĺňa i prvá slovenská farárka Darina Bancíková, ktorá tam tiež krátky čas pôsobila.