Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Regióny

V Múzeu SNP otvorili multimediálnu výstavu Rozdelené spomienky

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok

Nacistický útlak Čechov a Slovákov kontra trauma Nemcov, aj o tom je výstava Rozdelené spomienky.

Banská Bystrica 18. januára (TASR) – V Múzeu Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici otvorili vo štvrtok podvečer multimediálnu výstavu Rozdelené spomienky. V 15 krátkych filmoch prináša príbehy pamätníkov najmä spomedzi nemeckej menšiny v bývalom Československu. TASR o tom informovala Michaela Bučeková z oddelenia marketingu Múzea SNP.

"Dej udalostí sa začína pred druhou svetovou vojnou v spomienkach ľudí, ktorí dnes žijú v Rakúsku, Česku a na Slovensku. Pokračuje ťažkým vojnovým obdobím, nevyhýba sa povojnovému nútenému odsunu nemeckých civilistov a voľne prechádza cez spomienky až po súčasnosť," priblížila Bučeková. Filmy obsahujú výpovede 37 pamätníkov.

Výstavu, ktorá potrvá do konca februára, iniciovalo občianske združenie Antikomplex.sk ako výsledok rakúsko-česko-slovenského projektu Spájame rozdelené spomienky.

"Pred vojnou žilo na Slovensku až 150.000 Nemcov, ktorí tu bývali stáročia a inú vlasť nepoznali. Po vojne však museli slovenskí Nemci z Československa odísť. Rovnako ako ich vrstovníci z českých Sudet. Zostala ich hŕstka a svoju reč a kultúru museli desaťročia držať v ústraní. Nacistický útlak Čechov a Slovákov kontra trauma Nemcov, aj o tom je výstava Rozdelené spomienky. Pamätníci rozprávajú o Československu v rokoch 1937 až 1948. Filmy divákov vtiahnu do mozaiky vtedajšej strednej Európy očami pamätníkov, ktorí ešte dnes žijú medzi nami," dodala Bučeková.