Plamienka zimná sa nebojí zimy. Rastie na pňoch vŕb, jelší či iných drevín.
Autor TASR
Prievidza/Malinová 26. februára (TASR) - Po tuhých mrazoch sa v týchto dňoch na hornej Nitre objavili prvé tohoročné jedlé a chutné huby, plamienky zimné (flammulina velutipes). Sú to prakticky jediné huby v prírode, ktoré pri priaznivých teplotných podmienkach rastú po celú zimu.
„Vlani rástli už od januára, ale v tomto roku som prvé maličké klobúčiky objavil iba pred niekoľkými dňami, keď mráz poľavil a vykuklo slnko. Našiel som ich pri potoku na pňoch a padnutých konároch vŕb. Nechal som ich vtedy ešte tak, nech trochu podrastú, ale dnes mi to nedalo. Vybral som sa na tie miesta znovu. Hoci aj do rána ešte trochu mrzlo, plamienky sa pekne rozvinuli, takéto teploty im vôbec neublížili,“ pochválil sa hubár z Malinovej Jozef Vaš. Priniesol domov niekoľko mladých trsov, ale aj plodnice s klobúkmi takmer ako polovicu dlane. „Je ich akurát do chutnej nedeľnej polievky,“ dodal hubár.
„Plamienka zimná sa skutočne nebojí zimy. Rastie na pňoch vŕb, jelší či iných drevín. Pri silnejších mrazoch sa síce jej rast zastaví, ale ak sa čo len trochu oteplí, rastie ďalej. Aj preto jej odborníci dali najskôr slovenské meno - plamienka zamatovohlúbiková. Dá sa totiž spoľahlivo poznať aj podľa toho, že pod žltooranžovým klobúkom akoby táto huba mala na hlúbiku proti zime oblečené tmavohnedé zamatové pančušky,“ doplnil informácie o tejto hube amatérsky mykológ a znalec húb Pavol Hložanský z Prievidze.
Zároveň upozornil, že sú to huby, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie človeka. Dajú sa pestovať aj vo veľkom, na drevených klátikoch. Najviac ich dopestujú v Číne, Japonsku alebo na Taiwane. „Podľa dostupnej literatúry plamienka zimná stimuluje imunitný systém, znižuje krvný tlak a tiež hladinu cholesterolu. Používa sa aj pri liečbe chorôb pečene a nádorových chorôb tráviacej sústavy,“ uzavrel Hložanský.