Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. január 2025
< sekcia Regióny

Na hranici s Ukrajinou pomáha utečencom aj gréckokatolícka cirkev

Na archívnej snímke ľudia čakajúci na svojich príbuzných a známych z Ukrajiny na slovenskej strane hraničného priechodu pre peších v obci Veľké Slemence, okres Michalovce v piatok 25. februára 2022. Foto: TASR - Jana Ďurašková

Duchovný správca farnosti Ubľa Ján Pavlovský potvrdil, že sú otvorení akejkoľvek pomoci. Treba pomoc pri nasmerovaní utečencov k transportným autá aj občerstvení.

Prešov 26. februára (TASR) – Pri zvládaní migračnej vlny na slovensko-ukrajinskej hranici pomáha vojnovým utečencom aj Gréckokatolícka cirkev na Slovensku. TASR o tom v sobotu informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Priblížil, že na hraničných priechodoch vo Vyšnom Nemeckom, v Ubli a vo Veľkých Slemenciach pomáhajú gréckokatolícki bohoslovci, kňazi a veriaci z prihraničných farností a Gréckokatolíckej charity Prešov. „Do Vyšného Nemeckého darovali deky a vyše 500 antigénových samotestov na prítomnosť nového koronavírusu,“ doplnil. Seminaristi sa s pomocou striedajú v 12-hodinových intervaloch. Okrem fyzickej pomáhajú aj s duchovnou starostlivosťou.

Pripomenul tiež, že z hraničného priechodu Ubľa – Malyj Bereznyj utečencov prevážajú do tri kilometrov vzdialenej Uble do školskej telocvične. Pri pomoci utečencom kooperuje miestna samospráva s gréckokatolíckym farským úradom v Ubli. „Dvaja seminaristi z Ukrajiny, ktorí sú na študijnom pobyte Erasmus v Prešove sú súčasťou tímu a pomáhajú zvládať aj prípadné jazykové bariéry,“ zhrnul Pavlišinovič.

Duchovný správca farnosti Ubľa Ján Pavlovský potvrdil, že sú otvorení akejkoľvek pomoci. Treba pomoc pri nasmerovaní utečencov k transportným autá aj občerstvení. Obec zriadila v telocvični miesto, kde sa zhromažďujú utečenci z Ukrajiny. „Počkať tam môžu na svojich príbuzných a známych, ktorí po nich väčšinou prichádzajú zo Slovenska a iných krajín. Na tomto mieste možno bude v niektorých prípadoch potrebné týchto ľudí aj povzbudiť. Ide o dobrovoľnú službu,“ zdôraznil. Tí, ktorí sú ochotní pomôcť, ho môžu kontaktovať e-mailom na adrese jan.pavlovsky@grkatpo.sk.