Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. január 2025Meniny má Andrea
< sekcia Regióny

Na stanici Zvolen bude počas víkendu stáť Prezidentský vlak

Na snímke zreštaurovaná historická parná lokomotíva 486.007 "Zelený Anton" v čele "Prezidentského vlaku" počas oficiálneho privítania na území Slovenska pri príležitosti osláv 100. výročia založenia 1. ČSR. V Bratislave 3. júla 2018. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Ide o súpravu, ktorej jednotlivé vozne boli vyrobené pre potreby bývalých československých prezidentov. V Prezidentskom vlaku je tiež zriadená aj expozícia.

Zvolen 6. júla (TASR) – Historický Prezidentský vlak, ktorý mali prvý raz možnosť vidieť Bratislavčania v utorok (3.7.) a v stredu (4.7.) až piatok obyvatelia Nitry, bude počas nastávajúceho víkendu pristavený na osobnej železničnej stanici vo Zvolene. Projekt vznikol pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky.

Ide o súpravu, ktorej jednotlivé vozne boli vyrobené pre potreby bývalých československých prezidentov. Ako novinárom povedal riaditeľ Železničného múzea SR Michal Tunega, tento vlak sa skladá z vozidiel, ktoré sa už bežne na sieti nevyskytujú: "Je zostavený z historických parných rušňov zo Slovenskej a Českej republiky a zo salónnych vozňov, ktoré využívali v minulosti československí prezidenti, napríklad Tomáš Garrigue Masaryk, Ludvík Svoboda, Gustáv Husák, ale aj Alexander Dubček či niekdajší nasledovník trónu František Ferdinand d'Este." Súpravu vedie zrekonštruovaný parný rušeň zvaný Zelený Anton, ktorého obnova stála približne 50.000 eur. V Prezidentskom vlaku je tiež zriadená expozícia venovaná cestám vtedajších prezidentov po bývalom Československu.

Ako uviedol riaditeľ Národního technického muzea v Prahe Karel Ksandr, je zaujímavé sledovať architektúru interiérov, ktorá sa nesie v bruselskom štýle, ale aj v duchu viedenskej secesie či prvorepublikového novobaroku.



Ďalším zo zaujímavých vozňov je podľa jeho slov salónny voz z roku 1968, ktorý bol vyrobený pre Svobodu. "Tento vozeň však ako prvý použil Alexander Dubček na prelome júla a augusta v roku 1968, keď navštívil Čiernu nad Tisou, kde sa konalo potupné rokovanie československej delegácie s delegáciou Sovietskej zväzu, s Leonidom Iľjičom Brežnevom. V tomto voze dokonca Dubček prespával," spresnil Ksandr.

Dodal tiež, že v októbri 1968 sa tento vozeň objavil na prvom nástupišti Hlavnej železničnej stanice v Bratislave: "Z tohto vozu vystúpili traja páni, a to Ludvík Svoboda ako vtedajší československý prezident, predseda Národného zhromaždenia Jozef Smrkovský a Alexander Dubček, vtedy ešte generálny tajomník ÚV KSČ. Týmto salónnym vozňom prišli vyhlásiť federáciu." Ako doplnil, z historickým fotografií vyplýva, že ich na peróne vítal nástupca Svobodu Husák.



Verejnosti vo Zvolene bude Prezidentský vlak sprístupnený v sobotu (7.7.) popoludní a v nedeľu (8.7.) počas celého dňa. Vlak v pondelok (9.7.) zavíta ešte do Lučenca, 10. a 11. júla do Žiliny a svoju púť na slovenskom území ukončí 12. a 13. júla v Košiciach. Neskôr ešte absolvuje cestu po moravských a českých mestách, ktorú ukončí 2. septembra v Prahe.

Projekt organizuje Národní technické muzeum Praha v spolupráci s Českými dráhami, Železnicami Slovenskej republiky a občianskym združením Spolok Výhrevne Vrútky a jeho realizátori očakávajú, že Prezidentský vlak si pozrú desaťtisíce ľudí.