Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Regióny

Náučný chodník v Dubnických baniach približuje históriu ťažby opálu

Slovenské opálové bane pripravili pre turistov predĺžený turistický okruh v podzemí. Do opálových baní v Slanských vrchoch sa vstupuje štôlňou Jozef k katastri obce Červenica v okrese Prešov. V Červenici 28. mája 2020. Foto: TASR - Milan Kapusta

Náučný chodník vedie banským revírom Libanka, na území ktorého sa nachádzajú staré banské diela, ktoré tu vznikli počas ťažby drahého opálu.

Červenica 22. júna (TASR) - Priblížiť históriu ťažby opálu v Slanských vrchoch nad Prešovom, ako aj upriamiť pozornosť návštevníkov na prírodu je cieľom nového náučného chodníka. Sprístupnili ho tu vo štvrtok. Vybudovali ho Slovenské opálové bane, s. r. o., v spolupráci so štátnym podnikom Lesy SR a Regionálnym centrom ochrany prírody v Prešove. TASR o tom informovala marketingová manažérka Slovenských opálových baní Iveta Adamová.

Náučný chodník vedie banským revírom Libanka, na území ktorého sa nachádzajú staré banské diela, ktoré tu vznikli počas ťažby drahého opálu.

"Na trase s dĺžkou približne 1,5 kilometra je umiestnených 14 informačných tabúľ venovaným vzniku opálu, ťažbe, vybraným banským dielam, ako aj geológii, vegetácii a zoológii Slanských vrchov a samostatne netopierom," povedala Adamová.

Po ukončení ťažby sa rozsiahle podzemné priestory opálových baní stali podľa jej slov významným zimoviskom netopierov. V roku 1964 boli z tohto dôvodu vyhlásené za Chránený areál Dubnické bane. Územie, ktorým náučný chodník vedie sa nachádza v štvrtom stupni ochrany prírody. Vstup na chodník je bezplatný a je vhodný pre deti i dospelých.

Informačné tabule sú spracované dvojjazyčne, v slovenskom a anglickom jazyku.

"Cieľom náučného chodníka je priblížiť históriu ťažby opálu v tejto lokalite, upriamiť pozornosť návštevníkov na živú prírodu Slanských vrchov, potrebu jej ochrany, ako aj v nevyhnutnej miere na hospodárenie v lesoch trvalo udržateľným spôsobom, so zreteľom na využívanie lesov či už návštevníkmi baní, turistami a v neposlednom rade obyvateľstvom žijúcim na vidieku," dodala Adamová.