Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia Regióny

Nemocnica v Z. Moravciach optimalizuje služby v odbore chirurgia

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Mužla

Občania spádovej oblasti zlatomoraveckého okresu budú môcť v čase pohotovostných služieb využiť urgentné príjmy v Nemocnici Agel Levice a vo Fakultnej nemocnici Nitra.

Zlaté Moravce 22. apríla (TASR) - Zlatomoravská nemocnica optimalizuje pohotovostné služby v odbore chirurgia. Vedenie nemocnice potvrdilo, že starostlivosť na chirurgickom oddelení bude poskytovaná v doterajšom rozsahu. Občania regiónu môžu aj naďalej využívať služby ambulancie pohotovostnej služby pre dospelých a ústavno-pohotovostné služby ambulancie vnútorného lekárstva, informovala nemocnica.

Nemocnica Zlaté Moravce je od 1. mája tohto roka v rámci optimalizácie siete nemocníc, o ktorej rozhodlo Ministerstvo zdravotníctva SR, zaradená do 1. kategórie siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Znamená to, že zdravotnícke zariadenie nie je od tohto dátumu prevádzkovateľom urgentného príjmu a musí teda optimalizovať svoje ústavno-pohotovostné služby (ÚPS) v odbore chirurgia. Rozhodnutie sa týka výlučne prevádzky ÚPS.

Ordinačné hodiny chirurgickej ambulancie v Nemocnici Agel Zlaté Moravce zostávajú bez zmeny. Oddelenie bude aj naďalej vykonávať plánované výkony jednodňovej zdravotnej starostlivosti (JZS), bez výkonu závažných akútnych chirurgických zákrokov. Personál nemocnice bude efektívne využitý na rozšírenie výkonov JZS a lôžka následnej zdravotnej starostlivosti, skonštatovalo vedenie nemocnice.

Občania spádovej oblasti zlatomoraveckého okresu budú môcť v čase pohotovostných služieb využiť urgentné príjmy v Nemocnici Agel Levice a vo Fakultnej nemocnici Nitra.

KALIŇÁK:Časť poslancov krúžkovalo len pár stoviek ľudí, aj tak sú v NR

Osem z desiatich Slovákov nikdy v živote na vlastné oči nevidelo politika, ktorého volia, povedal M. Kaliňák (Hlas-SD).

- Českí hokejisti vyhrali vo štvrtkovom stretnutí B-skupiny MS v Herningu nad Maďarskom presvedčivo 6:1 a s 11 bodmi sú na čele tabuľky.

- Hokejisti Kanady zvíťazili vo štvrtkovom súboji A-skupiny MS v Štokholme nad Rakúskom 5:1.

- Turecko bude v piatok rokovať v Istanbule s ukrajinskou a ruskou delegáciou, povedal vo štvrtok večer zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete, ale najmä na Ukrajine a v palestínskom Pásme Gazy.

- Belgický federálny parlament vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorým sa ruší prelomová legislatíva z roku 2003 o postupnom vyraďovaní jadrových elektrární do roku 2025, ako aj zákaz budovať v Belgicku nové jadrové výrobné kapacity.

- Slovenský minister zdravotníctva Kamil Šaško sa vo štvrtok v Paríži stretol s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasom Cormannom.

- Polícia obvinila z podnecovania muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

- Hokejisti Švajčiarska si vo štvrtkovom zápase B-skupiny MS v dánskom Herningu poradili s Nemeckom 5:1.

- Hokejisti Fínska zvíťazili vo štvrtkovom zápase A-skupiny MS v Štokholme nad Slovinskom presvedčivo 9:1.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v súvislosti s vyšetrovaním atentátu zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.

- O postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode rozhodne vláda v pondelok (19. 5.). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Do 15. júla by mala vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyšle delegáciu na priame rokovania s Ruskom do tureckého Istanbulu, o jej zložení sa rozhoduje v týchto chvíľach, povedal pre agentúru AFP vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej vlády.

- Na výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove pôjde z plánu obnovy 195 miliónov eur. Zvyšných 255 miliónov eur dofinancuje štát z vlastného rozpočtu, konkrétne z kapitoly rezortu obrany.

- Kanoisti Slovenska získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Francúzsku prvú medailu. V tímovej súťaži vybojovala trojica v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský bronz.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

- Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

- Polícii sa podarilo objasniť sériu krádeží v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Štyroch mužov, ktorí opakovane od decembra 2024 do januára 2025 kradli v jednom z rodinných domov, obvinili.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom. Povedal to pred rokovaním s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

- Štúdium zubného lekárstva sa na martinskej Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského (UK) a Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach skráti na päť rokov.