Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Regióny

Nerúbali sme 100-ročné duby, išlo o obnovnú ťažbu, tvrdia Lesy SR

Ilustračné foto. Foto: TASR/Ján Siman

V posledných dňoch bol podľa Lesov SR realizovaný iba obmedzený, nevyhnutný zásah, nazývaný obnovná ťažba. Realizoval sa na obmedzenom území a je už ukončený.

Bratislava 22. novembra (TASR) – Štátny podnik Lesy SR odmieta tvrdenia starostov bratislavských mestských častí Karlova Ves, Devín a Dúbravka o tom, že v lesoch v okolí Bratislavy rúbe 100-ročné vzácne a zdravé duby. Deklaruje, že v lokalitách Devínska Kobyla a Vydrica realizoval iba nevyhnutné kroky v rámci takzvanej obnovnej ťažby. Tá je podľa podniku dôležitá, aby bol les zdravý a plnil všetky svoje funkcie. Reagoval tak na slová starostov, ktorí vo štvrtok upozornili, že podnik Lesy SR porušil dohodu o koordinovanom a obmedzenom výrube v lesoch v Bratislave.

V posledných dňoch bol podľa Lesov SR realizovaný iba obmedzený, nevyhnutný zásah, nazývaný obnovná ťažba. Realizoval sa na obmedzenom území a je už ukončený. "Plne si uvedomujeme, že lesy v okolí Bratislavy sú pre obyvateľov hlavného mesta dôležité. Postupne sa mení ich význam, na dôležitosti naberá najmä ich rekreačná funkcia. Dôležitá však je aj nevyhnutná starostlivosť o les, aby bol zdravý a plnil všetky svoje funkcie," povedal generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Marian Staník.

Na účely hľadania ďalšieho postupu vo využívaní lesov v okolí Bratislavy bola zriadená pracovná skupina, v ktorej sú zastúpení zástupcovia občianskeho združenia Naše Karpaty, Lesov SR, Bratislavského samosprávneho kraja, Štátnej ochrany prírody, hlavného mesta, ako aj Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. V súčasnosti bolo zadané vypracovanie štúdie, ktorú pripravujú experti z Technickej univerzity vo Zvolene. Tá má posúdiť dosahy realizácie opatrení programu starostlivosti o lesy na zabezpečenie rekreačnej funkcie lesov. "Predpokladáme, že po vypracovaní štúdie by sa z hospodárskych lesov mali stať lesy osobitného určenia, dokonca s viacerými bezzásahovými zónami," povedal pre TASR Michal Feik z MPRV SR. Ťažba dreva v lesoch v Bratislave a jej blízkom okolí je podľa neho pozastavená, až kým nebude vypracovaná štúdia. Výnimku v ťažbe však podľa neho tvoria sanácie chorôb a škodcov.

Mesto Bratislava pre TASR uviedlo, že v spolupráci s vládou aj odborníkmi dlhodobo hľadá spôsoby, ako zvýšiť ochranu prírodného bohatstva na jeho území a v blízkom okolí Bratislavy. "V 21. storočí les v okolí mesta už nesmie plniť hospodársku funkciu, ale oddychovú a rekreačnú," uviedol magistrát. Podnik Lesy SR obhospodaruje lesné pozemky v bezprostrednej blízkosti intravilánu Bratislavy, ktoré sú aktívne využívané verejnosťou na voľnočasové aktivity. Ide najmä o lesy v lokalite Devínska Kobyla a Vydrica. Lesy SR tvrdia, že spôsob, akým sa tieto lesy obhospodarujú, je plne v súlade s Programom starostlivosti o chránený areál Devínska Kobyla na obdobie rokov 2018 - 2047, ktorý vypracovala Štátna ochrana prírody.

Starostovia bratislavských mestských častí Karlova Ves - Dana Čahojová, Devín - Ľubica Kolková, a Dúbravka - Martin Zaťovič, upozornili, že od októbra prebieha ťažba v lesoch v okolí Devínskej Kobyly a lesníci v týchto dňoch začali zasahovať aj vo vzácnych rekreačných lokalitách. Starostovia tvrdia, že Lesy SR rúbu viac ako 100-ročné vzácne a zdravé duby nad Karlovou Vsou pri turistickom chodníku v katastri Devína.