Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Regióny

NESROVNAL: Diskusia o vode musí byť na úrovni diskusie o zmene klímy

Na archívnej snímke primátor mesta hl. mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal. Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa primátora je Bratislava zviazaná s vodou. Využitie potenciálu Dunaja i ochrana vôd sú témami, ktoré poskytujú hlavnému mestu veľa príležitostí, ale aj výziev.

Bratislava 25. októbra (TASR/Tablet.TV) - Záujem o tému ochrany a manažmentu vody je potrebné povýšiť na úroveň diskusií o klimatickej zmene či zvyšujúcej sa energetickej náročnosti. Všetky tieto témy priamo súvisia s kvalitou života v meste. V súvislosti s dnešnou medzinárodnou konferenciou Mestá a voda to uviedol primátor hostiteľského mesta – Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Šéf bratislavskej samosprávy ocenil, že hlavné mesto SR môže dnešným podujatím nadviazať na februárovú konferenciu v Holandsku. Zdôraznil, že snaha Bratislavy uskutočniť takéto stretnutie odborníkov, zástupcov európskych samospráv, Európskej komisie i podnikateľského sektora z oblasti manažmentu vody logicky vychádzala z dôležitosti, ktorú pre mesto predstavuje spojenie s vodným živlom.

"Mesto je zviazané s vodou, je tu Dunaj a práve prepojenie urbánneho prostredie s riekou, využitie potenciálu Dunaja i ochrana vôd sú témami, ktoré poskytujú pre Bratislavu veľa príležitostí, ale aj výziev," skonštatoval primátor.



Hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad zvýraznila skutočnosť, že metropola SR stojí pred nevyhnutnou zmenou, ktorá sa týka prístupu a využitia vodných zdrojov. "Zmena paradigmy v rozvoji mesta znamená zmenu v hospodárení s riekou a využitia jej potenciálu, samozrejme, súvisí i s veľkou zodpovednosťou, ktorú má Bratislava v rámci ochrany zdrojov pitnej vody neustále vystavených riziku pri pokračujúcej výstavbe," upozornila.

Cieľom konferencie je okrem zvýšenia povedomia o téme poukázať aj na tzv. best practises, teda efektívne riešenie miestnych politík v oblasti manažmentu vôd. "Bratislava chce preto zástupcom ostatných slovenských miest prostredníctvom konferencie ukázať spôsoby, ktoré v rámci opatrení už v oblasti manažmentu vody zaviedla," informoval Nesrovnal.



Pripomenul stratégiu adaptácie na klimatickú zmenu, ktorú mesto realizuje. "Vo všetkých záväzných stanoviskách trváme na tom, aby investori stavali zelené strechy, aby prijímali vodozádržné opatrenia na svojich stavbách, to isté presadzujeme pri revitalizácii verejných priestranstiev," poukázal konkrétne. Do pozornosti dal aj grantový program pre malé vodozádržné opatrenia, v ktorom je z rozpočtu mesta alokovaných 50.000 eur a záujemcovia môžu získať refundáciu 50 percent nákladov na svoje projekty, maximálne do výšky 1000 eur.



Hlavné mesto už v predvečer konferencie ako jedno zo sprievodných podujatí uskutočnilo stretnutie slovenských odborníkov a vedcov pod názvom Bratislava a voda.

Dnešná konferencia Mestá a voda sa koná v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ (SK PRES). Je rozdelená do troch tematických blokov a venuje sa udržateľnému vodnému manažmentu v mestách, urbanistickým vzťahom miest k vodným tokom a plochám a výzvam, ktorým čelia mestá v spojitosti s vodou, jej nedostatkom, nevhodnou kvalitou či prebytkom v podobe povodní.



Súčasťou konferencie je aj bohatý sprievodný program na posilnenie účinku významu ekologickej udržateľnosti kolobehu vody v meste. Verejnosť môže navštíviť výstavu fotografií vodárenských nádrží Slovenska na Nádvorí sv. Juraja v Primaciálnom paláci, expozíciu mobilného protipovodňového hradenia, záujemcovia môžu tiež navštíviť Vodárenské múzeum v Bratislave či absolvovať exkurziu na ostrov Sihoť.

Podujatie sa realizuje s podporou Európskej komisie pod záštitou UNESCO, SK PRES a Ministerstva životného prostredia SR. Manažment vody patrí medzi hlavné priority nášho predsedníctva v Rade EÚ.