Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Regióny

Niektorí Orbánovi politici priznali, že Maďarsko pri SVDGN pochybilo

Europoslanec sa pozastavuje nad tým, že Európsky parlament podľahol demagógii Maďarov a prijal dve uznesenia proti Vodnému dielu Gabčíkovo.

Bratislava 20. októbra (TASR) - Niektorí maďarskí politici pripúšťajú, že Maďarsko neurobilo dobre, keď odstúpilo od výstavby Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN). "Mladšie ročníky, vo veku 30 a 40 rokov z Orbánovej strany, mi priznali, že to nebolo dobré rozhodnutie, že postoj Maďarska nebol prezieravý, že do toho mali ísť," povedal pre TASR europoslanec za ĽS-HZDS Sergej Kozlík.

Podľa neho Maďari nesmierne poškodili Slovákov, keď odstúpili od Nagymarosu. "Výnosnosť diela a efektivita tým úžasne poklesla, lebo zo špičkovej energie sme prešli na priebežnú," vysvetlil. Pokiaľ ide o názor, že Slovensko porušilo dohodu medzi Maďarskom a vtedajším Československom, že ani jedna zo strán neurobí jednostranný krok, ktorý by zmenil pomery na Dunaji, povedal, že Slovensko nechalo nedotknutý starý tok Dunaja, "okolo ktorého bol najväčší krik".

Kozlík tvrdí, že trasa variantu C, ktorý Slovensko spustilo, viedla cez jeho územie a nikto vraj nemal námietky, že by porušovala vodohospodárske pomery. "Jediné, čo sa nám mohlo vyčítať, bolo krátkodobé ovplyvnenie pomerov vody. Ale do starého Dunaja sme nezasiahli," zdôraznil. Kozlík zároveň poukázal na to, že tento krok sa riešil aj za účasti medzinárodných právnikov.

Rozhodnutie prehradiť Dunaj vydal vtedajší minister Peter Baco

Pripomenul tiež, že kroky okolo variantu C robilo Slovensko ešte ako súčasť Československa. Vláda Vladimíra Mečiara podľa Kozlíka pokračovala v tom, čo začal predchádzajúci kabinet. "Rozhodnutie prehradiť Dunaj vydal na základe rozhodnutia vlády vtedajší minister Peter Baco (HZDS)," doplnil.

Celý spor sledovali svetové aj európske inštitúcie. Pred rozdelením Československa sa Kozlík stretával s ich zástupcami, ktorých trápili len tri veci. "Prečo delíme federáciu, či sa nebojíme, že sa Slovensko zrúti, ďalej výroba špeciálnej techniky predovšetkým tankov, a tretia téma vred na tele Európy, ako nazývali Gabčíkovo. Zaujímalo ich, či budeme pokračovať vo výstavbe a podobne," konkretizoval Kozlík.

Negatívny postoj pretrvával, kým tok Dunaja nezačal fungovať

Europoslanec sa pozastavuje nad tým, že Európsky parlament podľahol demagógii Maďarov a prijal dve uznesenia proti Vodnému dielu Gabčíkovo (VDG). Nepozdávalo sa mu, že hlasy aj na maďarskej strane, ktoré odborne podporovali vodné dielo, boli zatlačené do úzadia. Tvrdý negatívny postoj trval podľa Kozlíka až dovtedy, kým tok Dunaja nezačal fungovať. "A kým sa lužné lesy nezačali zotavovať," doplnil.

Pokiaľ ide o splácanie Vodného diela Gabčíkovo, poznamenal, že takéto diela sa nesplácajú desať rokov. "Pokiaľ to beriete len ako chladnú kalkuláciu, nech sa to spláca 20 či 30 rokov a životnosť vodného diela je oveľa väčšia. Ale druhá vec je, že sú tam významné vodohospodárske, protipovodňové efekty. Veď Budapešť by už bola trikrát vytopená. Ak to vezmete z takýchto kalkulácii, to vodné dielo je dávno zaplatené. V škodách, ktorým sa ním predišlo," uzavrel Kozlík.