Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Regióny

Nitra hľadá spôsoby ako pomôcť ľuďom bez domova

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Väčšina bezdomovcov v Nitre je v produktívnom veku. Sú však dlhodobo nezamestnaní a ich záujem o prácu a trvalé zamestnanie je minimálny.

Nitra 17. marca (TASR) – Na území mesta Nitra žije približne 200 ľudí bez domova. Vyplýva to zo stratégie, ktorú vypracovala radnica s cieľom nájsť riešenia ako pomôcť osobám, ktoré sa dostali do zložitých sociálnych podmienok. Podľa dokumentu je väčšina bezdomovcov v Nitre v produktívnom veku. Sú však dlhodobo nezamestnaní a ich záujem o prácu a trvalé zamestnanie je minimálny. „Viacerí z nich sú finančne negramotní, zaťažení dlhmi v zdravotných poisťovniach a sociálnej poisťovni, majú nesplatené pôžičky od nebankových subjektov, súdom nariadený výkon exekúcie, alebo sú nemajetní. Exekúcie sú následne u väčšiny ľudí bez domova demotiváciou k zamestnaniu sa,“ konštatuje sa v Stratégii riešenia problematiky ľudí bez domova v meste Nitra na roky 2016-2019.

Podľa autorov dokumentu je potrebné prijať viaceré opatrenia, ktoré by pomohli problémy bezdomovcov riešiť. Prvým a nosným krokom by mala byť prevencia, pri ktorej plánuje radnica spolupracovať aj so štátnymi orgánmi a ďalšími inštitúciami. „Nevyhnutnosťou je posilnenie vyhľadávacej činnosti, tzv. streetwork, prostredníctvom Diecéznej charity Nitra a dobrovoľníkov, ktorých úlohou bude osoby v nepriaznivej sociálnej situácii nielen osloviť, ale im aj ponúknuť poskytované terénne sociálne služby krízovej intervencie. Nevyhnutnosťou tohto kroku je dobrá spolupráca s mestskou políciou, Diecéznou charitou Nitra a Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre,“ uvádza sa v stratégii.

Mesto okrem toho plánuje pokračovať v podpore nízkoprahového denného centra, ktoré ponúka okrem výdaja strany a možnosti vykonať si osobnú hygienu aj sociálne poradenstvo. Už onedlho by mohli nájsť ľudia bez domova útočisko v novovybudovanom útulku so 49 lôžkami a v nocľahárni s 18 lôžkami. „Štvrtým krokom je v spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom zriadenie Domova na pol ceste pre fyzické osoby po skončení inštitucionálnej starostlivosti v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately. Piatym krokom je vytvorenie sociálneho podniku pre ekonomicky nízkopríjmové skupiny obyvateľstva v spolupráci s mestskými organizáciami, podnikateľskou sférou a Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny,“ konštatujú autori dokumentu. Dôležitým prvkom pri riešení zložitej sociálnej situácie ľudí bez domova je podľa nich aj vybudovanie dostupného bývania vo forme ubytovne alebo malometrážnych bytov, ktoré by boli medzičlánkom medzi útulkom a riadnym nájomným bývaním.