Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 4. máj 2025Meniny má Florián
< sekcia Regióny

Nitra si zatiaľ úver 25 miliónov eur nezoberie

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Podľa primátora Mareka Hattasa je úver pre mesto potrebný, aby mohlo financovať svoj rozvoj aj v čase dlhovej brzdy.

Nitra 24. apríla (TASR) - Mesto Nitra si zatiaľ nevezme úver 25 miliónov eur, ktorý mal slúžiť na financovanie investičných akcií. Mestskí poslanci vo štvrtok na svojom zasadnutí rozhodli, že sa o vzatí úveru nebude ani diskutovať a vyradili celý materiál z rokovania zastupiteľstva. Vrátiť by sa k nemu mali neskôr, na mimoriadnom zasadnutí.

Podľa primátora Mareka Hattasa je úver pre mesto potrebný, aby mohlo financovať svoj rozvoj aj v čase dlhovej brzdy. Tá má byť aktivovaná pre veľký nepomer verejného dlhu SR voči hrubému domácemu produktu. Ako uvádza Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), aktuálne je dlh verejnej správy v najvyššom 5. pásme dlhovej brzdy, ktorá sa má aktivovať od novembra 2025. „Pre samosprávy to znamená, že výdavky schválené v rozpočte na rok 2026 nebudú môcť mestá a obce v najbližších rokoch prekročiť, a to aj napriek inflácii, zvyšovaniu platov a ďalších nákladov. Okrem toho si nebudú môcť brať ani úvery,“ pripomenul Hattas.

Prijatie 25-miliónvého úveru malo podľa primátora pomôcť Nitre pripraviť sa na pravidlá dlhovej brzdy. Mesto by naakumulovalo prostriedky na investície a pomocou nich by zvýšilo výdavky aj v rozpočte na rok 2026, pretože ich objem sa v rokoch platnosti dlhovej brzdy už nebude môcť prekročiť.

Podľa poslanca Igora Kršiaka však momentálne schválenie miliónovej pôžičky mestu nijako nepomôže. „Ak úver zapojíme do rozpočtu v roku 2025, tak to nijako nerieši dlhovú brzdu. My ho musíme schvaľovať tak, aby bol schválený v príjmovej aj výdavkovej časti rozpočtu pre rok 2026,“ skonštatoval Kršiak, ktorého návrh, aby sa o úvere vôbec nerokovalo, napokon poslanci schválili. „Dúfam, že sa zhodneme na nejakom termíne mimoriadneho zastupiteľstva, pri ktorom tento materiál už korektne prerokujeme a schválime,“ dodal Kršiak.

Primátor i prednosta mestského úradu Martin Horák zdôraznili, že pre Nitru je úver dôležitý. „Máme schválené projekty, ktoré potrebujú spolufinancovanie. Ak ich chceme tento rok realizovať, bez úveru to pôjde veľmi ťažko,“ skonštatoval Horák. „Ten úver potrebujeme určite zobrať, pretože keď bude v platnosti dlhová brzda, už ho nepoužijeme. Samozrejme, že existuje mechanizmus, akým spôsobom tieto úverové zdroje vieme zapojiť aj do rozpočtu na rok 2026. Som naozaj nerád, že zase úverovú linku odďaľujeme,“ dodal Hattas.

POZOR: Na Slovensku hrozia silné búrky, zasiahli už východ Slovenska

SHMÚ vydal pre búrky aj výstrahy prvého stupňa. Popoludní začnú platiť pre celé územie Slovenska.

- Realizačný tím hokejovej reprezentácie Slovenska vyradil po záverečnom prípravnom zápase pred MS s Francúzskom štvoricu hráčov - útočníkov Mareka Hecla, Andreja Kudrnu, Jakuba Minárika a Andreja Kukuču.

- Bývalý vodca gabonskej chunty Brice Oligui Nguema zložil pred zaplneným štadiónom a viac ako desiatkou afrických lídrov prezidentský sľub.

- Vodiča luxusného SUV, ktorý v piatok narazil do skupiny ľudí na električkovej zastávke v juhozápadnom nemeckom meste Stuttgart, prepustili z väzby. Uviedla to v sobotu miestna polícia a prokuratúra.

- Exhibičným zápasom bývalých hráčov Tatrana Prešov proti internacionálom Slovenska a Klubu ligových kanonierov vyvrcholil slávnostný program pri príležitosti otvorenia Futbal Tatran Arény v Prešove.

- Meteorológovia zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac. Najvyššia bola v Šaštíne a v Štrkovci, kde bolo 30,5 stupňa Celzia.

- Nórsky atlét Karsten Warholm triumfoval na mítingu Diamantovej ligy v čínskom Šao-singu v behu na 400 m prek. vo svetovom výkone roka 47,28 s. Najlepší výkon v sezóne predviedol aj na 110 m prek. Američan Cordell Tinch.

- Rusko obvinilo Volodymyra Zelenského z ohrozenia bezpečnosti osláv druhej svetovej vojny 9. mája. Ukrajinský prezident povedal, že Kyjev "neprevezme zodpovednosť" za zaistenie bezpečnosti v Rusku v tento deň.

- Daň z finančných transakcií (DFT), ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená. Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Ján Richter (Smer-SD)

- Ukrajinskí vojaci sa na budúci týždeň pridajú k britským vojakom na historickej prehliadke v Londýne pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe, oznámila v sobotu vláda Spojeného kráľovstva.

- Pakistan v sobotu uskutočnil skúšobné odpálenie raketového zbraňového systému zem-zem, uviedla tamojšia armáda.

- V sobotu sa v obci Košariská v okrese Myjava a na Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle uskutoční regionálna spomienková slávnosť pri príležitosti 106. výročia jeho tragickej smrti.

- Pri nočnom izraelskom útoku na utečenecký tábor v Chán Júnise zahynulo najmenej 11 ľudí vrátane troch bábätiek, informovala v sobotu tamojšia civilná obrana.

- Vstup Ukrajiny do EÚ bude mať významný vplyv na slovenský agropotravinársky sektor, a to v niektorých oblastiach aj negatívny.

- Slovenská futbalová reprezentácia odohrá počas jesene v rámci kvalifikačnej A-skupiny o postup na MS 2026 tri domáce stretnutia v Bratislave, Trnave a Košiciach.

- Po úspechu protiimigračnej strany Nigela Faragea v anglických komunálnych voľbách čelia vyššiemu tlaku spolustraníkov britský labouristický premiér Keir Starmer a líderka opozičných konzervatívcov Kemi Badenochová.

- Potraviny obsahujúce hmyz by mali byť podľa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) jasne označené.

- V priebehu prvých dvoch májových týždňov sa očakáva dopad na zemský povrch vesmírnej sondy Kosmos 482 zo sovietskych čas.

- Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.