Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Regióny

Kniha zo série Novobanské špacírky priblíži históriu Novej Bane

Nová Baňa Foto: TASR - Jana Vodnáková

Knihu s názvom Novobanské špacírky pripravuje tamojšie Pohronské múzeum a občianske združenie (OZ) Nova Montania.

Nová Baňa 15. júna (TASR) - Ďalším zo slovenských miest, ktoré si chcú zachovať svoju pamäť pomocou spomienok obyvateľov zhmotnených v knihe, je Nová Baňa. Knihu s názvom Novobanské špacírky pripravuje tamojšie Pohronské múzeum a občianske združenie (OZ) Nova Montania.

Prvá časť sa venuje stredu mesta, jeho rínku a blízkemu okoliu. Na vydanie prvej časti pritom môžu prispieť aj samotní obyvatelia mesta prostredníctvom crowdfundingovej zbierky.

„Veľmi sa nám páčilo, ako Pohronské múzeum počas minulého roka zverejňovalo príbehy a historické fotografie zo svojho archívu prostredníctvom sociálnych sietí, aby aj v pandemickom roku nestratilo kontakt s návštevníkmi. Oslovili sme ho preto prostredníctvom krátkeho komentára, a tým začala spolupráca na tvorbe publikácie Novobanské špacírky," uviedol pre TASR výkonný riaditeľ OZ Nova Montania Marek Uškrt.

„V prvej knihe sa budeme 'špacírovať', čiže prechádzať okolo novobanského rínku, v súčasnosti Námestia slobody, ktoré ešte začiatkom 20. storočia slúžilo ako trhovisko pre gazdov a gazdiné zo širokého okolia na výmenu a predaj produktov zo svojich hospodárstiev," priblížila knihu historička a kurátorka Pohronského múzea a spoluautorka publikácie Katarína Stredáková.

Takmer 300-stranová publikácia bude plná historických fotografií a zaujímavostí z nedávnej minulosti mesta Nová Baňa, spresnila riaditeľka spoluautorka publikácie Katarína Konečná.

V knihe budú aj zmienky o osobnostiach, ktoré začiatkom 20. storočia ovplyvňovali kultúrny, spoločenský a hospodársky život v Novej Bani. "Čitatelia sa okrem iného dozvedia, ako mesto Nová Baňa hospodárilo okolo roku 1900, čo bola Strieborná strela alebo ako vyzerá najstaršia známa fotografia Novej Bane," doplnila Konečná. Záujemcovia v nej nájdu i predmety z muzeálnych zbierok, ktoré boli v minulom storočí bežnou súčasťou každodenného mestského života.

Autori knihy zároveň prosia obyvateľov mesta, ktorí majú doma staré fotografie po svojich predkoch, aby ich nevyhadzovali. Môžu sa totiž stať cenným zdrojom informácií o významných udalostiach či bežnom živote v minulosti. "Takéto fotografie si radi požičiame a zdigitalizujeme do archívu Pohronského múzea," dodávajú tvorcovia knihy.