Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Regióny

Nyáryovská kúria pokračuje v cykle Zayovci, naši veľkomožní páni

Nyáryovská kúria, archívne foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Cyklus bude pokračovať v stredu 2. augusta, keď sa záujemcovia ocitnú V šatníku Márie Zayovej a zoznámiť sa budú môcť s módou z prelomu 18. a 19. storočia.

Bučany 25. júla (TASR) - Kultúrno-spoločenské centrum (KSC) Bučany – Nyáryovská kúria pokračuje aj toto leto v prázdninovom náučno-tvorivom cykle Zayovci, naši veľkomožní páni. Predstavuje v ňom šľachtický rod, ktorý v obci vlastnil kaštieľ viac ako sto rokov. Informovala o tom riaditeľka KSC Dagmar Nováková.

"Už v stredu (26. 7.) o 10.00 h na podujatí Na šľachtickom dvore priblíži skupina Frignia každodenný život aristokrata a etiketu. V nedeľu (30. 7.) na tému nadviaže historik Vlastivedného múzea v Hlohovci Marián Kamenčík, ktorý si pripravil pre obyvateľov obce Svedectvo o pomoci Zayovcov Hornozeleničanom pri povodni v auguste roku 1813," uviedla Nováková.

Cyklus bude pokračovať v stredu 2. augusta, keď sa záujemcovia ocitnú V šatníku Márie Zayovej a zoznámiť sa budú môcť s módou z prelomu 18. a 19. storočia aj tak, že si vyskúšajú historické kostýmy. O týždeň, 9. augusta, na podujatí Posledné veci sa bude spomínať podľa riaditeľky KSC "fascinujúci príbeh pochovávania Zayovcov na dolnom cintoríne v Bučanoch".

"Cez záznam nahliadneme do ich hrobky a priblížime aj revitalizáciu miesta ich posledného odpočinku," uviedla. Záver projektu bude patriť 16. augusta bábkovému predstaveniu Veľkomožní páni: Gašparko a lakomý zemepán. "V rámci každého stretnutia sa uskutoční aj tematická tvorivá dielňa s pedagógom Súkromnej základnej umeleckej školy v Bučanoch. Podujatia sú koncipované tak, aby zaujali všetky vekové kategórie," doplnila Nováková.

Kúria v Bučanoch pri Trnave slúžila ako vidiecke sídlo šľachty. Vystriedalo sa v nej množstvo majiteľov, ktorých väčšina nepochádzala priamo z Bučian, Bučányovci, Nyáryovci, Thardyovci, Horeckí, Majthényiovci a poslední Springerovci. Po roku 1948 prevzali veľkostatok s kúriou Československé štátne majetky, potom bola kúria sídlom Poľnohospodárskej učňovskej školy. Interiér i exteriér objektu získali po rozsiahlej obnove ukončenej v roku 2014 znovu historický vzhľad.