Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Regióny

Konferencia Spolu tvoríme kraj sa venovala občianskej spoločnosti

Ilustračná snímka. Foto: TASR František Iván

Podujatie organizoval TTSK v spolupráci s Krajskou inovačnou rozvojovou agentúrou (KIRA) a s Univerzitou sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave.

Piešťany 24. októbra (TASR) - Príklady dobrej praxe, podmienky pôsobenia, úspechy a výzvy boli témou druhého ročníka konferencie o občianskej spoločnosti Spolu tvoríme kraj. Zástupcovia občianskej spoločnosti a predstavitelia regionálnej samosprávy Trnavského kraja sa na nej stretli v Piešťanoch v priestoroch kultúrno-vzdelávacieho centra Elektrárňa v pondelok (23. 10.). Informoval o tom komunikačný odbor Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).

Podujatie organizoval TTSK v spolupráci s Krajskou inovačnou rozvojovou agentúrou (KIRA) a s Univerzitou sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave. Prvou časťou bola diskusia o úlohách občianskeho sektora na Slovensku. Predseda TTSK Jozef Viskupič na tému diskutoval aj s prorektorkou UCM Andreou Čajkovou a splnomocnencom vlády pre občiansku spoločnosť Filipom Vagačom. Hostia okrem iného poukázali najmä na zapájanie občianskej spoločnosti do rozhodovacích procesov v mestách, krajoch i na štátnej úrovni. "Rozvoj občianskej spoločnosti na Slovensku je témou s mnohými presahmi a súvislosťami. TTSK ju bude aj naďalej podporovať a napomáhať jej rozvoju, pretože prispieva k zvýšeniu životnej úrovne obyvateľov. A to bez ohľadu na politickú reprezentáciu a jej vzťah k občianskej spoločnosti," uviedol Viskupič.

Druhá časť podujatia sa zameriavala na význam a úlohy občianskeho sektora pre spoločnosť. Diskutéri z Elektrárne Piešťany, Fóra inštitútu pre výskum menšín, Trnavskej arcidiecéznej charity i organizácie YourLOX hovorili aj o spolupráci organizácií s TTSK ako príklad dobrej praxe. Zároveň hľadali odpoveď na otázku, ako podporiť angažovanosť občanov v dobrovoľníckych organizáciách. Súčasťou konferencie boli aj prezentácie Dobrovoľníckeho centra Trnavského kraja, informácie o participatívnom rozpočte na stredných školách a svoje aktivity predstavilo aj iniciatíva Chcem tu zostať. V TTSK na podporu občianskych aktivít funguje Fond na rozvoj Trnavského kraja. Participatívny rozpočet umožňuje zasa obyvateľom miest a obcí rozhodnúť o využití časti finančných prostriedkov, za štyri ročníky išlo o milión eur.