Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 7. máj 2025Meniny má Monika
< sekcia Regióny

Samospráva tu a teraz: Dunajská Lužná sa usiluje regulovať výstavbu

Foto: Tablet.tv

Pozrite si diskusnú reláciu Samospráva tu a teraz.

Dunajská Lužná 9. marca (TASR/Tablet.TV) - Malé obce v blízkosti miest sa pred rokmi stali magnetom pre developerov. Obyvatelia miest totiž začali vyhľadávať periférie, aby sa usídlili v pokojnejšom prostredí. Obce v okolí miest však rýchlo narástli a neraz to spôsobilo samosprávam problémy. Za posledných 10 – 15 rokov sa z obce Dunajská Lužná stalo v podstate malé mestečko. O tom, čo priniesli tieto zmeny pre samosprávu, diskutoval Michal Kaliňák so starostom obce Štefanom Jurčíkom v relácii Tablet.tv „Samospráva tu a teraz“.




-Je ešte vaša obec stále obcou, alebo ju treba charakterizovať inak?-
Obec bola pred 20 rokmi ešte obyčajná dedina. Či chceme, či nechceme ten dedinský ráz sa už vytráca. Keď som nastúpil do funkcie starostu v roku 2010, Dunajská Lužná mala okolo 4000 obyvateľov, dnes je to 7300 plus nejakých 2500, ktorí u nás nemajú trvalý pobyt.

-Ako sa zžili s typickým vidieckym životom a s pôvodnými obyvateľmi?-
Ten dedinský ráz sa snažíme udržať, lebo aj tí ľudia, čo prišli, pravdepodobne zatúžili po vidieckom štýle života. Nie sú však všetci rovnakí. Mnohí si priniesli také mestské návyky a pomaličky tie dedinské obyčaje ustupujú. To, čo sa niekde rozprávajú vtipy, tak u nás sa stáva realitou. Niektorým novým obyvateľom napríklad vadia kostolné zvony, ktoré u nás zvonia odnepamäti, brechajúce psy, chov hydiny a nedajbože ošípaných, čo bolo pred 20 rokmi úplne bežné takmer v každom dome. Dnes sa už takmer nič nechová a skutočne sa blížime k mestu.

-Od nárastu výstavby, počtu obyvateľov sa určite nedá odčleniť nárast výdavkov samosprávy na chod obce?-
Keď sa začal v minulosti ten stavebný boom, tak sa trochu zanedbali niektoré veci. Prišlo k nám množstvo ľudí, potrebovali napríklad škôlky, školy, lebo zistili, že sa ťažko dá dostať do Bratislavy a my sme toto nemali. Teraz gro obecných investícií ide hlavne do občianskej vybavenosti, infraštruktúry. Môžem povedať, že za nejakých osem rokov sme postavili v obci tri materské školy, dve základné školy a tretiu začíname budovať tento rok.

-Akým spôsobom dokážete regulovať ten stavebný rozvoj od chvíle, ako prejavia developeri záujem o investovanie?-
Výrazne napríklad obmedzujeme výstavbu v nových lokalitách, teda tam, kde nie je územné rozhodnutie, kde nie je pripravená urbanistická štúdia a do týchto lokalít zatiaľ nepúšťame developerov. Čelím rôznym oponentúram, pretože, samozrejme, oni tam vidia svoje zisky, ale ja zastupujem občanov. Nemôžeme dopustiť to, čo sa stávalo.

-Akým spôsobom dokážete regulovať a obmedziť tú investičnú developerskú výstavbu?-
Podarilo sa nám napríklad zakomponovať do územného plánu, že neotvárame a nebudeme otvárať nové lokality do času, kým nebude vybudovaný diaľničný obchvat. Alebo nevydávame stavebné povolenie ak je dôvodom nedostatočná kapacita na budovanie infraštruktúry. Je to však otvorený proces. Ak sa uvoľní napríklad doprava a tá situácia by po výstavbe obchvatu podľa odborníkov mala byť výrazne lepšia, tak už s obecným zastupiteľstvom pracujeme na tom, že budeme takzvane etapizovať územný plán. Čiže ho nebude otvárať všade tam, kde je určená lokalita pre výstavbu, ale len tam, kde to má nejaký zmysel. Presnejšie povedané, kde nadväzuje stavba na stavbu, na komunikáciu, na chodník, na siete, a tak ďalej.

Z komína stúpa čierny dym, konkláve nezvolilo pápeža

V nasledujúce dni budú kardináli takýmto spôsobom výsledky voľby oznamovať dopoludnia a podvečer po každých dvoch kolách voľby. Očakáva sa, že konkláve bude krátke, trvajúce len niekoľko dní.

,aktualizované 

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.

- Dočasné obnovenie kontrol na hraniciach s Maďarskom a Rakúskou republikou v dôsledku ochorenia slintačky a krívačky sa predlžuje do 7. júla. Rozhodla o tom vláda na stredajšom zasadnutí.