Obec v tomto roku oslavuje 900. výročie prvej písomnej zmienky v Zoborskej listine, ale ani najlepší znalci histórie by v tomto dobovom dokumente názov obce nenašli.
Autor TASR
,aktualizované Jaslovské Bohunice 14. septembra (TASR) – Jaslovské Bohunice sú synonymom jadrovej energetiky. Atómová elektráreň, ktorá vyrástla v 70. rokoch minulého storočia v okrese Trnava, z veľkej časti zatienila skutočnosť, že Jaslovské Bohunice sú predovšetkým dedinou a domovom okolo 2000 jej obyvateľov. Tam narodených, ale i tých, ktorí do obce prišli a usadili sa práve vďaka pracovným príležitostiam v elektrárni.
Jaslovské Bohunice žijú čulým spoločenským životom a za svoj rozkvet v uplynulých štyroch desaťročiach vďačia z veľkej časti prostriedkom, ktoré do obecnej pokladnice plynú v podobe daní práve od energetikov. Predovšetkým elektráreň je jedným z dôvodov, že sa nezamestnanosť v Jaslovských Bohuniciach dlhodobo pohybuje iba na úrovni 4,5 až 5 percent.
Obec v tomto roku oslavuje 900. výročie prvej písomnej zmienky v Zoborskej listine, ale ani najlepší znalci histórie by v tomto dobovom dokumente názov obce nenašli. Jaslovské Bohunice totiž existujú iba od roku 1960, keď boli úradne spojené dve susediace obce Jaslovce a Bohunice. Jaslovčanov a Bohuničanov aj dovtedy oddeľovala iba cesta, vedúca do Trnavy. Dedinčania tam trvalo spolunažívali v mieri, mali spoločnú školu i faru, kostol si postavili medzi obcami v strede. A tak administratívny krok povereníctva vnútra nebol pre nich až taký nečakaný. Len ťažko si asi bolo zvykať, že sa obyvatelia stali občanmi s krkolomným pomenovaním - Jaslovskobohuničania. O 15 rokov ešte k nim pridali aj vzdialenejšie Paderovce. Aj Radošovce, no tie sú od roku 1990 znovu samostatným celkom.
Bohunice patrili podľa dobových záznamov šľachticovi Bohunovi. Jaslovce i Paderovce vznikli pôvodne ako malé osady na pozemkoch obce Bohunice pre potreby jeho rozrastajúceho sa rodu. Jaslovce boli v listinách vedené ako malé Bohunice (villa minor Baganya-rok 1326) a Paderovce ako druhé Bohunice (terra altera Buguna-1229). Samotné Bohunice menili storočiami svoj názov od villa Bagan (1113), villa Bagonya (1334), cez Bohonitz (1482), Bohunicz (1786) po Bohunice. Výnimkou bol začiatok 20. storočia, kedy mal richtár na úradnej pečiatke maďarský názov Apátszentmihály (1913) podľa patróna obce sv. Michala Archanjela. Lokalitu však ľudia objavili už oveľa skôr, svedčia o tom archeologické nálezy, dokumentujúce osídlenie 4000 až 3000 rokov pred n.l.
Stavebné práce neutíchli ani počas tohto leta. Robilo sa na nadstavbe materskej školy, kde pribudla jedna trieda a zvýšená kapacita pre 90 detí tak umožnila uspokojiť všetkých rodičov. Súbežne sa opravovala telocvičňa základnej školy a stavalo sa oplotenie okolo školského areálu. "Potrebujeme takto chrániť obecný majetok, doteraz to bolo otvorené," povedala starostka Jaslovských Bohuníc Božena Krajčovičová, ktorá pôsobí vo funkcii prvé volebné obdobie. Na rade je teraz budovanie vjazdov do domov v časti Bohunice a vjazdov a rigolov v časti Paderovce.
Veľkou investíciou, ktorú obec zvládla vlani a v tomto roku zo svojho rozpočtu, bola prestavba domu smútku na cintoríne v časti Jaslovce, ktorý dostal nielen moderný vzhľad, ale i dokonalejšie technické zázemie. Obec to vyšlo na 390.000 eur. V súčasnosti sa pripravuje výstavba obchvatu časti Bohunice. "Sme v dobrej finančnej kondícii, môžeme si dovoliť uhradiť to z vlastných peňazí," konštatovala starostka. Obchvat by mal odbremeniť stred Bohuníc od vozidiel, ktoré smerujú predovšetkým do novej lokality Pánske diely, kde obec vytvorila pred časom priestor pre výstavbu nových rodinných domov.
Obecný vodovod, kanalizácia či sieť chodníkov a miestnych komunikácií sú v Jaslovských Bohuniciach samozrejmosťou už dávno. Obec využíva aj výhodu vykurovania parou z neďalekej jadrovej elektrárne. Amfiteáter, ktorý vyrástol v rámci rekonštrukcie kaštieľskeho parku, odovzdali do užívania v roku 2006. Na koncertoch či festivaloch tam vystupovali aj také hviezdy ako Lucie Bílá, Sisa Sklovská, Dalibor Janda, Marie Rottrová, predstavili sa umelci zo Slovenského národného divadla, bratislavskej Novej scény i Radošinského naivného divadla a ďalší. Amfiteáter je už niekoľko rokov aj domovskou scénou medzinárodného hudobného festivalu FestDobré Bohunice s návštevnosťou aj do 5000 ľudí. Atómové elektrárne v ňom každoročne pripravujú pre verejnosť kultúrne podujatie spojené s Dňom otvorených dverí v atómke.
V obci je plnoorganizovaná základná škola, ktorá v rokoch 2008 až 2011 prešla zásadnou rekonštrukciou, funguje zdravotné stredisko, spoločenský dom, knižnica, viacero obchodných a pohostinských prevádzok. Samostatnou kapitolou je kaštieľ a jeho zázemie. Po modernizácii slúži ako ubytovacie zariadenie, pre verejnosť poskytuje aj saunu a bazén. Na športovcov sa v Jaslovských Bohuniciach myslí rovnako intenzívne, o čom svedčí moderný futbalový štadión i tenisové haly. Vybudovaný je aj jazdecký areál a umelý trávnik pre všetky druhy športov.
Prvotná štúdia na využitie kasární prišla s myšlienkou poskytnúť ich nie ako celok, ale využiť jednotlivé objekty pre potreby čo najširšieho okruhu obyvateľov. Nenavrhla pritom ani výraznú asanáciu, ani rozsiahlu výstavbu nových objektov, stavila viac na zmenu využitia už postavených budov. Aj naďalej počíta napríklad s objektom pre obecnú políciu, budova niekdajšieho štábu by mala byť novým domovom sociálnych služieb.
"Počítame s tým, že by bol asi pre dvadsať starších občanov, ktorí potrebujú celodennú starostlivosť. Radi by sme mali penzión rodinného typu, veríme, že sa nám to podarí zrealizovať, aj keď štát teraz ohlasuje zmenu vo výške príspevkov na odkázaných," povedala starostka Jaslovských Bohuníc Božena Krajčovičová. Objekt podľa nej stačí opraviť, pristavovať sa bude iba výťah a budú sa robiť bezbariérové vstupy. V prípade, že nebudú dostupné dotácie z eurofondov, obec by mohla stavebné práce zrealizovať za vlastné prostriedky. "O ubytovanie bude iste záujem. Veď iba v poslednom čase sme z obecného úradu hľadali po okolí umiestnenie pre štyroch či piatich našich ľudí, o ktorých starostlivosť bola nad sily rodín. Teraz je taká doba, že mladí nemajú čas na rodičov, každý sa obáva straty zamestnania," konštatovala Krajčovičová.
V areáli kasární by sa mal zachovať aj internát, ktorý teraz využíva Trnavská univerzita pre svojich študentov a po ich odchode, pravdepodobne k roku 2015, by naďalej slúžil pre prechodné ubytovanie. Veľká časť by mala mať športový a relaxačný charakter. Počíta sa s telocvičňou, fitness centrom, halou pre squash, bowling, tenisovými kurtmi, tiež s vonkajším kúpaliskom a umelou ľadovou plochou, detským ihriskom a ďalšími službami. Celkové náklady na revitalizáciu areálu kasární podľa jej slov ešte nie sú vyčíslené. Areál kasární je v tesnom susedstve kaštieľa, slúžiaceho na hotelové ubytovanie, jeho rozsiahleho parku, v ktorom je amfiteáter a umelé jazero. V obci sa tiež nachádzajú aj ďalšie športoviská.
Aj cez toto leto prezentovali svoje kultúrne aktivity na podujatí Bohuničania Bohuničanom. Tohtoročná akcia mala slávnostnejší ráz pre oslavy 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci. V rámci nej vystúpili aj deti z materskej, základnej i umeleckej školy, detská folklórna skupina Blavanček i folklórny súbor Blavanka s pásmom Dožinky a ďalší. Blavanka i Blavanček, ako jej dorast, sa v Jaslovských Bohuniciach venujú udržiavaniu folklórnych tradícií. Súbor starších folkloristov vystupuje pri rôznych príležitostiach nielen v obci, ale prezentuje sa aj po Slovensku a v družobných regiónoch v zahraničí. Na svojom konte má už dva CD nosiče – V Bohunicách pri kaštieli a Spievajte s nami.
Hudobnú scénu Jaslovských Bohuníc v súčasnosti reprezentuje i skupina Crazy Team s mladými muzikantmi zo ZUŠ. Pri jej zakladaní pred trinástimi rokmi obec hľadala nástupcu pre vtedy už nefungujúcu populárnu bohunickú skupinu Intrada. Crazy Team vedie pedagóg Ján Pekarovič, ktorý sa snaží "vyskladať" z hudbymilovných žiakov trvalejší súbor. "Nie vždy sa to dá. Deti majú hudbu rady, ale čím sú staršie, tým viac záujmov ich rozptyľuje a preto musíme skúšať repertoár so stále novými členmi skupiny. Terajšie zoskupenie je Crazy Team, má už poradové číslo tri a už sa pripravuje Crazy Team 4, lebo nám skončia ôsmaci, čo je polovica kapely," povedal Pekarovič pre TASR. Napriek tomu sa vedúcemu skupiny darí pripraviť deti na vystúpenia.
Bohatú tradíciu činnosti majú miestni dobrovoľní hasiči, ktorí zo súťaží nosia domov víťazné poháre, aktívni sú poľovníci i rybári v združení Meander. O zmysluplné vyplnenie detí a mládeže sa najnovšie v obci stará občianske združenie Starostliví medvedíci.
Bohunický kostol, pomenovaný po patrónovi obce, má vročenie 1836. Postavili ho v susedstve oveľa staršieho svätostánku, ktorý nevydržal nápor času a zničil ho nakoniec požiar. Farský kostol je postavený v klasicistickom slohu, v stene jeho presbytéria je zabudovaný kameň z múru jeho predchodcu s vyrytým rokom 1494. Bohoslužby v kostole dodnes sprevádza hudba organa z dielne známeho majstra Martina Šaška z roku 1841, tento nástroj bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Pri kostole sa nachádzal už zrušený, tzv. starý cintorín a okrem niekoľkých náhrobných kameňov ho dnes pripomína už iba kaplnka rodiny Desazze, ktorá vlastnila obec Bohunice. Kostol v Paderovciach vznikol rozšírením pôvodnej kaplnky, ktorú dal postaviť v roku 1775 celých päťsto krokov od dediny na tamojšom cintoríne gróf Erdödy. V Jaslovských Bohuniciach stojí aj viacero kamenných sôch svätcov - socha sv. Vendelína z roku 1798, Pieta z roku 1773, sv. Jána Nepomuckého, Ukrižovanie z roku 1806.
Príjemné strávenie voľného času ponúka neskorobarokový kaštieľ, postavený koncom 18. storočia rodinou Desazze. Letným sídlom s veľkým parkom sa však stal až neskôr, keď bol koncom 19. storočia vo vlastníctve rodiny Platen. Poslední majitelia toho mena prichádzali na letné pobyty ešte koncom tridsiatych rokov 20. storočia, po vojne miestni kaštieľ vyrabovali a majiteľov tam už nikto nevidel. Od roku 1947 boli v kaštieli ubytované rodiny učiteľov, bola tam aj materská škola. Keď ich premiestnili, objekt chradol, až kým ho v roku 1991 neprevzala obec, ktorá ho potom predala Atómovým elektrárňam Bohunice. Po náročnej rekonštrukcii začal slúžiť ako účelové zariadenie spoločnosti, v súčasnosti je vo vlastníctve súkromnej firmy a vyhľadávaným miestom pre rodinné a firemné oslavy, najmä na romantické svadby. Rozsiahly park anglického typu, pôvodne s množstvom vzácnych drevín, po rokoch devastácie opäť skultivovali a oživili. Je v ňom aj obecný rybník, amfiteáter, herné prvky pre deti a športoviská.
O tomto a mnohom inom sa píše v knihe V presýpaní času - Obec Jaslovské Bohunice, ktorá vyšla v lete k oslavám 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Jej autor a zostavovateľ Ján Čápka, bývalý učiteľ v miestnej škole, ktorý žije dnes už v Trnave na dôchodku, pripravil reprezentatívnu, vyše 300-stranovú monografiu. Obec ju vydala v náklade 1000 kusov a obyvateľom do každej domácnosti poskytla jednu zadarmo. Kniha obsahuje kapitoly od pôvodu názvu, cez prírodné podmienky, dejiny osídlenia, cirkevné dejiny, tiež školstvo, kultúru, spolky, etnografiu až po pohľady do minulosti v spomienkach rodákov. Prínosom je bohatá fotografická príloha, ktorá prináša konfrontáciu starých a nových pohľadov na rôzne časti obce. Na vydaní knihy sa podieľali spoluautori Zuzana Rábiková, Vladimír Rábik a Viliam Jablonický, mnohé staré fotografie poskytli z domácich archívov obyvatelia Jaslovských Bohuníc.
Jaslovské Bohunice žijú čulým spoločenským životom a za svoj rozkvet v uplynulých štyroch desaťročiach vďačia z veľkej časti prostriedkom, ktoré do obecnej pokladnice plynú v podobe daní práve od energetikov. Predovšetkým elektráreň je jedným z dôvodov, že sa nezamestnanosť v Jaslovských Bohuniciach dlhodobo pohybuje iba na úrovni 4,5 až 5 percent.
Obec oslavuje 900. výročie prvej písomnej zmienky
Obec v tomto roku oslavuje 900. výročie prvej písomnej zmienky v Zoborskej listine, ale ani najlepší znalci histórie by v tomto dobovom dokumente názov obce nenašli. Jaslovské Bohunice totiž existujú iba od roku 1960, keď boli úradne spojené dve susediace obce Jaslovce a Bohunice. Jaslovčanov a Bohuničanov aj dovtedy oddeľovala iba cesta, vedúca do Trnavy. Dedinčania tam trvalo spolunažívali v mieri, mali spoločnú školu i faru, kostol si postavili medzi obcami v strede. A tak administratívny krok povereníctva vnútra nebol pre nich až taký nečakaný. Len ťažko si asi bolo zvykať, že sa obyvatelia stali občanmi s krkolomným pomenovaním - Jaslovskobohuničania. O 15 rokov ešte k nim pridali aj vzdialenejšie Paderovce. Aj Radošovce, no tie sú od roku 1990 znovu samostatným celkom.
Bohunice patrili podľa dobových záznamov šľachticovi Bohunovi. Jaslovce i Paderovce vznikli pôvodne ako malé osady na pozemkoch obce Bohunice pre potreby jeho rozrastajúceho sa rodu. Jaslovce boli v listinách vedené ako malé Bohunice (villa minor Baganya-rok 1326) a Paderovce ako druhé Bohunice (terra altera Buguna-1229). Samotné Bohunice menili storočiami svoj názov od villa Bagan (1113), villa Bagonya (1334), cez Bohonitz (1482), Bohunicz (1786) po Bohunice. Výnimkou bol začiatok 20. storočia, kedy mal richtár na úradnej pečiatke maďarský názov Apátszentmihály (1913) podľa patróna obce sv. Michala Archanjela. Lokalitu však ľudia objavili už oveľa skôr, svedčia o tom archeologické nálezy, dokumentujúce osídlenie 4000 až 3000 rokov pred n.l.
Aj veľké investície zvláda obec z vlastného rozpočtu
Jaslovské Bohunice sú už na prvý pohľad prosperujúcou obcou. Vstup do centra nenechá návštevníka na pochybách, že samospráva venuje veľkú pozornosť kultivácii verejných priestranstiev. Len nedávno prešla modernizáciou autobusová stanica, čo umožnilo zrenovovať parčík pri nej. Nové námestíčko s fontánou v tvare ihlanu a s motívom slnka stojí zase v tesnom susedstve a oživilo lokalitu okolo kostola sv. Michala Archanjela.Stavebné práce neutíchli ani počas tohto leta. Robilo sa na nadstavbe materskej školy, kde pribudla jedna trieda a zvýšená kapacita pre 90 detí tak umožnila uspokojiť všetkých rodičov. Súbežne sa opravovala telocvičňa základnej školy a stavalo sa oplotenie okolo školského areálu. "Potrebujeme takto chrániť obecný majetok, doteraz to bolo otvorené," povedala starostka Jaslovských Bohuníc Božena Krajčovičová, ktorá pôsobí vo funkcii prvé volebné obdobie. Na rade je teraz budovanie vjazdov do domov v časti Bohunice a vjazdov a rigolov v časti Paderovce.
Veľkou investíciou, ktorú obec zvládla vlani a v tomto roku zo svojho rozpočtu, bola prestavba domu smútku na cintoríne v časti Jaslovce, ktorý dostal nielen moderný vzhľad, ale i dokonalejšie technické zázemie. Obec to vyšlo na 390.000 eur. V súčasnosti sa pripravuje výstavba obchvatu časti Bohunice. "Sme v dobrej finančnej kondícii, môžeme si dovoliť uhradiť to z vlastných peňazí," konštatovala starostka. Obchvat by mal odbremeniť stred Bohuníc od vozidiel, ktoré smerujú predovšetkým do novej lokality Pánske diely, kde obec vytvorila pred časom priestor pre výstavbu nových rodinných domov.
Obecný vodovod, kanalizácia či sieť chodníkov a miestnych komunikácií sú v Jaslovských Bohuniciach samozrejmosťou už dávno. Obec využíva aj výhodu vykurovania parou z neďalekej jadrovej elektrárne. Amfiteáter, ktorý vyrástol v rámci rekonštrukcie kaštieľskeho parku, odovzdali do užívania v roku 2006. Na koncertoch či festivaloch tam vystupovali aj také hviezdy ako Lucie Bílá, Sisa Sklovská, Dalibor Janda, Marie Rottrová, predstavili sa umelci zo Slovenského národného divadla, bratislavskej Novej scény i Radošinského naivného divadla a ďalší. Amfiteáter je už niekoľko rokov aj domovskou scénou medzinárodného hudobného festivalu FestDobré Bohunice s návštevnosťou aj do 5000 ľudí. Atómové elektrárne v ňom každoročne pripravujú pre verejnosť kultúrne podujatie spojené s Dňom otvorených dverí v atómke.
V obci je plnoorganizovaná základná škola, ktorá v rokoch 2008 až 2011 prešla zásadnou rekonštrukciou, funguje zdravotné stredisko, spoločenský dom, knižnica, viacero obchodných a pohostinských prevádzok. Samostatnou kapitolou je kaštieľ a jeho zázemie. Po modernizácii slúži ako ubytovacie zariadenie, pre verejnosť poskytuje aj saunu a bazén. Na športovcov sa v Jaslovských Bohuniciach myslí rovnako intenzívne, o čom svedčí moderný futbalový štadión i tenisové haly. Vybudovaný je aj jazdecký areál a umelý trávnik pre všetky druhy športov.
Seniorom už nebude treba hľadať ubytovanie v iných obciach
Projektovú dokumentáciu o využití areálu bývalých kasární vypracúvajú pre obec Jaslovské Bohunice v súčasnosti architekti. V nevyužitom priestore by chcela obec otvoriť domov sociálnych služieb pre seniorov. Kasárne odkúpila samospráva v roku 2009 za 764.000 eur od Slovenských elektrární, a. s., a teraz by mali dostať novú náplň.Prvotná štúdia na využitie kasární prišla s myšlienkou poskytnúť ich nie ako celok, ale využiť jednotlivé objekty pre potreby čo najširšieho okruhu obyvateľov. Nenavrhla pritom ani výraznú asanáciu, ani rozsiahlu výstavbu nových objektov, stavila viac na zmenu využitia už postavených budov. Aj naďalej počíta napríklad s objektom pre obecnú políciu, budova niekdajšieho štábu by mala byť novým domovom sociálnych služieb.
"Počítame s tým, že by bol asi pre dvadsať starších občanov, ktorí potrebujú celodennú starostlivosť. Radi by sme mali penzión rodinného typu, veríme, že sa nám to podarí zrealizovať, aj keď štát teraz ohlasuje zmenu vo výške príspevkov na odkázaných," povedala starostka Jaslovských Bohuníc Božena Krajčovičová. Objekt podľa nej stačí opraviť, pristavovať sa bude iba výťah a budú sa robiť bezbariérové vstupy. V prípade, že nebudú dostupné dotácie z eurofondov, obec by mohla stavebné práce zrealizovať za vlastné prostriedky. "O ubytovanie bude iste záujem. Veď iba v poslednom čase sme z obecného úradu hľadali po okolí umiestnenie pre štyroch či piatich našich ľudí, o ktorých starostlivosť bola nad sily rodín. Teraz je taká doba, že mladí nemajú čas na rodičov, každý sa obáva straty zamestnania," konštatovala Krajčovičová.
V areáli kasární by sa mal zachovať aj internát, ktorý teraz využíva Trnavská univerzita pre svojich študentov a po ich odchode, pravdepodobne k roku 2015, by naďalej slúžil pre prechodné ubytovanie. Veľká časť by mala mať športový a relaxačný charakter. Počíta sa s telocvičňou, fitness centrom, halou pre squash, bowling, tenisovými kurtmi, tiež s vonkajším kúpaliskom a umelou ľadovou plochou, detským ihriskom a ďalšími službami. Celkové náklady na revitalizáciu areálu kasární podľa jej slov ešte nie sú vyčíslené. Areál kasární je v tesnom susedstve kaštieľa, slúžiaceho na hotelové ubytovanie, jeho rozsiahleho parku, v ktorom je amfiteáter a umelé jazero. V obci sa tiež nachádzajú aj ďalšie športoviská.
Hudobnú scénu obce tvoria Blavanka, Blavanček i Crazy Team
Cieľom starostky Jaslovských Bohuníc Boženy Krajčovičovej po nástupe do funkcie pred tromi rokmi bolo vytvoriť prostredie, v ktorom by mali obyvatelia k sebe ešte bližšie. Viacero podujatí, ktoré obec pripravila, i spolkov, ktoré zastrešuje a podporuje, tomu napomáhajú. Občania sa stretávajú pri oslavách Dňa matiek, Medzinárodného dňa detí, pri koncoročných sviatkoch, pochovávaní basy, stavaní mája.Aj cez toto leto prezentovali svoje kultúrne aktivity na podujatí Bohuničania Bohuničanom. Tohtoročná akcia mala slávnostnejší ráz pre oslavy 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci. V rámci nej vystúpili aj deti z materskej, základnej i umeleckej školy, detská folklórna skupina Blavanček i folklórny súbor Blavanka s pásmom Dožinky a ďalší. Blavanka i Blavanček, ako jej dorast, sa v Jaslovských Bohuniciach venujú udržiavaniu folklórnych tradícií. Súbor starších folkloristov vystupuje pri rôznych príležitostiach nielen v obci, ale prezentuje sa aj po Slovensku a v družobných regiónoch v zahraničí. Na svojom konte má už dva CD nosiče – V Bohunicách pri kaštieli a Spievajte s nami.
Hudobnú scénu Jaslovských Bohuníc v súčasnosti reprezentuje i skupina Crazy Team s mladými muzikantmi zo ZUŠ. Pri jej zakladaní pred trinástimi rokmi obec hľadala nástupcu pre vtedy už nefungujúcu populárnu bohunickú skupinu Intrada. Crazy Team vedie pedagóg Ján Pekarovič, ktorý sa snaží "vyskladať" z hudbymilovných žiakov trvalejší súbor. "Nie vždy sa to dá. Deti majú hudbu rady, ale čím sú staršie, tým viac záujmov ich rozptyľuje a preto musíme skúšať repertoár so stále novými členmi skupiny. Terajšie zoskupenie je Crazy Team, má už poradové číslo tri a už sa pripravuje Crazy Team 4, lebo nám skončia ôsmaci, čo je polovica kapely," povedal Pekarovič pre TASR. Napriek tomu sa vedúcemu skupiny darí pripraviť deti na vystúpenia.
Bohatú tradíciu činnosti majú miestni dobrovoľní hasiči, ktorí zo súťaží nosia domov víťazné poháre, aktívni sú poľovníci i rybári v združení Meander. O zmysluplné vyplnenie detí a mládeže sa najnovšie v obci stará občianske združenie Starostliví medvedíci.
V kaštieli teraz bývajú romantické svadby
V Jaslovských Bohuniciach - teda v Jaslovciach, Bohuniciach a Paderovciach sa dá urobiť veľmi pekná prechádzka za stavebnými pamiatkami. Najväčšiu pozornosť počas nej asi upútajú dva kostoly – farský kostol sv. Michala Archanjela medzi Jaslovcami a Bohunicami a paderovský kostol sv. Martina. A k tomu ešte aj bohunický kaštieľ v rozľahlom parku.Bohunický kostol, pomenovaný po patrónovi obce, má vročenie 1836. Postavili ho v susedstve oveľa staršieho svätostánku, ktorý nevydržal nápor času a zničil ho nakoniec požiar. Farský kostol je postavený v klasicistickom slohu, v stene jeho presbytéria je zabudovaný kameň z múru jeho predchodcu s vyrytým rokom 1494. Bohoslužby v kostole dodnes sprevádza hudba organa z dielne známeho majstra Martina Šaška z roku 1841, tento nástroj bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Pri kostole sa nachádzal už zrušený, tzv. starý cintorín a okrem niekoľkých náhrobných kameňov ho dnes pripomína už iba kaplnka rodiny Desazze, ktorá vlastnila obec Bohunice. Kostol v Paderovciach vznikol rozšírením pôvodnej kaplnky, ktorú dal postaviť v roku 1775 celých päťsto krokov od dediny na tamojšom cintoríne gróf Erdödy. V Jaslovských Bohuniciach stojí aj viacero kamenných sôch svätcov - socha sv. Vendelína z roku 1798, Pieta z roku 1773, sv. Jána Nepomuckého, Ukrižovanie z roku 1806.
Príjemné strávenie voľného času ponúka neskorobarokový kaštieľ, postavený koncom 18. storočia rodinou Desazze. Letným sídlom s veľkým parkom sa však stal až neskôr, keď bol koncom 19. storočia vo vlastníctve rodiny Platen. Poslední majitelia toho mena prichádzali na letné pobyty ešte koncom tridsiatych rokov 20. storočia, po vojne miestni kaštieľ vyrabovali a majiteľov tam už nikto nevidel. Od roku 1947 boli v kaštieli ubytované rodiny učiteľov, bola tam aj materská škola. Keď ich premiestnili, objekt chradol, až kým ho v roku 1991 neprevzala obec, ktorá ho potom predala Atómovým elektrárňam Bohunice. Po náročnej rekonštrukcii začal slúžiť ako účelové zariadenie spoločnosti, v súčasnosti je vo vlastníctve súkromnej firmy a vyhľadávaným miestom pre rodinné a firemné oslavy, najmä na romantické svadby. Rozsiahly park anglického typu, pôvodne s množstvom vzácnych drevín, po rokoch devastácie opäť skultivovali a oživili. Je v ňom aj obecný rybník, amfiteáter, herné prvky pre deti a športoviská.
O tomto a mnohom inom sa píše v knihe V presýpaní času - Obec Jaslovské Bohunice, ktorá vyšla v lete k oslavám 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Jej autor a zostavovateľ Ján Čápka, bývalý učiteľ v miestnej škole, ktorý žije dnes už v Trnave na dôchodku, pripravil reprezentatívnu, vyše 300-stranovú monografiu. Obec ju vydala v náklade 1000 kusov a obyvateľom do každej domácnosti poskytla jednu zadarmo. Kniha obsahuje kapitoly od pôvodu názvu, cez prírodné podmienky, dejiny osídlenia, cirkevné dejiny, tiež školstvo, kultúru, spolky, etnografiu až po pohľady do minulosti v spomienkach rodákov. Prínosom je bohatá fotografická príloha, ktorá prináša konfrontáciu starých a nových pohľadov na rôzne časti obce. Na vydaní knihy sa podieľali spoluautori Zuzana Rábiková, Vladimír Rábik a Viliam Jablonický, mnohé staré fotografie poskytli z domácich archívov obyvatelia Jaslovských Bohuníc.