Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Regióny

Obec Palárikovo ponúka turistom prírodu, históriu aj relax

Súčasťou kaštieľa v Palárikove je aj rozsiahly, viac ako 50-hektárový park, ktorý je sprístupnený aj verejnosti. V Palárikove 29. mája 2015. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Dominantou obce je neoklasicistický kaštieľ, ktorý však pre verejnosť nie je bežne dostupný.

Palárikovo 30. mája (TASR) – Atraktívny zámocký prak, wellness centrum, krásnu prírodu lužných lesov a ďalšie turistické zaujímavosti ponúka turistom Palárikovo. Dominantou obce je neoklasicistický kaštieľ, ktorý však pre verejnosť nie je bežne dostupný. Návštevníci si však môžu odpočinúť v rozsiahlom, približne 50-hektárovom zámockom parku. Tu si môžu pozrieť unikátnu celodrevenú historickú vodáreň, ktorá dnes slúži aj ako vyhliadková veža. Relaxovať môžu v nedávno revitalizovanom desaťhektárovom anglickom parku i v lesoparku, v ktorom možno pri kŕmidlách sledovať voľne žijúce lesné zvieratá.

Milovníci prírody sa môžu ísť pozrieť aj do kedysi svetoznámej bažantnice spojenej s chovom muflónov. Jej vznik siaha až do roku 1752, kedy ju založil gróf Anton Károlyi. Rod Károlyiovcov postupne svoj poľovný revír rozširoval a na prelome 19. a 20. storočia dosiahol výmeru takmer 20.000 hektárov. Podľa dobových odhadov tu v tom čase žilo takmer 80.000 jedincov menšej poľovnej zvery. Dnes patrí bažantnica štátnemu podniku Lesy SR, ktorý ju obhospodaruje na ploche desiatok hektárov.

Históriu obec z čias, keď boli jej pánmi Károlyiovci, dokladá aj pamiatka na konskú železnicu, ktorú tu dali grófi vybudovať. "Kedysi spájala Palárikovo, Šurany a pokračovala ešte ďalej. Bola to priemyselná železnica, ktorá prepravovala cukrovú repu, ale občas aj ľudí. Podarilo sa nám objaviť dva pôvodné vagóniky a mali sme šikovného človeka, ktorý ich zrekonštruoval a našli sme aj rezbára, ktorý pôvodného živého koníka nahradil dreveným. Takže sa nám podarilo vytvoriť takú pamiatku aj s pôvodnými vagónmi, ktoré dnes krášlia dedinu," hovorí starosta Palárikova Jozef Derňár.



Históriu obce dokladajú aj zvyšky židovského cintorína, ktorý je jedinou pamiatkou na kedysi prosperujúcu židovskú komunitu. "Na viacerých domoch sa dajú u nás vidieť aj pozostatky pôvodnej ľudovej architektúry a verím, že sa nám v budúcnosti podarí vybudovať aj vlastné múzeum. Máme v obci dochovaný dom, ktorý má viac ako sto rokov a je stále zariadený pôvodným nábytkom, pecou a ďalším zariadením. Je v súkromných rukách a s majiteľmi momentálne rokujeme o tom, že by obec mohla nad týmto vzácnym domom prevziať kompletnú starostlivosť a zriadiť tu múzeum. Verím, že sa nám to podarí," hovorí starosta.

Rovinatá krajina v okolí Palárikova lemovaná poľami a lužnými lesmi ponúka možnosti aj na cykloturistiku. "Po túre si môžu návštevníci odpočinúť v centre obce, kde je po rekonštrukcii príjemná oddychová zóna s rozáriom, umelecky dotvorenou artézskou studňou či pamätníkom od známeho umelca a sochára Júliusa Bártfaya. Iba kúsok od tohto miesta je malebný rybník, kde hniezdia labute a darí sa tu napríklad aj nepôvodnej populácii rakov a korytnačiek. Tí, ktorí majú radi iný druh relaxu, môžu zasa navštíviť wellness centrum, ktoré v Palárikove nedávnom otvoril súkromný podnikateľ," dodáva Derňár.