Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Regióny

Víťazov speváckej súťaže M. Schneidera Trnavského ocenili

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Hlavnú cenu v 1. kategórii spomedzi žien si odniesla Nina Krížová.

Trnava 22. októbra (TASR) - Odovzdaním cien víťazom a záverečným koncertom vyvrcholil v sobotu (21. 10.) v Trnave 25. ročník Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera Trnavského pre mladé talenty vokálneho umenia. Medzinárodná porota na čele s Evou Blahovou vyberala spomedzi najlepších 73 adeptov z 12 krajín. Za organizátora Hudobné centrum o tom informovala Zuzana Meleková.

Hlavnú cenu v 1. kategórii spomedzi žien si odniesla Nina Krížová. Druhá skončila Alžbeta Reháková, tretia Vanesa Čierna (všetky Slovensko) a Maryam Jalalikandy (Irán). Medzi mužmi vyhral Tomislav Jukič (Chorvátsko), druhý bol Matúš Čík a tretí Bence Szabó (obaja Slovensko).

V 2. kategórii najviac zaujala Patricia Žudetič (Chorvátsko), na druhom mieste sa umiestnila Wei Lu (Čína), tretie si podelili Mária Štúrová a Saskia Žihalová (obe Slovensko). Zurab Nakeuri (Gruzínsko) zvíťazil medzi mužmi, druhú a tretiu cenu porota neudelila. Výkony gruzínskeho interpreta ocenili aj ďalšími cenami - Cenou Spoločnosti Mikuláša Schneidera Trnavského za najlepšiu interpretáciu piesne Mikuláša Schneidera Trnavského, získal tiež Cenu Petra Dvorského, Cenu Wiktora Bockmana, Cenu Štátnej opery Banská Bystrica a Cenu Národného divadla Praha.

Cena primátora mesta Trnava pre talent do 21 rokov putovala k Alžbete Rehákovej, Cena Dr. Janka Blahu pre nádejného tenoristu bola pre Tomislava Jukiča, Cenu Hudobného fondu získal Matúš Čík a boli udelené aj ďalšie ocenenia.

Súťaž, ktorá sa koná každé dva roky, prebiehala od pondelka (16. 10.) do piatka (20. 10.) na pôde Divadla Jána Palárika, zastúpenie mali Slovensko, Česká republika, Chorvátsko, Ukrajina, Fínsko, Litva, Poľsko, Irán, Čína, Rusko, Nemecko a Gruzínsko.

Najvýznamnejšia slovenská spevácka súťaž mladých talentov je pomenovaná po Mikulášovi Schneiderovi Trnavskom, ktorého meno rezonuje v odbornej i laickej verejnosti predovšetkým v polohe tvorcu umelej a duchovnej piesne, upravovateľa ľudovej piesne a autora sakrálnych vokálno-inštrumentálnych kompozícií. Bol však i významným spolutvorcom hudobno-vzdelávacích inštitúcií profesionálnej hudobnej kultúry. Víťazom prvého ročníka v roku 1971 bol Peter Dvorský, neskôr z Trnavy odišli ovenčení vavrínmi víťazov dnes už známe mená, ako Ľubica Orgonášová, Miroslav Dvorský, Gustáv Beláček, Magdaléna Kožená, Štefan Kocán, Terézia Babjaková, Slávka Zámečníková a mnohí ďalší.