Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Regióny

OZ Priekopa plánuje zrenovovať nápis na Szabóovej skale

Na snímke Szabóova skala pri Hliníku nad Hronom Foto: TASR/Jana Vodnáková

Prírodná pamiatka Szabóova skala pri Hliníku nad Hronom je najstarší chránený prírodný výtvor na Slovensku.

Hliník nad Hronom 26. mája (TASR) - Zrenovovať nápis na Szabóovej skale, vytvoriť v jej blízkosti priestor na posedenie a oddych či osadiť informačnú tabuľu. To sú plány občianskeho združenia Priekopa, ktoré sa na tento projekt snaží získať 5000 eur prostredníctvom programu Zlepšime SPPoločne Slovensko.

Prírodná pamiatka Szabóova skala je najstarší chránený prírodný výtvor na Slovensku. Za chránené územie bolo vyhlásené v roku 1908. V roku 1907 bol na skalu osadený nápis SZABÓ SZIKLA, v súčasnosti je však skorodovaný a slabo čitateľný. "Chceli by sme ho zrevitalizovať, povolenie na náter máme od roku 2009. Už vtedy sme sa k nemu spustili a skontrolovali stav kotvenia, ktoré je vo veľmi dobrom stave. Treba len opraviť dve kotvenia, čo by sa spravilo chemickou maltou," vysvetlil Jozef Kosej z OZ Priekopa.

Na náprotivnej strane skaly by chcelo združenie vytvoriť vyhliadku s informačnou tabuľou venovanou historickým faktom tohto miesta, ktorého význam presahuje hranice regiónu, avšak pre širokú verejnosť je prakticky zabudnuté a tiež parkovaciu plochu. "Toto miesto je ľahko prístupné zo štátnej cesty smerujúcej do Banskej Štiavnice, ktorá je pomerne frekventovaná," podotkol Kosej s tým, že by tak mohlo byť zaujímavé aj pre okoloidúcich turistov.
Na snímke sken dobových novín, ktoré písali o pomníku, na ktorom je meno uhorského geológa Józsefa Szabóa, po ktorom skala nesie pomenovanie.
Foto: TASR/Jana Vodnáková

Nápis na skale je vysoký jeden meter a dlhý 7,5 metra, v súčasnosti je však už len ťažko čitateľný a tak je ľahko prehliadnuteľný. Nový náter by to mal zmeniť. Viac ako storočný nápis nesie pomenovanie po uhorskom geológovi Józsefovi Szabóvi. "V roku 1901 Uhorská geologická spoločnosť zorganizovala študijný výlet pre svojich členov do stredoslovenských banských miest," podotkol Kosej. Účastníci výletu pricestovali do týchto končín železnicou.

"Dňa 23. septembra si išli obzrieť hlinické ryolitové lomy. V tom čase nebolo ešte okolie skaly zarastené. Na úpätí bolo pár kríkov," dodal Kosej. Podľa jeho ďalších slov to dokumentujú aj dobové fotografie. Práve z tohto podujatia vzišla myšlienka pomenovať skalu, ktorá sa dovtedy volala Lihocko bralo a vybudovať pomník. Písmená názvu odliala bezplatne Kachelmanova strojáreň vo Vyhniach, presný dátum osadenia nie je známy, avšak v októbri 1907 už nápis visel. O rok neskôr, teda v roku 1908, bol slávnostne odhalený aj pomník. Ten však už v súčasnosti neexistuje.

OZ Priekopa vzniklo vo februári tohto roka. Rôzne aktivity však robili jeho členovia ako partia zanietencov ešte predtým, ako oficiálne združenie založili. Názov Priekopa vznikol spojením skratiek slov - príroda, ekológia a pamiatky, ktoré vyjadrujú aj hlavnú ideu združenia.