Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Regióny

P. ŽIGA: Pokuta za znečistenie Dunaja môže byť až 168.000 eur

Hasič odstraňuje naftovú škvrnu na Dunaji 12. júna 2012 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa informácií TASR haváriu spôsobila slovenská súkromná spoločnosť RiverTrans.

Bratislava 12. júna (TASR) – Dnešný únik ropných látok do bazénu Malé pálenisko v bratislavskom Zimnom prístave spôsobilo ľudské zlyhanie.

Skonštatoval to dnes minister životného prostredia SR Peter Žiga. "Bol otvorený len jeden ventil z dvoch, a preto spätná klapka vracala naftu, ktorá bola čerpaná do lode," uviedol na brífingu pre médiá. Hoci to trvalo len asi 18 minút, do vody vytieklo 13.500 litrov ropných produktov. Vinníkovi hrozí pokuta vo výške až 168.000 eur.

Operačné stredisko Krajského riaditeľstva HaZZ prijalo hlásenie o úniku nafty dnes okolo pol tretej. Tým, že sa v krátkom čase postavili štyri norné steny, veľké množstvo látok dokázali hasiči izolovať v Malom pálenisku.

"Nie je zistené nadmerné množstvo úniku ropných látok do Dunaja," dodal minister. Pokiaľ zamorenie mohlo dôjsť, ešte nie je známe, Žiga však dnes nevylúčil, že sa látky mohli dostať aj do Maďarska. Ministerstvo preto informovalo v rámci medzinárodného varovného systému aj Maďarsko, Rakúsko a Dunajskú komisiu so sídlom vo Viedni.

Koľko zásah stál, teda odstraňovanie škody a použitie neutralizačných látok, vyčíslia rýchlo, ekologické škody sa budú vypočítavať dlhšie.

Loď, z ktorej vytiekla nafta na Dunaji 12. júna 2012 v Bratislave. Podľa predbežných informácií k havárii došlo pri prečerpávaní nafty zo spoločnosti Slovnaft do jedného z plavidiel. Poškodila sa hadica, pričom prečerpávaná tekutina vytiekla do prekládkového bazéna. Uniklo 13.600 litrov nafty.
Foto: TASR/Martin Baumann
"Budeme musieť zistiť, či uhynuli ryby a ako ďaleko nafta unikla do Dunaja," dodal Žiga s tým, že v priebehu niekoľkých dní by malo ministerstvo dostať informácie z monitorovacích staníc. "Vtedy budeme môcť hovoriť o rozsahu."

Na mieste udalosti celý deň zasahujú príslušníci Hasičského a záchranného útvaru Bratislavy, Okresných riaditeľstiev HaZZ v Pezinku a Malackách, Záchrannej brigády v Malackách a Dobrovoľného hasičského zboru v Šamoríne. Čistiace práce by mali trvať tri až štyri dni.

"Ale bude to závisieť od monitoringu a od toho, či sa ešte budú vyplavovať ropné látky," dodal. Po dnešnom dni by mal prebrať čistiace práce závodný hasičský útvar zo Slovnaftu.

Tu bude player


"Situácia je teraz pod kontrolou. Už robíme len tie opatrenia, ktoré si stav vyžaduje," upokojoval minister s tým, že ráno aj poobede zasadala pracovná skupina, ktorá stav vyhodnocuje. "Všetko je zabezpečené tak, aby sa v Dunaji už nevyskytovala nafta v takom rozsahu, v akom sa vyskytovala v noci."

Podľa informácií TASR haváriu spôsobila slovenská súkromná spoločnosť RiverTrans.

Maďari ponúkajú pomoc

Nafta, ktorá dnes vytiekla do Dunaja v bratislavskom Zimnom prístave, nezasiahla maďarský úsek rieky. Maďarskí vodohospodári však priebežne monitorujú rieku a nariadili prvý stupeň pohotovosti ohľadom kvality vody, informoval maďarský server Hír24.

Riaditeľstvo maďarského Celoštátneho úradu ochrany proti katastrofám ponúklo slovenskej strane pomoc pri lokalizovaní situácie a spoluprácu pri ochrane i sanačných prácach, cituje Hír24 z vyhlásenia maďarského úradu.

Podľa predbežných informácií k havárii došlo pri prečerpávaní nafty zo spoločnosti Slovnaft do jedného z plavidiel. Poškodila sa hadica, pričom prečerpávaná tekutina vytiekla do prekládkového bazéna. Uniklo 13.600 litrov nafty.