Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Regióny

Petržalka sa chystá regulovať územie Kapitulského dvora

Ilustračná snímka. Petržalka. Foto: TASR/Michal Svítok

Vypracovanie územného plánu zóny (ÚPZ) Kapitulský dvor schválili petržalskí poslanci na ostatnom rokovaní miestneho zastupiteľstva.

Bratislava 20. novembra (TASR) – Bratislavská Petržalka sa chystá regulovať ďalšie územie, a to Kapitulský dvor. Ide o doposiaľ nezastavené územie vymedzené diaľnicou D2, Bratskou a Kaukazskou ulicou a Viedenskou cestou.

"Je tam plánovaná výstavba a nie je tam zatiaľ vydané žiadne obmedzenie vo forme územného rozhodnutia alebo stavebného povolenia nejakého investičného zámeru," uviedol pre TASR prednosta petržalského miestneho úradu Miroslav Štefánik. Je to rozvojové územie s veľkým potenciálom, preto by podľa neho mala mestská časť povedať, akým spôsobom by sa malo uberať.

Vypracovanie územného plánu zóny (ÚPZ) Kapitulský dvor schválili petržalskí poslanci na ostatnom rokovaní miestneho zastupiteľstva. V rámci zákonného postupu následne mestská časť osloví dotknuté inštitúcie a majiteľov pozemkov kvôli podnetom, potom sa vypracuje zadanie a návrh ÚPZ. Vyjadrovať sa k nim budú ako poslanci, tak verejnosť. "Je to dlhý proces," doplnil Štefánik.

Rozhodnutie regulovať toto územie prednosta víta a hovorí, že má zmysel. V minulosti sa totiž poslanci snažili regulovať nejaké územie až vtedy, keď tam vznikal nejaký problém a už vydané územné rozhodnutie či stavebné povolenie. V takom prípade sa územie podľa Štefánika dá len ťažko zregulovať a označuje to skôr za výkrik do tmy alebo politické gesto, ako úspešný krok.

Niečo obdobné je podľa neho napr. v prípade spracovávania ÚPZ Sad Janka Kráľa, pre územie vymedzené ulicami Einsteinova, Jantárová cesta, rieka Dunaj a Most SNP. Prednosta totiž upozorňuje, že v súčasnosti sú na niektoré projekty, ktoré chcelo zastupiteľstvo regulovať, vydané záväzné stanovisko hlavného mesta, iné sú vo fáze vydaného územného rozhodnutia. "A v samotnom Sade Janka Kráľa sa stavať nedá, lebo je to prírodná kultúrna pamiatka. Je teda veľmi málo plôch, ktoré sa dajú reálne regulovať," skonštatoval Štefánik.

Na spracovanie ÚPZ pre územia, kde to má význam, upozorňoval už v minulosti predseda miestnej Komisie územného plánu, výstavby a dopravy Martin Jóna. Je presvedčený, že mestská časť by mala pri takýchto svojich rozhodnutiach plánovať aj na niekoľko, napr. 10 či 15 rokov dopredu. "Niekedy sa snažíme ťahať horúce zemiaky, čo už ale nevieme zmeniť. A o desať rokov nám môže niekto vyčítať, že sme nerobili, čo sme mali, príležitosť budú chytať za chvost, ale nebudú ju môcť zvrátiť, lebo nebudú mať územný plán zóny," myslí si Jóna.

Mestská časť aj napriek tomu podľa prednostu postupuje štandardným a zákonným spôsobom aj v prípade ÚPZ Sad Janka Kráľa. V súčasnosti zbiera podnety od dotknutých strán. "Územie bude zregulované veľkosťou tak, ako ho poslanci schválili, ale kvalitou alebo rozsahom bude musieť do seba zapracovať všetky vydané rozhodnutia, ktoré sú právoplatné," doplnil Štefánik s tým, že v opačnom prípade má investor automaticky nárok na náhradu škody.

Zastupiteľstvo však od niektorých ÚPZ upustilo. Napríklad v prípade ÚPZ Matador, kedy pripomienky vlastníkov pozemkov, obyvateľov i poslancov presahovali zadanie územného plánu mesta v danej lokalite. "Zonálky" totiž nesmú ísť nad rámec územného plánu mesta a nemôžu ho meniť, len spodrobniť. Poslanci tak spracovávanie zastavili a všetky podnety posunuli magistrátu ako podklad pre zmenu samotného územného plánu.