Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Regióny

P.FREŠO:Chceme, aby sa rozvíjala železničná a diaľničná sieť v regióne

Foto: TASR/Martin Baumann

Projekty ako Ten-T či vybudovanie diaľničného obchvatu D4 patria medzi naše priority, pretože nás to prepojí s európskymi metropolami, uviedol župan Frešo na summite Centrope.

Bratislava/Brno 21. mája (TASR) - Účastníci summitu Centrope, ktorý sa dnes konal v Brne, prijali Strategický dokument pre rozvoj dopravy a infraštruktúry. V tomto strategickom rámci pre rozvoj dopravy a infraštruktúry v regióne Centrope sú v plnej miere zapracované aj priority slovenskej strany.

Predsedovia a primátori regiónov a miest Centrope prijali programový dokument ako základný a kľúčový prvok budúcej spolupráce v oblasti dopravnej infraštruktúry.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo a primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik dokument pripomienkovali, pretože neobsahoval v plnej miere priority slovenskej strany tak, ako boli definované na najvyššom politickom fóre projektu Centrope Capacity v decembri 2011 v Tomášove. Zapracované boli nakoniec všetky pripomienky. „Záleží nám na tom, aby sa v rámci bratislavskej župy a hlavného mesta rozvíjala železničná aj diaľničná sieť. Projekty ako Ten-T či vybudovanie diaľničného obchvatu D4 patria medzi naše priority, pretože nás to prepojí s európskymi metropolami, vďaka čomu sa zvýši úroveň cestovania, a tým aj skvalitní a zlepší život obyvateľov,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.
Politická rada Centrope je fórum najvyššej úrovne združujúce primátorov a predsedov partnerských miest a regiónov v štyroch stredoeurópskych krajinách - Česku, Maďarsku, Rakúsku a Slovensku. Stretnutia tohto orgánu, ktoré sa konajú každý polrok, si kladú za cieľ prehlbovať program spolupráce na politickej úrovni a snažia sa dospieť ku konkrétnym záverom o ďalších krokoch a iniciatívach.


Väčšia spolupráca BSK s ČR


Bratislavský kraj prejavil záujem o rozšírenie spolupráce s Českou republikou, aby mohli v ďalšom programovom období 2014-2020 čerpať eurofondy na spoločné projekty v rámci Operačného programu Cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika. Zástupcovia jednotlivých regiónov sa venovali rozvoju infraštruktúry a jej rozšíreniu a modernizácii na národnej aj európskej úrovni. Do programu pribudla aj spolupráca vo výskume, inováciách a vysokom školstve, dopĺňajúca spoluprácu v oblasti zlepšovania konektivity a prístupnosti. Zaoberali sa tiež integrovaným cezhraničným systémom verejnej dopravy s lepšie koordinovanými cestovnými poriadkami a viacjazyčnými službami. Summit Centrope prispel aj k rozvoju vzájomne prepojeného vedomostného regiónu.

Členovia Politickej rady Centrope sa zhodli na vytvorení atraktívneho cezhraničného regiónu s medzinárodným renomé, excelentnou konektivitou a prístupnosťou. Touto strategickou víziou rozvoja regiónu štyroch krajín v nadchádzajúcich rokoch boli položené základy pre budúcu konkurencieschopnosť a prosperitu. Vďaka bohatému zastúpeniu univerzít, vysokých škôl a výskumných inštitúcií má Centrope potenciál stať sa popredným vedomostným regiónom Európy. „Podpora spoločného vedeckého a inovačného priestoru na medzinárodnej úrovni pritiahne do nášho regiónu špičkových výskumných pracovníkov a talenty,“ doplnil podpredseda BSK Ivo Nesrovnal.