Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Regióny

Počas Festivalu letectva vystavia malú časť Štefánikovho lietadla

Na snímke malý kus opláštenia lietadla Caproni Ca.33, na ktorom Štefánik tragicky zahynul. Foto: Slovenská letecká agentúra

Vojenské historické múzeum však predstavuje aj ďalšie zaujímavosti. V expozíciách je pre verejnosť sprístupnených viac ako 400 kusov trojrozmerných zbierkových predmetov.

Piešťany 11. apríla (TASR) – Súčasťou tohtoročného Festivalu letectva, ktorý sa bude konať v Piešťanoch od 6. do 8. mája, bude spomienka na generála Milana Rastislava Štefánika. Pri príležitosti 103. výročia jeho úmrtia vystaví Vojenské historické múzeum (VHM) v tesnom susedstve letiska zachovaný malý kus opláštenia lietadla Caproni Ca.33, na ktorom tragicky zahynul. Informovala o tom hovorkyňa festivalu Ivana Kapráliková.

Artefakt je súčasťou súkromnej zbierky a jeho pravosť overoval historik novoveku a iberoamerikanista Ivo Barteček. Plátenné opláštenie pokrývalo drevenú konštrukciu lietadla a zachovaný kus s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza zo zadnej časti lietadla, pretože jeho predná časť po páde zhorela. „V rámci svojich možností podporujeme spektrum vedeckých a kultúrno-spoločenských aktivít, prostredníctvom ktorých sa popularizuje vojenská minulosť Slovenska. V nej má nezastupiteľné miesto generál Štefánik, vedec, astronóm, letec, diplomat a v neposlednom rade politik, ktorý sa významným spôsobom zaslúžil o organizovanie československých légií v rokoch prvej svetovej vojny a vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov,“ uviedol riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič.

Počas festivalu návštevníci budú môcť v rámci vonkajšej expozície múzea obdivovať aj leteckú techniku, techniku protivzdušnej obrany, ženijnú techniku, raketovú a delostreleckú techniku, ktorá patrí do múzejného fondu VHM.

Vojenské historické múzeum však predstavuje aj ďalšie zaujímavosti. V expozíciách je pre verejnosť sprístupnených viac ako 400 kusov trojrozmerných zbierkových predmetov. Exponáty predstavuje v dvoch expozíciách - Výzbroj československej armády v rokoch 1945 – 1992, približujúcej dobovú výzbroj, výstroj a techniku československej armády, a Slováci v rovnošatách 1848 – 2020. „Neustále sa snažíme skvalitňovať služby pre širokú verejnosť a prispôsobovať ich požiadavkám modernej doby. Pred časom nám pribudli interaktívne dotykové infokiosky, infopanely či navádzacie informačné staničky po expozícii,“ doplnil riaditeľ múzea Milan Kubizniak.